Вшануймо Чин українських кіборгів, які 242 дні обороняли ДАП

ІСТОРІЯ
16.01.2024, 11:00
Вшануймо Чин українських кіборгів, які 242 дні обороняли ДАП

9 років тому від постійних російських артилерійських обстрілів завалилася диспетчерська вежа міжнародного летовища у Донецьку...

«Кіборги витримали. Не витримав бетон», — крилатий вислів, який увійшов тоді в обіг чи не кожного українця. Він влучно схарактеризував Чин захисників аеропорту за стійкість, безстрашність і непереможність.

Найдовша та найгероїчніша битва у новітній воєнній історії (першої фази до повномасштабного російського вторгнення — прим. ред.) України тривала впродовж 26 травня 2014 — 22 січня 2015 років. Воїни світла дали гідну відсіч силам зла і темряви...

Вшануймо Чин українських кіборгів, які 242 дні обороняли ДАП_1

В обороні Донецького аеропорту брали участь:

  • бійці Добровольчого Українського Корпусу «Правий сектор»;
  • добровольці полку міліції (згодом поліції — прим. ред.) спеціального призначення «Дніпро-1»;
  • військовослужбовці 79-ї, 80-ї, 81-ї, 95-ї окремих аеромобільних і 93-ї окремої механізованої бригад, 57-ї окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів;
  • спецпризначенці 3-го окремого полку Збройних Сил України.
Вшануймо Чин українських кіборгів, які 242 дні обороняли ДАП_3

Тільки з 17 по 20 січня 2015 року у результаті підриву окупантами нового терміналу ДАП загинули 58 кіборгів. А вже 21 січня було ухвалено рішення відвести українські війська, оскільки об’єкт став повністю непридатним для ведення оборони.

У цілому за весь час боїв за Донецьке летовище полягло понад 100 його захисників. Ще 440 українських військовиків — отримали поранення різного ступеню тяжкості.

«Кіборги» Донецького аеропорту довели всьому світу — наші воїни міцніші за бетон, а найбільш неприступна фортеця — це їхня незламність у боротьбі за Україну! І сьогодні ми продовжуємо відважно битися за нашу землю та свободу, за майбутнє.

Красномовним свідченням того, що ДАП став символом незламного українського національного духу, є слова тих, хто обороняв його впродовж 242 днів:

«За Мінськими угодами, аеропорт повинен був дістатися сепаратистам, а ДУК ПС мав бути виведений із передової як незаконне збройне формування. Влада не раз намагалася «видавити» наших бійців із летовища, однак на той момент в інформаційному просторі вже не було слова, популярнішого за «кіборги», і просто так наказати добровольцям піти геть Порошенко не міг. А найгірше було те, що влада, практично не ховаючись, «зливала» аеропорт.

Військові сиділи на валізах і чекали наказу відходити на Карлівку, деякі навіть встигли відійти, а наші хлопці під обстрілами ганяли по залишених позиціях ЗСУ і збирали все, що здатне стріляти чи використовуватися для війни: ящики гранат, патронів і мін, постріли до РПГ тощо. Відступати ми навіть не планували», — розповідає колишній боєць ДУК ПС Олексій Бик.

Вшануймо Чин українських кіборгів, які 242 дні обороняли ДАП_5

«В аеропорті у різні періоди у нас перебували від однієї до двох рот. А противник там тримав значно більше. По-перше, було дуже багато ворожої артилерії. По-друге, вони туди направляли свої найкращі підрозділи, у тому числі російських найманців й різні національні групи: осетинів, абхазів.

І якби не було українських військових в аеропорті, все могло б не закінчитися для України не лише втратою Дебальцевого — могли втратити й інші території: ДАП сковував сили супротивника», — коментує події командувач оперативного командування «Схід» Сухопутних військ ЗСУ генерал-майор Олег Мікац.

«Насправді найстрашніше — не сидіти в ДАПі, а заїхати туди й виїхати. Ми тоді ще покликали на допомогу Романа Костенка з «Альфи», який тепер народний депутат від партії «Голос». Він мені допомагав ставити відеокамери з 12-разовим збільшенням і з ноутбуками, дірки в бетоні треба було бити.

Сєпари тоді по всіх радіостанціях кричали, що «укропи» завезли якусь секретну зброю, бо вони й посрати не можуть сходити. Схема така: ставимо камери й 2 монітори на акумуляторах від авто. І ми на цих моніторах усе бачимо, що навколо ДАПу відбувається.

Несуть вони собі спокійно АГС, знають, що наших там поруч немає, тільки висунулися з-за рогу — а ми по них вогонь! Вони нічого не розуміють, знову висунулися — і знову вогонь. Така розвага була чемпіонат, що світу з футболу відпочиває», — ділиться своїми спогадами оборонець Миколаївщини у 2022-му році генерал Дмитро Марченко.

Сьогодні ми з вдячністю схиляємо голови на знак пошани перед героїчним вчинком кіборгів, які продемонстрували на весь світ, що російську армію можна й слід бити. Навіть тоді, особливо тоді, коли вона видається сильнішою за твою.

Вічна слава, шана і дяка українським Героям, незламним, мужнім і хоробрим оборонцям ДАПу!
Автор : Данило Катраник
Читайте також:
Історія
Нинішня влада України у цілому і Львова зокрема не розшукує прізвища і нащадків каральних служб СССР. Вони й досі тут, чекають на Москву.
06 січня, 20:30
Полтава
Жителі маленького села Грякове зійшлися на урочисту подію. Днями встановили банер із портретом полеглому у боях проти московитів земляка.
23.12.2024, 20:30
Полтава
На фасаді Ліцею імені Тараса Шевченка встановили пам'ятні дошки сімом воїнам. Усі вони свого часу були учнями й випускниками закладу.
15.12.2024, 11:45
Історія
13 грудня 1963 року відійшов у засвіти незламний Василь Симоненко. Поет з Україною в серці, який кинув виклик совєцькому режимові...
13.12.2024, 19:25
Опінії
Для багатьох українців 1 грудня асоціюється виключно з кількома вітчизняними подіями, що визначили нашу долю. Естонці мають подібну історію.
01.12.2024, 19:52
Історія
Більшовицькі окупанти змушували українських (за походженням) учителів до дій на боці організаторів Голодомору-геноциду. Випадків безліч.
22.11.2024, 19:23