Міфи та правда про зимову сплячку

11.02.2023, 19:27
Міфи та правда про зимову сплячку
Фото: Facebook

Виявляється, ведмеді взагалі не впадають у сплячку, тá й лапу не смокчуть, як нам із дитинства втовкмачують дорослі чи різнорідні казкарі.

У науці так звану "зимову сплячку" називають глибоким сном, до якого зазвичай схильні жаби, їжаки, черепахи, але не велети вагою 150-200 кілограмів.

За твердженням біологів, у цей час тварина переводить свій організм у режим максимальної економії власних (внутрішніх – прим. ред.) ресурсів:

  • земляним мишам вдається самочинно знизити температуру тіла із +31°C до +2°C;
  • у бурих ведмедів тепловиділення також зменшується – із 37°C до 31°C.

Голод, холод чи будь-який інший подразник із легкістю розбудять клишоногого, навіть, якщо за межами його барлогу буде заметіль чи хуртовина.

Тож, за фактом, ведмедики не впадають у сплячку, але впадають у дуже міцний сон, який може перерватися за потреби організму тварини.

Водночас вийти на "дожер" у ведмедя не вийде, оскільки взимку йому просто нема чого їсти; тому перед тривалим сном він від'їдається як не в себе.

Попри репутацію "господаря тайги", полюванням і риболовлею звір займається рідко – тільки ¼ всього з'їденого ним припадає на м'ясо, рибу!

Основа ведмежого раціону: коріння, пагони, ягоди, шишки та навіть комахи; клишоногому потрібно наїсти не менш як 15 сантиметрів жиру, а це майже 25% ваги.

Якщо ж раптом не вистачить – "сплячка" припиниться достроково, і голодний, а головне, злий ведмідь піде шукати їжу у зимовому лісі.

Також слід зауважити, – ведмеді не смокчуть свої лапи, адже річ у тім, що у середині сплячки на подушечках лап оновлюється шкіра, вона починає моторошно свербіти.

Аби припинити неприємні відчуття, ведмедик уві сні намагається цей свербіж зменшити й облизує свої лапи; ось і весь секрет.

Читайте також:
Історія
Звідки ми прийшли й для чого існуємо? Питання, на які люди шукають відповіді протягом усієї історії, звертаючись до релігії та до науки.
02 червня, 19:02
Історія
Не всі розуміють наскільки великі та розкидані малюнки у Перу, зроблені 2000 років тому. Геогліфи притягують до себе нових Індіанів Джонсів.
06 травня, 08:12
Історія
Науковці десятиліттями вивчають проблематику центральноамериканських людських культур. Але досі лишається таємницею їхнє походження.
23 квітня, 14:45
Книги
Задовго до шумерів у Передній Азії виникла добре згуртована спільнота, що мала унікальні знання. Люди контактували із позаземними істотами.
14 квітня, 20:58
Мистецтво
Мало хто знає, що танець «Сиртакі» вигадали під час фільмування стрічки «Грек Зорба». Якщо конкретно, то якихось 60 років тому, у 1964-му.
05 січня, 21:39
Життя
Коли до винаходу дистиляції залишалося ще кілька століть, вино було головним і єдиним алкоголем. З нього виготовляли лікувальні розчини.
22.12.2023, 06:00