Катастрофізація – звичка, якої слід позбутися

27 липня, 20:36
Катастрофізація – звичка, якої слід позбутися

Звичка "накручувати" ситуацію може доводити людину до панічного стану. Бо за всіма законами нейробіології, турбуватися є природним.

Проте вкрай небезпечно для нервової системи – панікувати чи "катастрофізувати". Мигдалеподібне тіло переходить у режим "стрес" і тоді тривожність зростає до певного рівня.

У разі, якщо вона вища за 70%, – здатність аналізувати та включати прагматику відключається. Відтак завдання полягає у тому, щоби знизити тривожність до 70%.

Як же відбувається катастрофізація? – Попервах виникає нестерпність невизначеності, а з цього стану все починається, і він є досить типовим явищем на сьогодні.

У разі, якщо у вас відсутні базові психологічні навички, катастрофізація – частина вашого сприйняття:

1-ша навичка – вміти розуміти свої емоції та почуття. Давати їм назву, право на існування всередині вас і дуже важливо знати, для чого ви відчуваєте конкретні почуття та емоції.

2-га навичка – навчитися свої почуття висловлювати. Наведемо основні критерії цієї навички:

  • вміти просити;
  • вміти говорити "ні";
  • вміти відстоювати свою думку;
  • вміти говорити про свої бажання. 
Якщо ви не знаєте/не вмієте щось із цієї навички, ви повертаєтеся до напрацювання 1-ї навички!

3-тя навичка – навчитися саморегуляції тривожності. Тут ви маєте розуміти: є реальна загроза чи ні? Якщо її немає, шукайте сенс того, що відбувається, і тоді приймаєте максимально вигідне для вас рішення. У разі, якщо ви не розумієте, є загроза чи ні, – значить, навичка саморегуляції відсутня і ваша тривожність вища за 70%.

Навчаючися навичок, ви стаєте самодостатньою особистістю. А відтак розумієте себе (свої почуття, бажання), комунікуєте з оточенням, вмієте відстоювати свої межі, і – приймаєте адекватні рішення, коли це необхідно.

Чи існують ще якісь навички, що дають почуття задоволення та щастя? – Так! Але без базових, вищезазначених навичок навчитися бути гнучкішими, впевненішими в собі неможливо.

Базові психологічні навички людина може самостійно напрацювати через вебінари, прочитання книг, тренінги, але найкраща версія – звернутися до психолога по допомогу. Виберіть для себе формат (груповий або індивідуальний) і живіть повноцінним психологічним комфортним та щасливим життям.

Автор – Ольга Котляр, фаховий психолог-практик

Читайте також:
Життя
Людина від природи так влаштована, що не може працювати постійно в одному режимі наче механізм.
06 серпня, 19:23
Життя
Емоційне здоров'я – це коли людина здатна почуватися гармонійно і врівноважено незалежно від зовнішніх обставин.
31 липня, 08:47
Життя
Застрягання на певній негативній події змушує жити минулим, вимагаючи енергетичних затрат для постійного прокручування страшних спогадів.
29 липня, 18:12
Життя
Перш за все, зайняти внутрішню позицію і не сприймати все погане як невідворотну даність!
26 липня, 18:19
Життя
Люди не є вічним двигуном, адже ми думаємо, що можемо щось робити без упину. І насправді це не зовсім так.
12 липня, 07:00
Життя
Надмірне вживання лайливих слів: як уникнути їх, але при цьому давати вихід власним емоціям у надзвичайній ситуації.
08 липня, 08:12