Радонове озеро і Геродотовий Гіпаніс

вчора, 21:40
Радонове озеро і Геродотовий Гіпаніс
Фото: Facebook

Поблизу села Мигія на Миколаївщині розташувалися дві прісні водойми. Одна — стрімкий, природний водотік, інша ж — безтурботна і нерухома.

Мова про Південний Буг і сусіднє Радонове озеро посеред південного українського степу. Ще еллін Геродот описував ці місця у своїй «Всесвітній історії», згадуючи Ескампей — столицю скифського союзу давніх племен.

На просторих землях, колись, за часів козацтва, сходилися кордон трьох державних утворень Східної Європи: Гетьманщини, Османської імперії та Речі Посполитої. Радонове озеро утворилося відносно недавно, коли у XIX-XX століттях там вирили кар'єр із видобутку граніту, а потім його затопили водою.

Тепер вирва у землі із прісною рідиною має незвичайний бірюзовий колір завдяки мінералізації, а також містить радон, що й дало озеру назву. Місцеві мешканці кличуть водойму «своїм маленьким Чорним морем», глибина якого сягає понад 40 м, оточеного мальовничими краєвидами річки Південний Буг.

Пороги Гіпаніса і Мигійська електростанція
Пороги Гіпаніса і Мигійська електростанція
Радонове озеро і Геродотовий Гіпаніс_3

Елліни голосом Геродота у давнину прозвали цю стрімку водойму Гіпанісом, на берегах якої у двобої зустрілися скифські вояки та армія перського правителя Дарія. Саме тут розташований Бузький каньйон із цілими 12 порогами та виходами гранітних скель, які є маленькою копією Дніпрових.

Окрема геологічна родзинка — у Мигії можна побачити тектонічний Український щит безпосередньо на поверхні землі (найбільш давній геомасив на території України). Річка проходить через нього з півдня та протікає 150 км, утворюючи прекрасну рівнину, по боках якої здіймаються у небо наче стіни з граніту.

Місцевість у цій північно-західній частині Миколаївської обласні направду надзвичайно різноманітна. Там будь-який турист, спраглий до підкорення дикої природи, побачить і торкнеться не тільки скель, порогів, але й болотистих ділянок, мілководдя та навіть старі греблі.

Як і годиться, медіаагенція «Останній Бастіон» закликає читачів пам'ятати про те, що совєцькі експерименти з Аральським морем призвели до екоциду. За висиханням великої, замкненої пустельними землями Казахстану й Узбекистану водойми стоїть Кремль.

Радонове озеро
Радонове озеро
Читайте також:
Опінії
Пам'ятаймо, Москва як ніхто вміє ділити, щоби нищити! Особливо підступно цю тактику вона вчиняє віками щодо волелюбного українського народу.
03 лютого, 20:30
Історія
22 січня 1919 року у середмісті Києва було доволі гамірно й по-святковому тепло. На вулицях майоріли синьо-жовті стяги, натовп чекав дива...
22 січня, 07:12
Історія
Нинішня влада України у цілому і Львова зокрема не розшукує прізвища і нащадків каральних служб СССР. Вони й досі тут, чекають на Москву.
06 січня, 20:30
Полтава
Жителі маленького села Грякове зійшлися на урочисту подію. Днями встановили банер із портретом полеглому у боях проти московитів земляка.
23.12.2024, 20:30
Полтава
На фасаді Ліцею імені Тараса Шевченка встановили пам'ятні дошки сімом воїнам. Усі вони свого часу були учнями й випускниками закладу.
15.12.2024, 11:45
Історія
13 грудня 1963 року відійшов у засвіти незламний Василь Симоненко. Поет з Україною в серці, який кинув виклик совєцькому режимові...
13.12.2024, 19:25