Created with Sketch.

Європа готується до великої війни — El País

07.03.2024, 06:00
Фото: El País

Більше боєприпасів, більше виробництва зброї, більше інвестицій та координації в оборонний потенціал. Європа виходить на шлях війни!

До такого висновку дійшли журналісти з одного із провідних іспанських видань El País. Зазначається, що держави-учасниці Європейської спілки збільшують свої витрати на оборону та національну безпеку.

Керівництво ЄС уперше в історії існування блоку починає робити такий сильний акцент на оборону, оскільки прагне захистити себе від зовнішніх загроз у неспокійні часи. Причина цього — російсько-українська війна, але не тільки.

Українські захисники нині зазнають труднощів через брак боєприпасів та параліч допомоги, обіцяної урядом США. Натомість московський Кремль виявився стійкішим, ніж очікувалося, а його сюзерен — комуністичний Китай — стає все більш наполегливим у питанні примирення жертви з агресором.

Зростає занепокоєння із приводу того, що станеться у світі, коли Дональд Трамп повернеться до Білого дому й відмовитися фінансувати Північноатлантичний альянс. Старий світ усвідомив своє тендітне становище та відсутність коштів на випадок виникнення нового глобального конфлікту.

У 2014 році, коли РФ загарбала український Крим, європейські союзники НАТО витратили на оборону $235 мільярдів, або 1,47% ВВП. У 2023 році ця цифра зросла до $347 мільярдів (обидва розраховані у цінах 2015 року — прим. ред.), що еквівалентно 1,85% ВВП.

Згідно із відкритими даними НАТО, до кінця 2024 року витрати на оборону досягнуть $380 мільярдів = 2% ВВП. Усе вказує на те, що ці цифри й надалі зростатимуть, адже світ прямує до прірви війни.

«Перед нами «шторм занепокоєння». Ці занепокоєння викликають і майбутні вибори до Європарламенту у червні, на яких передбачається перемога правих і популістських сил, багато з яких підтримують росію. Неспокійні часи викликали почуття невідкладності. Європа хоче стати набагато спроможнішою до оборони, щоби підтримати Україну в короткостроковій перспективі та насамперед стримати РФ у середньостроковій перспективі», — заявляє старший науковий співробітник аналітичного центру CIDOB говорить Кармен Клодін.

Тим часом росія, економіка якої встигла переорієнтуватися на військове виробництво, отримує допомогу від Ірану та КНДР. Європейська ж промисловість збільшила свої потужності лише на 40%, але компанії заявляють, що їм потрібні довгострокові замовлення; країни-члени ЄС досі не досягли цієї позначки.

«Європа стикається не із «разовою кризою», як багато хто думає. Це не так. Проблема у росії! І якщо у нас не буде рішучості стримати її, вона знову нападе. Якщо європейці серйозно сприймуть питання оборони, росія не нападатиме. Ми вже давно мали зрозуміти, що росія атакує там, де відчуває слабість, а не там, де відчуває силу», — прокоментував ситуацію директор відділу стратегії, технологій і контролю за озброєннями Міжнародного інституту стратегічних досліджень Вільям Альберке.

Своєю чергою, медіаагенція «Останній Бастіон» нагадує читачам, замість того, щоб обурюватись коментарями президента Франції про відрядження західних військ в Україну, треба подумати про гірше. На Європу насувається російська катастрофа.

Читайте також
Трамп рухається у правильному напрямку
Політика
Чому Трамп хоче мобілізувати 18-річних українців?
Політика
Європейці не хочуть вилазити із зони комфорту, оплаченої українською кров'ю
Політика
Камо Грядеши, Світ?
Війна
Прем'єр Ґренландії заявив, що вони не хочуть бути ні частиною США, ні Данії
Світ
Підтримка України відповідає інтересам США з фінансового погляду
Економіка