Як виявити психотравму вчасно?

31.12.2022, 07:48
Як виявити психотравму вчасно?

Та чи існує якісна допомога, що може знадобитися для подолання нервового розладу, викликаного надзвичайною ситуацією. Радить психоаналітик.

Війна та переживання, пов'язані з нею, здатні запустити психічні зміни, що призводять до травматизації. Зокрема і посттравматичний стресовий розлад.

Узагальнено, травма – це реакція організму на певну ситуацію чи серію подій, які несли психологічну та/або фізичну загрозу життю людині. Однак для розвитку травми часто достатньо і психологічного впливу.

Водночас травма та стрес, попри наближеність цих станів, – не одне і те ж. Не кожна стресова ситуація обов'язково призводить до травматизації, якщо лише стрес не перетікає у хронічну форму (стрес без перепочинку).

Водночас травма завжди супроводжується дуже сильним стресом, з яким раніше людина не стикалася і не могла жодним чином до нього бути готовою. Що може відчувати людина, яка має травму?

Варто звернути увагу на наступні симптоми/чинники:

 • гнів і страх;
 • тривогу;
 • сором і провину;
 • сплутаність думок і проблеми з концентрацією уваги;
 • почуття безнадійності та заперечення реальності;
 • постійну втому;
 • несприйнятливість до зовнішніх подразників;
 • втрату здатності нормально рухатися та говорити;
 • зміни в міміці.

Також люди, які зіткнулися із травмою, можуть не контролювати свої емоції, уникати спілкування з людьми та скаржитися на нічні кошмари.
Важливо: головний показник того, що йдеться саме про травму, а не про раптовий епізод, – тривалість цих переживань.

Тож як зменшити вплив травми, якщо всі ознаки вказують на неї? Знайдіть першопричину, а для цього, як варіант, можете завести щоденник власних емоцій.

Спробуйте зрозуміти, які дії, спогади або люди змушують вас почуватися погано. Дозвольте собі не приховувати власні емоції:

 1. Якщо хочеться плакати і навіть кричати – хай так і буде.
 2. Якщо є образа – проговоріть її; мовчати та вдавати, що «Все ОК», у випадку із травматичними подіями – точно не варто.

Підтримуйте здоровий спосіб життя. Попри стереотипи, ані алкоголь, ані куріння чи перебір із кофеїном – не зарадять, навпаки – це лише штучні збудники нервової системи, що в ситуації із травматичним досвідом можуть нашкодити.

На жаль, повністю впоратися із травмою самостійно – майже не можливо, або ж це може тривати довгий час. Тому за першої можливості спробуйте звернутися по допомогу до фахівця.

Нагадаємо, що зараз в Україні на безоплатній основі працює низка платформ психологічної допомоги, одна з таких – "Розкажи мені". Не бійтеся говорити про свої проблеми.

Автор – Ольга Корбут, фаховий психолог-практик

Читайте також:
Життя
Відповідь на це важливе для порозуміння з малечею питання досліджувала фаховий вітчизняний психоаналітик Ольга Корбут.
07 січня, 17:18
Війна
7 основних і доволі показових чинників, які допоможуть кожному притомному громадянину України зрозуміти, як діяти далі.
16.12.2022, 22:33
Життя
Мотивувати себе – одна з головних речей, яка виділяє людей із високими досягненнями. Це важко, але можливо, слід подолати лінь!
17.11.2022, 09:24
Життя
У зв'язку з ракетними ударами росіян по інфраструктурі українцям важливо знати та розуміти, як реагувати на відсутність світла, газу і води.
12.10.2022, 17:23
Життя
Поради від Центру стратегічних комунікацій
10.10.2022, 14:15
Війна
Правила безпеки, які сьогодні просто мусить знати кожен, адже ми воюємо проти вкрай підступного ворога.
08.10.2022, 09:32