Ніхто навіть не збирається карати колаборантів на деокупованих територіях

КРИМІНАЛ
13.10.2022, 19:45
Ніхто навіть не збирається карати колаборантів на деокупованих територіях
Фото: Facebook

Українофобам непотрібна демократія. Вони в екстазі від "залізної руки" кремлівського вождя і з радістю сприймають пропаганду.

Знаєте, яка проблема виникає на деокупованих територіях? Це вже не ті люди, що були, не всі, звісно, але багато.

Вони сприймають тих, хто виїхав з окупації, а тепер повертаються, як наче ті були "на курорті". Тих, хто чекав Україну, і українську владу сприймають вороже, "в штики".

Чекають від неї швидких рішучих дій і що одразу все стане добре. Не готові самі щось робити (розвантажувати, ремонтувати, розвозити), не готові давати свідчення про злочини односельців (мародерство, колаборантство).

Вони звикли за ці місяці боротися за виживання, тож тепер готові битися за гуманітарку. Наведу ТОП їхніх вимог:

  • Уже тиждень як звільнили, чому досі нема світла?
  • Чому досі нема зв'язку?
  • Що ви за волонтери такі? Ви повинні... (повинні!)
  • Чому селу Н дали гуманітарку, а селу В ще не дали?
  • Чому в селі Б гуманітарка в маленьких пакетах, а в селі Г у великих коробках?
  • Навіщо ви нам хліб привезли? / А чому хліба нам не привезли?
  • Коли пустять автобуси?
  • Коли мені виплатять компенсацію за зруйновану хату?
  • А якщо моя дочка виїхала, я можу забрати гуманітарку/виплату за неї? Як це ні?
  • Чому колаборанти просто так ходять по вулицях? Всі знають, ця Надька борщі росіянам варила. Писати заяву? Давати покази? Розписатися? Ні, я не буду.

А ще є ті, хто ходить і бубнить: «При росіянах і світло було. І все безкоштовно було. І порядок був». Ті, хто вірять, що їх обстрілювали ЗСУ.

І от стикнулися ці світи: проукраїнські/свідомі та проросійські/інфантильні. І почалися сварки, гризня; до мордобою не доходить лише тому, що у звільнених районах повно поліції, військовиків, діє сувора комендантська година.

Але скоро ці заходи закінчаться і громадам треба буде жити разом, а там стільки образ, стільки злості, стільки душевних ран. Тут потрібна якась масова терапія, а ми ж не перші, є якісь світові практики, де їх взяти?

Мені щиро шкода старост / голів громад / депутатів, яких просто розриває розлючена юрба на площі, якій 6-7 місяців в голову вкладали принципи "русского міра". Для них створювали ілюзію порядку та благополучія (за російським шаблоном).

– Де ви були весь цей час? Ховалися? Ви – зрадники! Ви накрали мільйони! У вас в будинках знайшли тонни тушонки та гроші для пенсій! Нам не потрібна така влада! Ви на нас піаритесь!..

Для цих людей у мене нема хороших новин. Дороги, хати та школи відбудують не скоро, адже навіть на відновлення електрики та зв'язку потрібні тижні, а то й місяці.

За газ доведеться заплатити (їх росія запевняла, що ні). Повне розмінування буде проведено теж не швидко, а попереду ж складна зима.

Гідравлічні випробування, ремонти мереж окупанти, звичайно, не провели, і як працюватиме опалення, складно сказати. Транспортне сполучення складне, а ще прильоти.

А ще багато хто з вчителів, тренерів, лікарів не повернеться, бо знайшов в інших краях роботу/визнання/кохання. Як працювати фермерам, не ясно – поля заміновані, техніка і склади знищені, зерно вкрадене, добрива і запчастини привезти складно.

І так, очевидно, що всіх колаборантів не зловлять, не посадять. Бо їхню провину треба довести, а як це зробити, коли свідчень нема?

Одна справа анонімно у чатах писати про Надьку-Вальку, інша справа дати показання СБУ. При цьому, мабуть, дійсно найбільші потреби, які є в людей, що пережили окупацію (після закриття потреб в їжі/ліках/безпеці), – щоби визнали їхні пережиті страждання, прийняли їх, і задовольнили запит на справедливість.

Покарали винних, розібралися в усьому, що там насправді відбувалося, подякували героям, виправдали невинних. Місцева влада зараз має бути сильною і впевненою в своїх діях.

Певно, як строгі, але люблячі батьки. Бо після "залізної руки" окупантів наша демократична, а часто безхребетна місцева влада виглядає в очах тих, хто пережив окупацію, слабаками, або тими, хто у всьому  їм винен.

Для цього місцевій владі треба мати чіткі механізми дій, ресурси, підтримку згори. А ще  їх треба навчити, як працювати з громадою, у якої велика колективна травма.

Здається, ми будемо лікувати її дуже довго. Після ейфорії від звільнення настали важкі будні перших кроків відновлення.

Хлопці-військові свою справу зробили, їм низький уклін. Нам же тепер треба думати, як це все тепер втримати і повернути у правильне русло.

Автор – Олена Конопля, ексрадник віцепрем'єр-міністра України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

Читайте також:
Політика
На війні є переможці та переможені, а також сторонні вигодонабувачі. Виправдання не мають значення, коли на кону життя нації!
15 квітня, 13:45
Політика
Українці мусять здолати інфантилізм, аби не повторилися події 1917-1923 і 1932-1933 років. Без дорослішання, нація приречена на знищення.
08 квітня, 07:12
Війна
Минулими вихідними інґуське підпілля дало бій окупантам. На жаль, повстанці полягли у нерівному бою, але показали слабкість росії.
04 березня, 20:22
Війна
Будь-які пацифісти, говорячи про необхідність миру, насправді призводять усе до стану війни. Вони провокують її своїм безглуздим утопізмом.
27 лютого, 13:45
Політика
Наш національний інтерес не полягає в тому, щоб до влади у РФ прийшли чесні борці з корупцією, демократи та технократи. На жаль...
19 лютого, 20:39
Війна
Першими ламаються ті, хто повірив у перемогу за «2-3 тижні», каву у Криму й «незламні яйця ЗеНеВтіка». Пристібайтеся, входимо у пікé!
15 лютого, 20:39