Комітет мокшан на еміграції просить визнати Мордовію окупованою державою

СВІТ
28.12.2022, 07:09
Комітет мокшан на еміграції просить визнати Мордовію окупованою державою

Активісти мокшанського національного руху вважають, визнанню суверенітету республіки у 1990-х роках завадили ставленики Кремля.

Текст відповідного відкритого звернення російською мовою оприлюднено незалежним виданням "Торамань тердемась", передає інформаційна агенція "Останній Бастіон".

Як з'ясувалося, учасники Комітету представників народу Мокша (на еміграції) взяли за основу подібні документи, раніше викладені у публічний простір татарським і башкирськими національними рухами.

Звернення присвячене як у цілому історії мордовської державності, так і самому поняттю "мордва" та його некоректності, адже воно має відверто негативні конотації (конкретніше, обрáзу за національною ознакою – прим. ред.).

«У період пізньосовєцького "параду суверенітетів" у Верховній Раді Мордовської АССР обговорювалися проєкти декларацій, згідно з якими республіку могли визнати суверенною державою. Один із цих документів підготував національний рух "Масторава". Цю ідею не підтримали представники Демократичної партії Росії та Комуністичної партії РСФСР. У результаті було прийнято якусь аморфну декларацію про державно-правовий статус Мордовської ССР, в якій Мордовія визнавалася державою у складі РСФСР без жодного суверенітету.

Потім повноваження республіки та ступінь її автономії були додатково урізані указами Боріса Єльцина. Всі органи влади Мордовії були підпорядковані безпосередньо Кремлю, а республіканську конституцію переписано під сучасну російську державу. Москва поставила керувати у Саранську своїх людей із-поміж манкуртів – спершу мокшу Ніколя Мєркушкіна, тепер ерзю Артьома Здунова. Віднедавна чоловіки Мордовії ще й вирушають на забій в Україну заради вигаданого "русского міра". Тож у світлі цих подій закликаємо західних лідерів, політиків і громадських діячів визнати нинішню Мокша-Ерзянську Республіку (Мордовію) окупованою державою», – йдеться у документі мокшанського Комітету.

Водночас уточнюється, що серед адресатів звернення споріднені фіно-угорські держави – Угорщина, Естонія та Фінляндія, влада яких роками ігнорувала факти асиміляції та геноциду корінних народів у РФ.

Своєю чергою, "Останній Бастіон" нагадує читачам, що у Кремлі палає, адже фіно-угри почали гучно заявляти про боротьбу за власний суверенітет і потенційний вихід зі складу РФ.

Автор : Данило Катраник
Читайте також:
Війна
Наші полеглі Герої не хочуть, щоби ми сиділи та плакали. Вони хочуть, щоби ми перемогли та святкували перемогу разом, згадуючи їхній Чин.
24 вересня, 18:13
Блоги
У цих боях загинуло, на жаль, багато справжніх героїв та патріотів України
17 вересня, 10:09
Війна
Захід уперто не хоче зрозуміти й усвідомити: довоєнний світовий порядок змінився на завжди, і так, як було до 24.II.2022, – ніколи не буде.
14 вересня, 16:30
Війна
Попри всі спроби Москви знищити у зародку національно-визвольний рух поневолених і окупованих народів підпілля активізується.
12 вересня, 20:28
Політика
Після 24.II.2022 міжнародний рух за мир, особливо у Старому світі, постав перед викликом, який кинула всім нам ресурсна федерація московії.
08 вересня, 18:35
Історія
6.IX.1991 над містом Грозний замайорів ічкерійський стяг, а генерал авіації Джохар Дудаєв очолив визвольну боротьбу проти осатанілої Москви.
06 вересня, 18:35