Катастрофізація – звичка, якої слід позбутися
Звичка "накручувати" ситуацію може доводити людину до панічного стану. Бо за всіма законами нейробіології, турбуватися є природним.
Проте вкрай небезпечно для нервової системи – панікувати чи "катастрофізувати". Мигдалеподібне тіло переходить у режим "стрес" і тоді тривожність зростає до певного рівня.
У разі, якщо вона вища за 70%, – здатність аналізувати та включати прагматику відключається. Відтак завдання полягає у тому, щоби знизити тривожність до 70%.
Як же відбувається катастрофізація? – Попервах виникає нестерпність невизначеності, а з цього стану все починається, і він є досить типовим явищем на сьогодні.
У разі, якщо у вас відсутні базові психологічні навички, катастрофізація – частина вашого сприйняття:
1-ша навичка – вміти розуміти свої емоції та почуття. Давати їм назву, право на існування всередині вас і дуже важливо знати, для чого ви відчуваєте конкретні почуття та емоції.
2-га навичка – навчитися свої почуття висловлювати. Наведемо основні критерії цієї навички:
- вміти просити;
- вміти говорити "ні";
- вміти відстоювати свою думку;
- вміти говорити про свої бажання.
3-тя навичка – навчитися саморегуляції тривожності. Тут ви маєте розуміти: є реальна загроза чи ні? Якщо її немає, шукайте сенс того, що відбувається, і тоді приймаєте максимально вигідне для вас рішення. У разі, якщо ви не розумієте, є загроза чи ні, – значить, навичка саморегуляції відсутня і ваша тривожність вища за 70%.
Навчаючися навичок, ви стаєте самодостатньою особистістю. А відтак розумієте себе (свої почуття, бажання), комунікуєте з оточенням, вмієте відстоювати свої межі, і – приймаєте адекватні рішення, коли це необхідно.
Чи існують ще якісь навички, що дають почуття задоволення та щастя? – Так! Але без базових, вищезазначених навичок навчитися бути гнучкішими, впевненішими в собі неможливо.
Базові психологічні навички людина може самостійно напрацювати через вебінари, прочитання книг, тренінги, але найкраща версія – звернутися до психолога по допомогу. Виберіть для себе формат (груповий або індивідуальний) і живіть повноцінним психологічним комфортним та щасливим життям.
Автор – Ольга Котляр, фаховий психолог-практик