Довга дорога від війни крізь війну

ВІЙНА
24 березня, 16:01
Довга дорога від війни крізь війну
Фото: Facebook

Найгірший мир – отриманий на умовах агресора. Найкращий мир – здобутий на полі бою жертвою й підкріплений капітуляцією окупанта...

Уже зараз, і це не найкращий сценарій, виглядає як найбільш вірогідний наступний варіант розвитку подій. Тобто, війна тимчасово припиниться за status quo на момент бойових дій (маю на увазі наш контрнаступ) без підписання будь-яких мирних угод.

Однак війну неможливо припинити швидко, коли вона стосується не просто фронту та двох сторін, а коли вона зачіпає глобальні інтереси та самі основи міжнародної системи. Тієї самої системи, створеної після Другої світової війни для протистояння агресії.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ абсолютно правий, коли каже, що Захід повинен готуватися до ще більшого об'єму постачань війської допомоги Україні у довгостроковій перспективі. А також до того, що всі країни Альянсу виділятимуть 2% ВВП на оборону.

Щорічний звіт НАТО, опублікований цього вівторка (витримки з якого цитує видання "The Guardian") показує, що «лише 7 із 30 членів НАТО – США, Велика Британія, Польща, Греція, країни Балтії – витратили на оборону 2% ВВП у 2022 році. У той час, як Франція та Німеччина  – лише 1,89 % і 1,49% відповідно».

Війна актуалізувала різні союзи, як наприклад між РФ і КНР, незважаючи на конкурентність за вплив між ними. Газогін "Сила Сибіру-2" – класичний приклад формату цього союзу.

Під час візиту Сі Цзіньпіна до Москви, як пишуть ЗМІ, Владімір Путін був украй зацікавлений у погодженні із комуністичним Китаєм цього проєкту постачання енергоресурсів в Азію. Але товариш Сі не особливо поспішає, розуміючи, що на цьому етапі такий проект більш вигідний Москві, ніж Пекіну.

І, можливо, китайський диктатор таким чином прагне погодити більш вигідні умови для себе. А це стане предметом перемовин уже під час візиту Путіна до Сі цього року.

КНР, скоріше за все, не буде напряму надавати військову допомогу РФ (аби не втратити європейський ринок; та й для такої військової підмоги є Іран та Північна Корея, яким у цьому плані нема чого втрачати). Але спільна заява Путіна із Сі за результатами їхньої зустрічі показала, що формується довгостроковий союз, в економічній площині побудований на доповнюваності економік, в політичній – на протистоянні лідерству США.

Це означає, що війна триватиме не лише у військовій (особливо за умов військової паузи), а й в економічній, інституційній, дипломатичній, інформаційній та інших площинах в рамках глобального протистояння. Протистояння демократії та автократії.

На Заході повинні зрозуміти, що чим більшою буде військова перемога України у ході весняного чи літнього контрнаступу, тим слабшим надалі буде альянс Росії та інших автократій. А отже, швидше можна буде перейти від війни до нового формату глобальних гарантій безпеки.

Нам же важливо, крім військової складової, здійснювати й внутрішні перетворення та посилюватись зсередини. Бо це дозволить ставити перед Заходом питання про членство в НАТО у конкретній часовій перспективі.

Автор : Олеся Яхно
Читайте також:
Політика
Київ повертає Москві бумеранг дезінтеграції та державної фрагментації, запущений ще більшовиками. Тож РФ має щезнути з мапи світу!
26 травня, 16:09
Війна
Війна у реальному часі поступово витісняє війну у реальному просторі. Україна це зрозуміла; Росія, судячи з усього, – ні.
25 травня, 18:25
Війна
Нескорений Бахмут не був і не стане переможним призом російських агресорів. Уже скоро фронтовий маятник обернеться проти окупантів.
25 травня, 16:32
Світ
Кремлівський режим тріщить по швах через неспроможність контролювати власний терен, який від кінця 1940-х років, недоторканий для чужинців.
23 травня, 16:01
Війна
Крім Соледара в окупантів із РФ немає жодних успіхів на полі бою. Декілька "мертвих" сіл у так званій "сірій зоні", – не рахуються.
05 травня, 16:31
Політика
Кожна філософія виводить себе через політичний вимір. Бо саме філософія не тільки пояснює політику, а й надає їй метафізичний вимір.
03 травня, 16:09