Трамп може застосувати ядерну зброю
Щойно обраний президент США цілком здатен натиснути на червону кнопку. РФ та КНР у мить можуть перетворитися на ядерний попіл, і це файно.
Колишній радник із національної безпеки президента-демократа Білла Клінтона пан Ентоні Лейк разом із ексдиректором апарату Ради національної безпеки з оборонної політики Стівеном Андрейзеном прогнозують глобальну ескалацію. Свої спільні міркування вони виклали на шпальтах видання Foreign Affairs.
Вони стверджують, що США необхідно переписати процедуру застосування ядерної зброї, в якій рішення її застосування буде ухвалюватися не тільки президентом, а й «вузьким колом осіб». Тобто, ще й іншими урядовцями.
Зі слів пана Лейка і пана Андрейзена, нині ядерні ризики значно зросли, а сценарії застосування такої зброї стають дедалі складнішими. І тут вони мають рацію, оскільки ми живемо у багатополярному світі, де кількість ядерних держав кратно зросла:
- США.
- СССР (РФ).
- Британія.
- Франція.
- КНР.
- Індія.
- Пакистан.
- Ізраїль.
- КНДР.
- (можливо) Іран.
Автори вважають, що жоден президент США, особливо Дональд Трамп, не може самотужки ухвалювати рішення про застосування ядерної зброї. Відчуваєте приховану мотивацією їхньої тези?
Насправді ж, демократи Лейк і Андрейзен хочуть урізати повноваження Трампа! Вони вважають, що навіть не стикаючись із безпосередньою загрозою, «президент із ненадійним характером може вирішити в односторонньому порядку почати ядерну атаку з величезними і смертоносними наслідками».
Як то кажуть, а мінуси будуть? Карибська криза 1962 року, на яку посилаються автори, справді була врегульована завдяки консиліуму «холодних голів» в адміністрації слабкого Джона Кеннеді.
Але велику роль зіграло те, що до ядерного стримування часів Холодної війни відповідально ставилися як США, так і СССР. Так-так, навіть червона імперія зла, тюрма народів з осердям у Москві усвідомлювала ціну своїх амбіцій (про це, зокрема, пише Ричард Хаас у своїй книзі «Розхитаний світ»).
Зараз же кількість авторитарних режимів, які володіють ядерною зброєю, буде тільки зростати. Тому РФ, Іран, КНР і КНДР повинні перебувати в стратегічній невизначеності і мати всі підстави вважати, що США здатні завдати ядерного удару першими.
Якщо у другій половині XX століття ядерне стримування вберегло планету від тотальної війни, то тепер наявність такої зброї є приводом для розв'язання конвенційної війни у центрі Європи. Тому світ потребує непередбачуваного господаря Овального кабінету, імпульсивності якого буде остерігатися кожен авторитарний виродок.