Що робити з ректорською мафією в Україні?

Опінії
28.11.2022, 19:12
Що робити з ректорською мафією в Україні?
Фото: Facebook

З кожною новою владою реформи у нас починаються і... зупиняються! Найбільше страждає галузь освіти, яку захопили ексрегіонали.

Народний депутат Верховної Ради України

Наріжний камінь демократії – змінність влади та ротація людей на виборних посадах. Наріжний камінь якості вищої освіти – демократія та самоврядування академічної спільноти.

Саме цими аксіомами ми керувалися, коли у 2014 починали реформу вищої освіти. Саме тому ми заклали у новий закон обмеження на перебування на посаді ректора у два терміни й мінімізували вплив Міністерства освіти та науки на процес виборів та призначення ректорів.

На жаль, коли я працювала у МОН, не встигла побачити цю норму в дії та застати довгоочікуване нове покоління ректорів. Це мало статися останніми роками, однак люди, які попри все бажають залишитися за кермом, а дехто біля годівниці, вигадали – як обійти обмеження.

Якщо не можна очолювати університет більше, ніж 2 терміни, то треба просто... створити новий університет – шляхом реорганізації старого! В одному університеті так переобрався ректор, яких очолював цей виш з 1991 року.

Колеги з Верховної Ради подали законопроєкт, аби закрити цю лазівку, але до нього миттєво створили 4 альтернативних, аби нейтралізувати зміни, і освітній комітет має їх розглянути. Не можу описати цензурними словами, як я втомилася бачити, що реформи починаються – і зупиняються.

Як набридло рухатися у ритмі "крок вперед – крок назад"!

Ми мали б удосконалювати механізм виборів, посилювати спроможність академічної спільноти до самоврядування, покращувати управлінські процеси в університетах. Замість цього – ми знову маємо витрачати час і ресурси, щоб захистити хоча б те, що вдалося зробити 8 років тому і не дати відкотитися назад до часів Дмитра Табачника.

До речі, думаю, ви чули, що проти Табачника відкрили справу за колабораціонізм? З нетерпінням чекаю, коли правоохоронці постукають у двері до його друзів, і крім Сергія Шкарлета, передаю привіт Євгенові Сулімі.

Я вірю, що депутати з освітнього комітету ухвалять правильне рішення, підтримають законопроєкт під №8050, а ми у сесійній залі за нього проголосуємо. Втім, це лише перший крок до нового покоління ректорів та ректорок, які мають втілювати освітню реформу.

На жаль, університетські спільноти ще надто вразливі у самоврядуванні, й часто піддаються тиску, переобираючи тих, хто вже при владі та хто обіцяє нічого не змінювати й нікого не чіпати. Тому наступним кроком після закріплення обмеження терміну перебування ректора на посаді – має стати розробка вимог до кандидатів і кандидаток, можливо, їхнє затвердження якоюсь міжнародною наглядовою радою.

Читайте також:
Політика
Гостросюжетний блокбастер про те як депутати Верховної Ради свідомо або несвідомо саботували голосування за важливий законопроєкт.
28 травня, 16:32
Політика
Проте "слугам неукраїнського народу", які на побігеньках в олігархів, байдуже, яка нація та який народ житиме на землі наших предків.
21 травня, 21:37
Економіка
Якщо проаналізувати Меморандум України та Міжнародного валютного фонду, то навіть подоби "Плану Маршала" там не знайти.
16 квітня, 18:46
Політика
Українським захисникам, які стримують на фронті навалу окупантів із РФ, не повернуть скасовану раніше доплату.
12 квітня, 16:32
Економіка
Вітчизняні фіскали з податківцями працюють на прислужника олігархів Данила Гетманцева, якого зростив державний зрадник Володимир Сівкович.
10 квітня, 18:47
Політика
Полтавці, як і більшість громадян, котрі під час повномасштабної російської агресії втратили здоровий глузд, дарма штурмують аптеки.
31 березня, 20:52