Як виявити психотравму вчасно?
Та чи існує якісна допомога, що може знадобитися для подолання нервового розладу, викликаного надзвичайною ситуацією. Радить психоаналітик.
Війна та переживання, пов'язані з нею, здатні запустити психічні зміни, що призводять до травматизації. Зокрема і посттравматичний стресовий розлад.
Узагальнено, травма – це реакція організму на певну ситуацію чи серію подій, які несли психологічну та/або фізичну загрозу життю людині. Однак для розвитку травми часто достатньо і психологічного впливу.
Водночас травма та стрес, попри наближеність цих станів, – не одне і те ж. Не кожна стресова ситуація обов'язково призводить до травматизації, якщо лише стрес не перетікає у хронічну форму (стрес без перепочинку).
Водночас травма завжди супроводжується дуже сильним стресом, з яким раніше людина не стикалася і не могла жодним чином до нього бути готовою. Що може відчувати людина, яка має травму?
Варто звернути увагу на наступні симптоми/чинники:
- гнів і страх;
- тривогу;
- сором і провину;
- сплутаність думок і проблеми з концентрацією уваги;
- почуття безнадійності та заперечення реальності;
- постійну втому;
- несприйнятливість до зовнішніх подразників;
- втрату здатності нормально рухатися та говорити;
- зміни в міміці.
Також люди, які зіткнулися із травмою, можуть не контролювати свої емоції, уникати спілкування з людьми та скаржитися на нічні кошмари.
Важливо: головний показник того, що йдеться саме про травму, а не про раптовий епізод, – тривалість цих переживань.
Тож як зменшити вплив травми, якщо всі ознаки вказують на неї? Знайдіть першопричину, а для цього, як варіант, можете завести щоденник власних емоцій.
Спробуйте зрозуміти, які дії, спогади або люди змушують вас почуватися погано. Дозвольте собі не приховувати власні емоції:
- Якщо хочеться плакати і навіть кричати – хай так і буде.
- Якщо є образа – проговоріть її; мовчати та вдавати, що «Все ОК», у випадку із травматичними подіями – точно не варто.
Підтримуйте здоровий спосіб життя. Попри стереотипи, ані алкоголь, ані куріння чи перебір із кофеїном – не зарадять, навпаки – це лише штучні збудники нервової системи, що в ситуації із травматичним досвідом можуть нашкодити.
На жаль, повністю впоратися із травмою самостійно – майже не можливо, або ж це може тривати довгий час. Тому за першої можливості спробуйте звернутися по допомогу до фахівця.
Нагадаємо, що зараз в Україні на безоплатній основі працює низка платформ психологічної допомоги, одна з таких – "Розкажи мені". Не бійтеся говорити про свої проблеми.
Автор – Ольга Корбут, фаховий психолог-практик