Сіверськодонецьк – місто новітньої української слави

ІСТОРІЯ
16.06.2022, 19:18
Сіверськодонецьк – місто новітньої української слави
Фото: Акценти

Ріже вухо і серце крає! Оцю битву ми ведемо за Сєвєродонецьк чи Сіверськодонецьк, за місто на росії чи все-таки в Україні?..

Його назва, при заснуванні ще селища, – Лисхімстрой. За однією з версій, місто отримало назву від річки Сіверський Донець (рос. Северский Донец).

Натомість ця водойма у XIX сторіччі й до середини XX-го мала назву Сѣверный Донецъ (згодом – рос. Северный Донец, укр. Північний Донець). Тож і місто російською мовою стало Северодонецк...

Українська назва міста має досить заплутану історію. Указ Президії Верховної Ради Української РСР від 27 січня 1950 року "Про перейменування селища міського типу Лисхімстрой Лисичанського району Ворошиловградської області" видали російською мовою, і назву міста було вказано як Северодонецк.

Згодом українською стали передавати як Сєвєродонецьк. Проте таке написання є помилковим в українській мові, і написання назви міста в багатьох джерелах (словниках, картах і офіційних документах) було виправлено, але це не було закріплено на офіційному рівні.

Водночас у повідомленні про віднесення селища міського типу до категорії міст районного значення вжито назву Сєверодонецьк. Згідно з чинним правописом (§108) назва міста – Сіверськодонецьк, яка відповідає етимології (від річки Сіверський Донець); ця назва увійшла до енциклопедій та довідників совєцьких часів ("Радянська енциклопедія історії України" та інші).

На цих же засадах стоять і впливові українські мовознавці. Разом із тим офіційною була назва Сєверодонецьк, що було б справедливим, якби стосувалося міста на росії, натомість правило щодо транслітерації російської мови українською невиправдано застосували щодо міста в самій Україні.

У зв'язку з вищевикладеним, гадаю, що потрібно привести назву міста у відповідність. І причому негайно; бо ж «як назвете корабель свій – він туди й попливе».

Автор – Павло Жовніренко, очільник Центру Стратегічних Досліджень

вибір редакції
Читайте також:
Історія
В Україні панує невігластво безграмотних пристосуванців помножене на ницість. Прикро, що комусь письменник — «проблема лексичного звучання».
30 вересня, 20:34
Опінії
Громадянин РФ на посаді очільника перлини українського Причорномор'я зазнав фіаско у двобої з патріотами. Тепер справа за комунальниками.
26 вересня, 21:49
Полтава
Культурний простір другого за розмірами та кількістю населення Полтавщини поступово українізується. Російський спадок відходить у небуття.
19 серпня, 08:30
Мистецтво
Світогляд дитини формується в основному у сім'ї з малечку. І тільки держава здатна зробити зі свого юного громадянина патріота чи зрадника.
05 серпня, 13:44
Полтава
Ворожі мітки імперської присутності московитів у Полтавській області поступово зникають. Замість них утверджуються суто українські.
02 серпня, 21:46
Політика
Нині мало хто зберігає холодну голову і тверезе мислення у вирі подій. Однак слід розуміти, що без цього важко лишатися людиною.
14 квітня, 09:18