Куди поведе британський політичний лінкор індієць Сунак?

ПОЛІТИКА
25.10.2022, 08:01
Куди поведе британський політичний лінкор індієць Сунак?

Новим прем'єр-міністром Об'єднаного королівства Великої Британії та Північної Ірландії вперше став не європеєць, який сповідує індуїзм.

Обрання Ріші Сунака на посаду голови британського уряду і його фактичне головування у Консервативній партії, тепер створює якнайбільші проблеми для цієї політичної сили. У широкому сенсі, такої партійної кризи, яка нині триває, консерватори не знали вже давно.

Передусім підкреслю, чим сучасна Консервативна партія Британії є в реальності. Об'єднанням людей більш-менш сумісних (але в підсумку все ж різноманітних) ідеологічних векторів – від комунітаристських консерваторів (запроваджено в обіг експрем'єром Девідом Кемероном) до тетчеристів і прихильників досить таки лібертаріанських підходів.

Ключовим єднальним принципом залишається прагнення до отримання влади.

Єдність щодо позитивного ставлення до явища Брекзиту була ситуативною точкою збору консерваторів на минулих виборах. Вона об'єднала південні фінансові кола Лондонського Сіті (яким, очевидно, фінансові регуляції пропоновані Європейським союзом не подобалися) і виборців Північної Англії (бідніших і більш маргіналізованих жителів передмість і невеликих міст та сіл, які були залучені в промисловості, вилові риби, робітничих професіях й серйозно постраждали від економічної глобалізації й зближення з Брюсселем).

Нині умовна єдність між багатшими та біднішими консерваторами розмита: наслідки Брекзиту Сунак буде всіляко пом'якшувати, замість "Hard Brexit" по сценарію Бóриса Джонсона. А отже, ця тема перестає бути ключовою точкою збірки консервативного виборця у найближчі роки.

Ріші Сунак, як і Ліз Трасс – кон'юнктурні політики, які зорієнтовані в першу чергу на спонсорів (із Лондонського Сіті) і настрої всередині парламентської фракції. Сама ж партія і її пересічний виборець в цьому розрізі дещо поза увагою Сунака і Трасс.

Адже пропоновані ними раніше ідеї (передусім різання видатків, тетчеризм) більше популярні серед лондонських фінансових кіл, але точно не в орбіті примкнулих до консерваторів на хвилі Брекзиту північних англійців. Це вже оковирна ясність політичного реалізму Туманного Альбіону.

Криза легітимності, котра супроводжувала дії Трасс значною мірою була пов'язана саме з баченням бюджету, який в підсумку не сподобався ані виборцям консерваторів, ані тим більше трударям-лейбористам. Однак він був досить чітко продиктований бажаннями фінансових кіл, що впливають передусім на фракцію.

У розрізі ж пересічного виборця Джонсон популярніший і за Трасс, і за Сунака – партія під його умовним керівництвом набирає 34%, більше ніж за усіх інших можливих нині очільників, включаючи Пенні Мордаунт (опитування "Redfield & Wilton Strategies"). Перше, до чого нам варто готуватись в наступному виборчому циклі у Британії – те, що переможуть на виборах трударі-лейбористи.

Хоч самі вибори й не скоро, але для Британії це явище саме по собі залишається достатньо рідкісним.

Великі міста на Туманному Альбіоні все більше голосують за трударів-лейбористів. Якось пригляньтесь: лівоцентристські політсили найбільше подібні до того, що у багатьох західних країнах вважається партією для великого міста.

Натомість передмістя ж залишається за консерваторами. Внутрішня криза і розрив між партією і фракцією у парламенті, які зараз переживають консерватори методологічно можна порівняти з тим валом боротьби за лідерство, який трапився навколо партії "Голос" в Україні (щоправда, консерватори досі не настільки анекдотичні).

Автор : Ярослав Божко
Читайте також:
Політика
Наше покоління залужило на появу якісно нової України. Дійсно заслужило – кров'ю, потом і власними життями, втраченими у борні за волю.
27 січня, 15:58
Політика
Саме зараз час Києву висунути ультиматум Москві. У разі, якщо РФ не поверне тимчасово окуповані землі, Україна продемонструє всю рішучість.
23 січня, 16:09
Політика
Парадигма будь-якої імперії формується завдяки прагненню об'єднання необмеженої кількості народів і земель силою універсальної влади.
21 січня, 20:00
Війна
Для деокупації півострова Силам оборони України слід спершу вийти на адміністративну межу з ним. Сухопутний коридор теж потребує ліквідації.
21 січня, 16:48
Політика
Майже рік триває широкомасштабна російська агресія, яка докорінно трансформувала тих, хто волів домовлятися з Кремлем: ЄС, НАТО і США.
20 січня, 07:48
Політика
Європейський парламент проголосував 19 січня 2023 року за початок роботи зі створення трибуналу для ініціаторів агресії проти України.
19 січня, 20:03