Перед брамами суверенного Інтернету
Боротьба з цензурою у соціальних мережах можлива лише за умови створення якогось альтернативного Інтернету, що важко собі уявити.
Відтак Україна, як достоту і РФ, скоро втратить можливості цензурувати свої медіа. Навіть якщо для цього буде створено належну законодавчу базу (котрої зараз немає, рішення про блокування дуже кульгаві юридично), поїзд технологій давно і безповоротно піде.
Держава технічно не зможе вже нікого відключати. І не виключено, що блокування "Страна.ua" і компанії – це останній акт цензури у новітній історії нашої країни.
По-перше, росіяни (і не-росіяни) нині створюватимуть ядра свого контенту на платформах, котрі мають імунітет до цензури. Приміром, вливатимуть ще більше ресурсів у Telegram, підуть далі, ніж просто текстові канали, будуватимуть складніший контент.
По-друге, скоро Ілон наш Маск розгорне "StarLink", його теж не виглушиш. І коли вартість підключення буде зіставна з ціною мобільного чи стаціонарного Інтернету ($10-15 на місяць), користувачі будуть надавати йому перевагу, у тому числі — через цензуростійкість.
Взагалі, скоро можливість цензурувати Інтернет матимуть лише США. А все тому, що найбільші профільні корпорації юридично та фінансово залежать від їхнього уряду.
Особисто я з нетерпінням чекаю появи постачальників рішень, котрі допоможуть боротися з цензурою в YouTube і Facebook.