Домашній фронт російської війни

ВІЙНА
14.03.2024, 13:48
Домашній фронт російської війни
Фото: Facebook

Росіяни намагаються забити останній гвіздок у труну української науки та культури. Для цього у них є ракети, дрони, снаряди та інша зброя.

Один із вимірів війни щодо втрат — днями впливове американське видання The Washington Post повідомило, що «Україні потрібно понад $1 мільярд для відновлення наукової інфраструктури, яка була пошкоджена або зруйнована за 2 роки великої війни». Культурне та наукове агентство ООН — ЮНЕСКО — підтвердило цифри.

Більш як 1443 наукових об'єктів, багато з яких належать до університетів країни, було пошкоджено або знищено, а також 750 одиниць життєво важливого технічного обладнання, більшість з яких не підлягає відновленню. ЮНЕСКО просто наводить дані, які шокують.

Велика війна, яка триває вже третій рік, також виснажила науковий сектор у плані фінансування і розсіяла вчених України, переміщуючи багатьох із них усередині країни та за кордон. Особливе занепокоєння викликає ситуація навколо Інституту проблем безпеки атомних електростанцій, розташованого поблизу окупованої РФ Запорізької атомної електростанції на Півдні України.

Важливе обладнання інституту для моніторингу атомної промисловості було вкрадено або знищено, що загрожує безпеці в регіоні та за його межами, нарікають співробітники ЮНЕСКО. Загалом 1443 будівлі, що належать 177 вітчизняним науковим установам, були пошкоджені або зруйновані під час російської агресії.

Відновлення цих об'єктів коштуватиме більш ніж $1,21 мільярда; зокрема, $980,5 мільйона для університетів, які зазнали найбільших збитків. Загальна вартість відновлення необхідного дослідницького обладнання оцінюється у $45,9 мільйона.

У цілому ж від початку війни близько 10 429 науковців, які працюють у державному дослідному секторі, були переміщені всередині країни або вислані. З 5542 вчених, які залишили країну, найбільше знаходяться у Німеччині та Польщі (до 24.02.2022 в Україні офіційно працювало 88 629 науковців).

Минулого місяця, у лютому, фахівці ЮНЕСКО підрахували, що за час великої війни взаємопов'язані культура і туризм України втратили понад $19 мільярдів доларів доходу. За даними агентства, внаслідок бойових дій було пошкоджено 341 культурний об'єкт по всій країні.

За оцінками агентства ООН, нам знадобиться не менш як $9 мільярдів протягом наступного десятиліття, щоби відновити свої культурні об'єкти та туристичну індустрію після російського вторгнення. Але спершу маємо вигнати геть окупантів і встановити справедливий мир на своїй землі.

Автор : Олеся Яхно
Читайте також:
Історія
Існує в Україні унікальне місце за енергетичною й історичною потугою. Переплетіння доленосних історичних подій — Трахтемирівські гори.
25.12.2024, 20:38
Політика
На жаль, росію неможливо зрозуміти та знайти на неї управу, не врахувавши, що головною її сутнісною рисою є гібридність. Так уже склалося.
22.03.2024, 07:12
Історія
Часи минають, держави міняються, але ворог зі Сходу лишається таким, яким його породили азійські кочовики ще за пізнього Середньовіччя...
14.03.2024, 20:25
Полтава
Замість наведення ладу у громаді чиновники відверто займаються варварською профанацією. І платять за це пересічні жителі Лубен.
12.02.2024, 19:21
Світ
Попервах авіаційні та артилерійські удари завдавалися бойовиками ЦАХАЛ по житловій забудові. Тепер настала черга культових споруд.
09.01.2024, 19:54
Війна
Як і за часів більшовицької навали, Україну спустошують чужинці. Загарбники вивозять усе, що вважають придатним для користування.
24.12.2023, 10:26