«Український Афон» височіє над Поділлям

ІСТОРІЯ
17 липня, 16:48
«Український Афон» височіє над Поділлям
Фото: Facebook

Дивовижне джерело інформації про Козацьку Русь від сирійського священника. Його нотатки оповідають про наше прекрасне і втрачене минуле.

У 1654 і 1656 році подорож через Україну здійснив Антіохійський патріарх Макарій. Його супроводжував і описав всі пригоди та враження син – архидиякон Павло (з Алеппо).

Ми їдемо частково його маршрутом, а тому цікаво перечитувати ті подорожні нотатки про нашу прекрасну Україну. Виїхавши із Московщини до України, він записує такі міркування:

«Сеї ночи ми спали на березі (Дніпра) в повнім задоволенню й спокою. Бо від тої хвилі як ми побачили Печерський монастир-як він здалі блистів своїми банями, і до нас долетіли пахощі сих квітнучих земель, душі наші затріпотіли від радости. Серця наші розкрились і ми висловили свою подяку Богові. Сі два роки в Московщині замок висів на серцях наших, а розум був стиснений і пригнічений до останнього.

Бо у тій (Московській) землі ніхто не може себе почувати скільки небудь свобідним або задоволеним-хіба прирожденні її мешканці. Всякий же инший, як і ми-хоч би став володарем цілої країни, ніколи не перестане бентежитись в своїм духу і трівожитися в своїм серцю. Навпаки, країна козаків була немов би нашою власною країною, а її мешканці нашими добрими приятелями і людьми до нас подібними».

І далі світлійший отець додає: «Який се благословенний нарід! Яка се благословенна країна». Так він записує власні нотатки, переїхавши через многострадальну Браславщину, в антракті між двома польськими руїнними наступами: великоднім 1654-м і новорічним 1655-м.

«Велика її вартість у тім, що в ній нема зовсім чужовірців, – а тільки чисто православні: вірні й побожні! Щасливі наші очі, тим що вони бачили, уха наші тим що вони чули, і серця наші-тою радістю і захопленнєм, що вони пережили. Бувши колись у неволі, сі козаки живуть тепер у радощах, веселощах і свободі. Вони набудували соборних церков. Спорудили велеліпні ікони, святі іконостаси, хрещаті хоругви.

Церкви-одні одної кращі, як ми вже казали. Іконостаси, рами, ікони-одни одних гарніші і ліпші. Навіть по селах церкви одна одної красніші. Люди почали явно, ще з більшим завзяттєм вихваляти свою віру. Ще з більшим запалом стали вчитися, читати, співати гарним церковним співом. І вони варті (сього щастя). Бо в життю задовольняються дуже малим».

Автор : Ігор Полуектов
Читайте також:
Історія
Наприкінці XIX століття у Полтаві створено постійний гурток поціновувачів драматичного мистецтва, цьому сприяв один харизматичний митець.
18 вересня, 19:15
Історія
У межах Наддніпрянської України, де була поширена так звана Черняхівська культура, можна знайти масу назв давньоґерманського походження.
17 вересня, 16:58
Історія
Колись тут жили давні греки, а у ХІІІ столітті недовгий час існувала італійська колонія Порто-Пізано.
15 серпня, 12:05
Історія
Історик, який народився на росії, але серце віддав Україні. Той, хто весь час відстоював свої думки та національну гордість супроти імперії.
30.07.2022, 07:59
Історія
"Той, що хоче кинутися з мотикою на сонце": запорожець Семен Палій, який лихом, на думку Великого Кобзаря Тараса Шевченка, не добитий...
15.07.2022, 18:00
Полтава
У 1913-1916 роках Опанас Сластіон створив серію проєктів земських шкіл для Лохвицького повіту Полтавської губернії на 1-4 класи.
05.07.2022, 17:59