Що робити з ректорською мафією в Україні?

Опінії
28.11.2022, 19:12
Що робити з ректорською мафією в Україні?
Фото: Facebook

З кожною новою владою реформи у нас починаються і... зупиняються! Найбільше страждає галузь освіти, яку захопили ексрегіонали.

Народний депутат Верховної Ради України

Наріжний камінь демократії – змінність влади та ротація людей на виборних посадах. Наріжний камінь якості вищої освіти – демократія та самоврядування академічної спільноти.

Саме цими аксіомами ми керувалися, коли у 2014 починали реформу вищої освіти. Саме тому ми заклали у новий закон обмеження на перебування на посаді ректора у два терміни й мінімізували вплив Міністерства освіти та науки на процес виборів та призначення ректорів.

На жаль, коли я працювала у МОН, не встигла побачити цю норму в дії та застати довгоочікуване нове покоління ректорів. Це мало статися останніми роками, однак люди, які попри все бажають залишитися за кермом, а дехто біля годівниці, вигадали – як обійти обмеження.

Якщо не можна очолювати університет більше, ніж 2 терміни, то треба просто... створити новий університет – шляхом реорганізації старого! В одному університеті так переобрався ректор, яких очолював цей виш з 1991 року.

Колеги з Верховної Ради подали законопроєкт, аби закрити цю лазівку, але до нього миттєво створили 4 альтернативних, аби нейтралізувати зміни, і освітній комітет має їх розглянути. Не можу описати цензурними словами, як я втомилася бачити, що реформи починаються – і зупиняються.

Як набридло рухатися у ритмі "крок вперед – крок назад"!

Ми мали б удосконалювати механізм виборів, посилювати спроможність академічної спільноти до самоврядування, покращувати управлінські процеси в університетах. Замість цього – ми знову маємо витрачати час і ресурси, щоб захистити хоча б те, що вдалося зробити 8 років тому і не дати відкотитися назад до часів Дмитра Табачника.

До речі, думаю, ви чули, що проти Табачника відкрили справу за колабораціонізм? З нетерпінням чекаю, коли правоохоронці постукають у двері до його друзів, і крім Сергія Шкарлета, передаю привіт Євгенові Сулімі.

Я вірю, що депутати з освітнього комітету ухвалять правильне рішення, підтримають законопроєкт під №8050, а ми у сесійній залі за нього проголосуємо. Втім, це лише перший крок до нового покоління ректорів та ректорок, які мають втілювати освітню реформу.

На жаль, університетські спільноти ще надто вразливі у самоврядуванні, й часто піддаються тиску, переобираючи тих, хто вже при владі та хто обіцяє нічого не змінювати й нікого не чіпати. Тому наступним кроком після закріплення обмеження терміну перебування ректора на посаді – має стати розробка вимог до кандидатів і кандидаток, можливо, їхнє затвердження якоюсь міжнародною наглядовою радою.

Читайте також:
Опінії
За авторитарної моделі, держава працюєш у парадигмі «свій-чужий». А своїх багато не буває і періодично вони стають... чужими.
01 лютого, 21:55
Економіка
Дякуємо інвест-няням із Зе-команди за збідніння населення. Ба більше: «слуги» олігархів продовжують грабувати український народ.
21 січня, 13:53
Політика
«Слуги неукраїнського народу» грають у «російську рулетку». Але замість власної скроні під дуло ворожої гармати підставляють кожного з нас.
14 січня, 17:19
Опінії
Випадок із журналістом «24 Каналу» Олексієм Печієм показав неоднорідність українського суспільства. Ура-патріотів купа, українців — катма!
24.12.2023, 19:57
Політика
Міський голова Києва заручився підтримкою депутатів, щоби продовжувати «відмивати» кошти платників податків. Українська армія зачекає...
15.12.2023, 21:42
Політика
Зе-влада боїться брати у склад делегацій на важливі зустрічі справжніх фронтовиків. Паркетні генерали у хакі Банкову цілком влаштовують.
13.12.2023, 12:42