Philip Morris та Japan Tobacco зберігають вірність кремлівському режимові

ЕКОНОМІКА
вчора, 13:45
Philip Morris та Japan Tobacco зберігають вірність кремлівському режимові

Дві найбільші транснаціональні тютюнові фірми заробляють і збагачуються на смертях українців. Криваві гроші від росії не пахнуть бізнесюкам.

Мова про «Philip Morris» та «Japan Tobacco International», які гребуть лопатою мільйони доларів на російському ринку, допомагаючи фінансувати військову машину Кремля. Своїм журналістським розслідуванням поділилися швейцарські колеги із видання Neue Zürcher Zeitung.

Звинувачення уряду України на адресу другої за розмірами у світі тютюнової компанії «Philip Morris International» (далі — PMI) дуже серйозні. Оскільки бізнес-структура залишається на російському ринку та сплачує там мільйонні податки, сприяючи воєнній агресії та окупації.

Компанія №4 у міжнародному цигарковому бізнесі, «Japan Tobacco International» (далі — JTI), піддається тій самій критиці. JTI також перебуває у списку міжнародних спонсорів війни, складеному українським антикорупційним відомством від серпня минулого року.

Пікантний факт: обидві компанії управляються зі Швейцарії. PMI базується в Лозанні, а штаб-квартира JTI знаходиться у Женеві, що означає, — обидві вони є значними платниками податків й у Швейцарії.

Інші великі гравці тютюнової індустрії швидко вирішили залишити ринок після 24.II.2022. Наприклад, компанія «British American Tobacco» (далі — BAT) оголосила у березні 2022 року, що більше не вважає себе відповідним власником, а за півтора року оголошено про продаж компанії місцевому консорціуму, який очолили керівники російської філії.

Своєю чергою, «Imperial Brands» відвернулася від РФ лише через два місяці після початку повномасштабного вторгнення Україні й у цьому випадку новими власниками компанії стали... також російські інвестори. У статті на шпальтах ворожого галузевого видання «Табачный репортёръ» на початку березня 2024 року, російський представник JTI заявив, що компанія не позбавлятиме покупців у РФ доступу до звичної продукції.

Великі харчові компанії, такі як «Nestlé», та виробники ліків, такі як «Roche» та «Novartis», які й сьогодні ведуть бізнес у РФ, стверджують те саме. Як і тютюнова промисловість, вони також вказують, що їхня продукція не використовується у військових цілях, але проблема полягає у тому, що кожна компанія, яка продовжує працювати на росії, прямо чи опосередковано.

Наприклад, через податки на заробітну плату своїх співробітників, чим допомагає російській державі отримувати податкові надходження. Завдяки величезній ціновій владі, якою тютюнові компанії користуються у бізнесі зі своїми нікотинозалежними клієнтами, маржа при виробництві й продажу сигарет особливо висока.

Значні прибутки дозволяють постачальникам тютюнових виробів займати місце у вищій лізі платників податків практично у всіх країнах. Виробник цигарок PMI на своєму російському сайті продовжує хвалитися тим, що є одним із найбільших платників податків у РФ.

Доволі показово, що ресурсна федерація московії — шостий за розмірами ринок збуту тютюнової промисловості. Для PMI це навіть третій за величиною ринок після Індонезії та Туреччини за обсягом продажу за минулий рік; група має широку географічну базу та є одним із провідних постачальників у більшості країн.

За власними даними, її частка ринку становить не менше 15% у 100 країнах світу та майже 32% на росії. Завдяки широкій диверсифікації жодна країна не є особливо важливою для PMI й з усім тим на частку РФ припадає 6% обороту групи, який 2023 року складе $35,2 мільярда.

Торік російський тютюновий ринок скоротився за кількістю проданих одиниць продукції трохи менш як на 4%; у PMI пояснюють це насамперед зростанням цін, яке змусило курців дещо скоротити споживання. Проте, за повідомленнями російської пропаганди, прибуток групи у РФ зріс більш ніж удвічі порівняно із попереднім 2022 роком.

Ймовірно, це стало можливим завдяки тому, що PMI зіткнулася з меншою конкуренцією через догляд конкурентів. Згідно з іншим списком, складеним українською Київською школою економіки, тютюнова компанія із Лозанни минулого року заплатила Кремлю на 14%, що загалом еквівалентно $220 мільйонам.

Це ставить її на третє місце серед найбільших платників податків серед міжнародних компаній, що залишаються у РФ, яку випереджають лише австрійська фінансова група «Raiffeisen Bank International» та китайський виробник автомобілів «Chery». На четвертому місці — із податковими відрахуваннями у розмірі $182 мільйони — компанія JTI.

За минулі 9 місяців кількість цигарок та тютюнових виробів, проданих на росії, зросла більш ніж на 6%; схоже, що російські курці значною мірою упокорилися з торішнім зростанням цін. Попри всі санкції, запроваджені західними країнами, у РФ немає економічної кризи — навпаки й у зв'язку зі значним дефіцитом робочої сили багато працівників користуються підвищенням заробітної плати, що також відбивається на споживанні тютюну.

На тепер РФ не входить до переліку країн, де частка никотинозалежних осіб серед населення старше 15 років особливо висока, проте 25% із них кажуть, що курять щодня. У Швейцарії та Австрії цей показник знаходиться на відповідному рівні.

Спочатку PMI планувала швидко піти із РФ — це мало статися до кінця 2022 року. Однак у лютому 2023 року генеральний директор компанії польського походження Яцек Ольчак заявив британській діловій газеті Financial Times, що «воліє зберегти російський бізнес, а не продавати його за невигідною ціною».

Тим часом компанія більше не хоче відповідати на питання про ведення бізнесу та свою стратегію на російському ринку. Пресслужба JTI також почувається незатишно, коли йдеться про РФ і у відповідь на запит швейцарських журналістів лише заявила, що «нові інвестиції та маркетингову діяльність припинено від березня 2022 року».

Крім того, на росії більше не пропонуватимуться споживачам тютюнові нагрівачі марки «Ploom ». Однак відповідна лінійка продукції PMI, «Iqos», як і раніше, доступна; завдяки нижчому оподаткуванню тютюнові нагрівачі вважаються в усьому світі ще більш прибутковим бізнесом, ніж звичайні цигарки.

Чим довше триває російська воєнна агресія проти України, тим більше тютюнові компанії ризикують зазнати не лише репутаційної, а й фінансової шкоди. Різні економічні санкції, які західні країни ввели проти РФ і які включають експорт різних матеріалів й усього обладнання для виробництва тютюнових виробів, все більше ускладнюють роботу російських фабрик.

У результаті PMI та JTI змушені не лише наймати штат юристів, які скрупульозно стежать за дотриманням санкційного режиму. Як показала сама PMI у річному звіті за минулий рік, численні обмеження також неодноразово призводили до перебоїв у ланцюжках постачання; наприклад, західні виробники перестали постачати запасні частини для своїх виробництв, які широко використовуються у РФ.

Утримання позицій на російському ринку призвело до підвищення ціни, яку вказаним компаніям доведеться заплатити за вихід. Задля того, щоби змусити міжнародні компанії залишитись, Кремль від початку конфлікту постійно підвищує вимоги до відчуження російських активів.

У разі відчуження можливі «значні коригування вартості», попереджає PMI у своєму звіті за минулий фінансовий рік. У Західній Європі, зокрема, російсько-українська війна також має значну перевагу для виробників цигарок — уся галузь виграє від того, що завдяки розміщенню солдатів НАТО кордон із Білоруссю майже не проникний для контрафактної продукції.

У минулому особливо багато копій сигарет відомих брендів відправлялося з білоруських заводів у такі країни, як Франція і Британія. Останнім часом, «завдяки геополітичним факторам», обсяг нелегальної торгівлі на різних ринках знизився, із задоволенням відзначило керівництво PMI, представляючи наприкінці жовтня показники бізнесу за третій квартал 2024 року.

З такого погляду можна сказати, що PMI отримує подвійну вигоду від конфлікту: на росії завдяки зниженню конкуренції, а у Західній Європі через значно меншу кількість підробок. Водночас PMI, як і JTI, дедалі більше загрожує безвихідь на російському ринку.

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, що західні компанії відмовляються від планів піти з росії, бо інвесторам морально байдуже. Життя українців, яких Кремль убиває щодня, не вартує для них нічого.

Автор : Ярослав Панкратенко
Читайте також:
Політика
Попри загрозу санкцій, керівництво Raiffeisen Bank International (RBI) не готове виводити свій підрозділ з росії.
31 жовтня, 16:01
Опінії
Це приносить в казну Кремля 6 млрд дол щорічно.
30 жовтня, 18:04
Новини
Йдеться про бронемашини на платформі Toyota Land Cruiser канадської фірми Streit Group.
29 жовтня, 16:16
Політика
У групі JKX підтвердили, що компанії Боголюбова та Коломойського фінансували рф.
07 жовтня, 10:01
Кримінал
Компанії, пов’язані з олігархами Коломойським та Боголюбовим, звинувачують у сплаті багатомільйонних податків на росії.
30 вересня, 16:31
Політика
Історія «ДАЙМОНД ПЕЙ» стає все цікавішою та вже тягне за собою у прірву державний «СЕНС БАНК».
26 вересня, 18:05