Влада та опозиція взялася за голову НАБУ: законопроєкт
Депутати оприлюднили текст законопроєкту, який довго обговорювався.
На офіційному сайті Верховної Ради України з’явився текст законопроєкту № 3133 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності протидії корупції в окремих правоохоронних та інших державних органах».
Проєкт закону подано від групи народних депутатів із «Європейської солідарності» на чолі з Олексієм Гончаренком.
Метою прийняття законопроєкту названо виправлення окремих неточностей та неузгодженостей, притаманних законам України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб», «Про прокуратуру», «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про Державне бюро розслідувань», а також приведення їх понятійного апарату у відповідність до положень Закону України «Про запобігання корупції». Законопроєкт довго анонсували депутати, проте лише тепер з’явився текст.
Обставини
Депутати зазначають, що у Законах «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб», «Про прокуратуру», «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про Державне бюро розслідувань» понятійний апарат, що має відношення до сфери протидії корупції, не відповідає термінам, викладеним у Законі України «Про запобігання корупції», що погіршує можливість притягнення до відповідальності корупціонерів.
Наприклад, відповідно до абзацу шостого частини другої статті 6 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» не може бути призначена на посаду Директора Національного бюро (НАБУ) особа, яка не відповідає обмеженням, передбаченим пунктами 1-7, 9 частини першої статті 13 цього Закону, зокрема, на яку протягом останнього року накладалося адміністративне стягнення за вчинення корупційного правопорушення.
У той же час, серед підстав звільнення з посади Директора Національного антикорупційного бюро України, закріплених у частині четвертій статті 6 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України», така підстава для звільнення з посади як набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення Директора НАБУ до адміністративної відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією, відсутня, що створює неузгодженість норм одного і того ж самого Закону України між собою.
Зміни
Проєктом закону пропонується замінити в окремих статтях законів України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб», «Про прокуратуру», «Про Національне антикорупційне бюро України», «Про Державне бюро розслідувань» термін «корупційне правопорушення», який застосовується до адміністративного стягнення, на термін «правопорушення, пов’язане з корупцією», що відповідатиме положенням Закону України «Про запобігання корупції».
Проєктом пропонується доповнити абзац перший частини першої статті 13 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» положенням, відповідно до якого обмеження, передбачені цією статтею, застосовуються не лише до осіб, які претендують на призначення на посаду в Національному антикорупційному бюро України, а й на працівників Національного бюро.
Крім того, абзац восьмий частини четвертої статті 6 зазначеного Закону України пропонується доповнити положенням, відповідно до якого однією з підстав звільнення Директора НАБУ є набрання законної сили рішенням суду щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за правопорушення, пов’язане з корупцією.
Наслідки
Схвалення даного законопроєкту, окрім усунення неузгодженостей, дозволить звільнити з посади голову НАБУ Артема Ситника, якого підозрюють у корупції.
Відзначимо, вимоги звільнити Ситника лунають також від депутатів правлячої фракції.