Сластіонова архітектурна спадщина для дітей провінційної Лохвиці

ПОЛТАВА
05.07.2022, 17:59
Сластіонова архітектурна спадщина для дітей провінційної Лохвиці

У 1913-1916 роках Опанас Сластіон створив серію проєктів земських шкіл для Лохвицького повіту Полтавської губернії на 1-4 класи.

Навчальним закладам було надано яскравого національно орієнтованого вигляду; їх спорудили у витонченому стилі українського архітектурного модерну.

Ці школи мають характерну ознаку – шестикутні вікна і вежі, цегляний декор на фасаді повторював український народний візерунок.

На сьогодні відомо щонайменше 53 будівлі земських шкіл, побудованих на території Лохвицького повіту в 1910-1914 роках за проєктами Опанаса Сластіона.

Одними з найвизначніших були школи в Западинцях, Бодакві, Пісках.

Економічно виразні в художньому значенні, вони мали стіни, прикрашені цегляним орнаментом, трапецієподібними вікнами, дахами із заломами та високими шпилями над баштами, які підкреслювали головні входи до шкіл.

Приклад побудови цих шкіл викликав низку запозичень і повторень в інших регіонах; зокрема, на теренах сусідніх Черкащині, Київщині, а також Миколаївщині.

Між тим, як раніше вже повідомляв "Останній Бастіон", на 31-му році відновлення незалежності до обласного центру Полтавщини повертаються тенденції та тренди вікової давнини.

ДЖЕРЕЛО

Сластіонова архітектурна спадщина для дітей провінційної Лохвиці_1
Сластіонова архітектурна спадщина для дітей провінційної Лохвиці_3
Сластіонова архітектурна спадщина для дітей провінційної Лохвиці_5
Читайте також:
Полтава
Трамвай у Полтаві міг з'явитися як мінімум 4 рази. Однак за царського і совєцького режимів проєкт свідомо відмовилися втілювати у життя.
04 березня, 07:18
Історія
Полтавський край завжди був колискою геніїв. Не тільки Сковорода і Котляревський доклалися до цього, про що свідчить постать Фіалковського.
26 лютого, 13:45
Полтава
Оцифрована науковцями спадщина етнографа Хведора Вовка допомагає наново відкривати минуле. Зокрема, історію рідної Полтавщини...
11 січня, 13:48
Історія
Тривалий час історики з археологами прив'язували дату появи Полтави до згадки у Повісті минулих літ. Це було вигідно слов'янофілам.
05.10.2023, 16:42
Історія
Наприкінці XIX століття у Полтаві створено постійний гурток поціновувачів драматичного мистецтва, цьому сприяв один харизматичний митець.
18.09.2023, 19:15
Історія
У межах Наддніпрянської України, де була поширена так звана Черняхівська культура, можна знайти масу назв давньоґерманського походження.
17.09.2023, 16:58