Довга дорога від війни крізь війну

ВІЙНА
24.03.2023, 16:01
Довга дорога від війни крізь війну
Фото: Facebook

Найгірший мир – отриманий на умовах агресора. Найкращий мир – здобутий на полі бою жертвою й підкріплений капітуляцією окупанта...

Уже зараз, і це не найкращий сценарій, виглядає як найбільш вірогідний наступний варіант розвитку подій. Тобто, війна тимчасово припиниться за status quo на момент бойових дій (маю на увазі наш контрнаступ) без підписання будь-яких мирних угод.

Однак війну неможливо припинити швидко, коли вона стосується не просто фронту та двох сторін, а коли вона зачіпає глобальні інтереси та самі основи міжнародної системи. Тієї самої системи, створеної після Другої світової війни для протистояння агресії.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ абсолютно правий, коли каже, що Захід повинен готуватися до ще більшого об'єму постачань війської допомоги Україні у довгостроковій перспективі. А також до того, що всі країни Альянсу виділятимуть 2% ВВП на оборону.

Щорічний звіт НАТО, опублікований цього вівторка (витримки з якого цитує видання "The Guardian") показує, що «лише 7 із 30 членів НАТО – США, Велика Британія, Польща, Греція, країни Балтії – витратили на оборону 2% ВВП у 2022 році. У той час, як Франція та Німеччина  – лише 1,89 % і 1,49% відповідно».

Війна актуалізувала різні союзи, як наприклад між РФ і КНР, незважаючи на конкурентність за вплив між ними. Газогін "Сила Сибіру-2" – класичний приклад формату цього союзу.

Під час візиту Сі Цзіньпіна до Москви, як пишуть ЗМІ, Владімір Путін був украй зацікавлений у погодженні із комуністичним Китаєм цього проєкту постачання енергоресурсів в Азію. Але товариш Сі не особливо поспішає, розуміючи, що на цьому етапі такий проект більш вигідний Москві, ніж Пекіну.

І, можливо, китайський диктатор таким чином прагне погодити більш вигідні умови для себе. А це стане предметом перемовин уже під час візиту Путіна до Сі цього року.

КНР, скоріше за все, не буде напряму надавати військову допомогу РФ (аби не втратити європейський ринок; та й для такої військової підмоги є Іран та Північна Корея, яким у цьому плані нема чого втрачати). Але спільна заява Путіна із Сі за результатами їхньої зустрічі показала, що формується довгостроковий союз, в економічній площині побудований на доповнюваності економік, в політичній – на протистоянні лідерству США.

Це означає, що війна триватиме не лише у військовій (особливо за умов військової паузи), а й в економічній, інституційній, дипломатичній, інформаційній та інших площинах в рамках глобального протистояння. Протистояння демократії та автократії.

На Заході повинні зрозуміти, що чим більшою буде військова перемога України у ході весняного чи літнього контрнаступу, тим слабшим надалі буде альянс Росії та інших автократій. А отже, швидше можна буде перейти від війни до нового формату глобальних гарантій безпеки.

Нам же важливо, крім військової складової, здійснювати й внутрішні перетворення та посилюватись зсередини. Бо це дозволить ставити перед Заходом питання про членство в НАТО у конкретній часовій перспективі.

Автор : Олеся Яхно
вибір редакції
Читайте також:
Війна
Удар по київських лікарнях був точно розрахований як ціла низка «меседжів» від путіна світові. Йому відкрито підігрують українські блохери.
10 липня, 13:42
Світ
Нещодавні теледебати двох дідів-американців за президентське крісло не віщують світові нічого доброго. Ми на порозі карколомних змін.
03 липня, 19:23
Політика
Якби не РФ зі своєю імперською шовіністичною агресією, такі структури не були б для України смертельно небезпечними. Але маємо те, що маємо.
26 червня, 20:32
Політика
Хвацькі на руку блазні використали механізм досягнення й утримання влади. Для «зелених» кон'юнктурників він є безчасовим явищем.
02 червня, 18:11
Політика
«Президент Голобородько» завершив виконання обов'язків голови держави Україна. Однак він продовжує сидіти на Банковій, узурпувавши владу.
21 травня, 13:36
Політика
Затяжна у часі й просторі війна росії проти України оголила купу проблем у різних регіонах. На це раніше не звертали достатньої уваги.
30 квітня, 07:09