Дива фінської демократії: критикам Кремля – тюрму, терористам – волю

ПОЛІТИКА
13.09.2023, 17:57
Дива фінської демократії: критикам Кремля – тюрму, терористам – волю
Фото: Останній Бастіон

Коли вовк-одинак іде проти найогиднішого в Європі режиму немає тих, хто підставить плече у боротьбі за свободу і права, особливо у Суомі.

Кореспондент інформаційної агенції "Останній Бастіон" напряму поспілкувався з політичним мігрантом із проукраїнськими поглядами, якого крім російських спеціальних каральних служб переслідують фінляндські поліціянти.

У цій другій частині (першу читайте тут) інтерв'ю-розслідування Андрєй Романов розповів, як право(п)охоронна система напозір "найдемократичнішої країни" працює проти критиків Кремля.

Андрєй Романов чекає на вирок Окружного суду Гельсинкі
Андрєй Романов чекає на вирок Окружного суду Гельсинкі

– Що саме фінляндська влада "повісила" на Вас, у чому конкретно звинуватили?

– Поліція міста Гельсинкі, а точніше відділ розкриття злочинів із 4-х осіб, звинуватила мене у тому, що я порушив чинний у Суомі закон про іноземців. Нібито я жив у Фінляндії з 2020 по 2021 рік без документів. Потрапляння під дію цієї статті автоматично запускає процес позбавлення статусу біженця, а далі на порушника чекає депортація на батьківщину. У моєму випадку це РФ. Що й хотіли провернути фінські перевертні у погонах та їхні куратори з Москви. Вони домагалися мого визнання у сфабрикованій ними кримінальній справі, а потім викликали свого адвоката, який представляв за їхніми словами мої інтереси, і провели допит.

Два дні вони вибивали з мене свідчення, щоб я зізнався у порушенні згаданого закону. Головним, хто вів цю кримінальну справу, був молодший констебль, на ім'я "Матті А."; троє інших – із відділу розкриття злочинів, йому допомагали. У Фінляндії теж практикується, як і на Росії, коли карні справи політичних активістів ведуть слідчі, яких потім не шкода прибрати з посади. На Росії часто можна зустріти, коли у державних і приватних структурах керівники спеціально тримають таких людей, яким можна довірити найбруднішу роботу, і кого потім не шкода звільнити. Тож те, що я побачив, – зрозумів, що й у Суомі це практикується.

На допиті був присутній лише я, а більше від мене нічого не вимагалося. По завершенню допиту, коли слідчий "Матті А." призначив мені свого адвоката, на ім'я "Юссі К." і був готовий протокол мого допиту, який вони навіть не показали, при тому, що підписував його як адвокат "Юссі К.", так і ще один констебль, на ім'я "Ларі Л.". Вони цей документ та інші супутні папери надіслали до фінської прокуратури, де окружний обвинувач, на ім'я "Еліса Р." переправила до окружного суду.

Суд міста Гельсинкі надав моїм документам статусу конфіденційності, а розгляд моєї карної справи призначили на 3 липня, коли більшість фінів їде у відпустку. Коли я йшов до суду, був готовий до всього. Єдиний, хто на той момент підтримував, – моя дочка, Марина Романова. У 2012 році на Росії її викликали на допит у нашій першій головній справі, тоді доньці було 6 років. І ось вона вже через 11 років їде зі своїм батьком до суду, де вже фінська поліція продовжує справу російських держиморд.

Дива фінської демократії: критикам Кремля – тюрму, терористам – волю_3
Дива фінської демократії: критикам Кремля – тюрму, терористам – волю_5

До судового процесу я був в інформаційній блокаді, фінські журналісти про мене не писали. Я жив на €75 на місяць, 70% допомоги по безробіттю я щомісяця віддавав за дороге житло. Соціальні працівники мені не помагали. Все це знала фінська поліція. Вони були впевнені, що все піде як по маслу: без хорошого адвоката я не зможу виграти цю справу. При тому, що фінська поліція прагнула, щоб їхній адвокат "Юссі К." захищав мене у суді. З одного боку їхній обвинувач, прокурор "Еліса Р.", а з іншого – їхній адвокат.

У мене не було б жодного шансу виграти цю справу. Я все це розумів, аналізуючи ситуацію, дійшов висновку, що мені потрібен розголос, навіть, якщо мене у майбутньому звинуватить, що я порушив статус конфіденційності. Документи я не викладав, писав лише своїми словами скарги. До початку процесу написав листи до фінських депутатів, правозахисних організацій. Відгукнулася після суду лише одна фінська організація "Amnesty International". Усі російські правозахисники мовчали, як і опозиційні журналісти. Надсилав повідомлення фінським журналістам. Написав скаргу на ім'я парламентського омбудсмена Фінляндії. Дав інтерв'ю українській інформаційній агенції "Останній Бастіон".

Коли я прийшов на засідання, голова суду і судовий нотаріус, на ім'я "Майя П." уже знали про мою скаргу парламентському омбудсменові Фінляндії. Суддя вирішила розглядати мою справу за справедливістю, бо я відмовився від адвоката, наданого мені поліцією. Вона наполягла, щоби мені викликали іншого адвоката з фінської організації "Hippi Oy". На суді був присутній перекладач. За 15 хвилин до суду я переговорив зі своїм новим адвокатом, на ім'я "Малка К"., він подивився мої документи й одразу побачив, що у моїй карній справі змінено параграф. На суді, коли він мене захищав, то відбив усі напади сторони обвинувачення.

Всі уже зрозуміли, що моя карна справа сфабрикована, а фінська поліція навмисно поставила не той параграф у моїй карній справі. З 2020 по 2021 рік у мене був відсутній лише один документ – це закордонний паспорт, а решта документів у мене були. І, щоби підвести мене під депортацію, поліція міста Гельсинкі змінила параграф та звинуватила у повній відсутності документів. Оскільки зі своїм новим адвокатом я познайомився за 15 хвилин до судового процесу, фінська поліція ще не встигла натиснути на нього. Для мене це був великий плюс.

За 17 років моєї боротьби з путінським режимом, де 3 кримінальні справи в Росії, і одна у Суомі, це перший раз, коли у мене був свій адвокат, який мене захищав на суді. Навіть у карній справі "Лівого опору", яку на мене та на моїх товаришів сфабрикували агенти московського відділу ФСБ у 2021 році, я не маю свого адвоката.

Вдумайтеся, за весь час мого перебування у Суомі (2014-2023), жоден фінський доброволець-сепаратист, який вирішив воювати на стороні путінської Росії у лавах терористичних організацій "ДНР/ЛНР" не був притягнутий до кримінальної відповідальності за участь у бойових діях проти України як найманець. Путінські садисти, головорізи з легкістю в'їжджають до Суомі. Нещодавній випадок із російським терористом Яном Пєтровскім з угруповання "Русіч" це підтверджує.

У Фінляндії досі є такі проросійські організації як Фінсько-російська асоціація "RuFi". Вони відкрито підтримують "ДНР/ЛНР", Росію та особисто Владіміра Путіна. Фінська Поліція безпеки (Suojelupoliisi) та фінська прокуратура не розпочинають кримінальні провадження проти очільниці згаданої організації – відомої агентки ФСБ Дар'ї Скіппарі-Смірнової чи, тим паче Йохана Бекмана, який ще з 2014 року, живучи у Суомі, активно рекламував у соціальних мережах можливість поїхати "захищати Донбас".

Тобто, боротися на боці Росії проти України. Проте фінська поліція і прокуратура добре фабрикують справи, і намагаються видати Росії більш небезпечних дисидентів. Усе це говорить про одне: Фінляндія, особливо Гельсинкі, залишається проросійським смітником і продовжує дотримуватися політики "фінляндизації", хоч і підняла українські прапори у себе в країні.

Обвинувачення прокурора (оригінал фінською мовою наданий Андрєєм Романовим)
Обвинувачення прокурора (оригінал фінською мовою наданий Андрєєм Романовим)
Дива фінської демократії: критикам Кремля – тюрму, терористам – волю_9

– За Вашими відчуттями, у Суомі панує реальна демократія чи вибіркова: до своїх добре, а до чужих – погано? Бо судячи з вище висловленого, ситуація нагадує Совдепію брєжнєвської доби.

– Жодної демократії у Фінляндії немає! Як немає у Фінляндії й свободи слова. Я сказав би, все як на Росії – така собі поліційна держава, тільки у м'якішій формі, оскільки фіни увійшли до ЄС і НАТО, то європейські чиновники їх змушують дотримуватися хоч якихось прав та правил.

У Фінляндії, буває, гостро відчувається, що до тебе ті ж фінські чиновники ставляться як до людини другого ґатунку, чи як до третього. Особливо, якщо у цьому зацікавлена РФ, вони порушуватимуть твої права й чинитимуть тобі перешкоди за підтримки путінської Росії. На прикладі того ж таки отримання дешевого житла у Гельсинкі. Коли фінські чиновники спеціально закривають доступ до нього, а потім змушують тебе платити за дороге житло, змушують жити щомісяця на €50-100, або йти на вулицю. При тому, що отримання роботи у Фінляндії не гарантує розв'язання цієї проблеми.

Співробітник фінської Поліції безпеки дістане твого роботодавця і змусить його розірвати з тобою контракт. У Фінляндії це один зі способів тиску на неугодних. Аналог Росії, коли тебе звільняють із роботи й садять на 5900 рублів на місяць, дають тобі час подумати, щоби ти схаменувся, розкаявся і перестав боротися проти путінського режиму. Якщо не схаменувся і не покаявся, а продовжуєш робити проблеми російської влади, то садять на 900 рублів.

Фіни ж знають, що допомогу з безробіття за будь-якого випадку біженець отримуватиме, і щоб обмежити ці фінансові потоки, користуються таким інструментом тиску. Це не лише у Фінляндії практикують, а й у тій самій проросійській Іспанії.

Скажімо, Дмітрій Кузнєцов, який бореться за незалежність Карелії, теж зазнав такого тиску в Іспанії. Він залишив квартиру й оселився у трейлері, але при цьому отримував всю допомогу. У мене все це триває вже шостий рік. І з кожним роком фіни лише закручують гайки. Для розв'язання цієї проблеми, фіни вирішують мене видати Росії вже за сфабрикованою карною справою, а тутешнє суспільство, фінські журналісти, фінські правозахисники мовчать.

Усе, як на Росії. При тому, щоби зрозуміти на який рівень злиднів вони нас опускають, і як добре допомагають Росії, треба знати: у Фінляндії прохач притулку, якщо він живе у таборі для біженців, де все включено, то отримує ще грошима €100; якщо він живе, де тільки оплачують йому орендоване житло – то €300. У мене після оплати житла залишається €150 і фактично я щомісяця живу на €50. Все це у мене триває вже 6 років.

Я вважаю, що з нами, з російськими дисидентами, у такий спосіб бореться фінська держава, коли вони знають про всі ці проблеми, але заплющують очі, нічого не роблячи. Навіть, якщо знайомий чиновник захоче вам допомогти, але у цьому не буде зацікавлена Росія, то всі його спроби допомогти вам будуть марні. Сьогодні у Суомі багато говорять про расизм.

По собі знаю, як фінські чиновники ставляться до тих, хто приїхав із Росії та України. Все це мій досвід. Фінські чиновники на перше місце ставлять фінів. Слідом ідуть, хто приїхав у країну, маючи етнічне фінське коріння, і далі: чеченці, російські опозиціонери з московсько-пітерської тусовки, різні мусульмани... Лише після них ідуть українці та мешканці російських регіонів. До 2022 року українці та вихідці з нацреспублік РФ були найбільш незахищеними у Фінляндії. У цей час фіни відкрито і дуже активно підтримували Росію та Путіна.

Разом із тим медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує своїм читачам про те, що нині всі без винятку фіно-угорські народи, які не мають державного суверенітету, – обезголовлені.

Автор : Данило Катраник
Читайте також:
Політика
Неповнолітнього українця, викраденого торік росіянами з окупованого Маріуполя, мають привезти до Києва. Наразі деталі операції невідомі.
10.11.2023, 21:15
Світ
Польща радить своїм громадянам покинути територію росії на тлі арешту журналіста WSJ
31.03.2023, 13:44
Політика
Виявляється, самогубство тепер в Україні – це останній і чи не головний спосіб здобути свободу пересування у законний спосіб.
02.09.2022, 09:27
Кримінал
Що ховається за мережею реабілітаційних центрів пов'язаних з Олександром Гогілашвілі
13.12.2021, 14:03
Політика
Відповідне рішення прийняв один із комітетів Парламентської асамблеї Ради Європи.
вчора, 16:15
Політика
Під час війни потрібно заборонити фінансування політичних партій. А бюджетні гроші направляти на потреби ЗСУ.
вчора, 15:04