Держаудитслужба влаштувала безпрецедентний пресинг Служби відновлення Чернігівської області
Можливо тому, що місцевий офіс ДАСУ очолює податківець Януковича?
Державна аудиторська служба влаштувала безпрецедентний пресинг Служби відновлення Чернігівської області. Саме їй прилетіло найбільше перевірок будівельно-ремонтних тендерів. І через дрібні причіпки або й навіть висмоктані з пальця причіпки аудитори вимагають розірвати угоди по утриманню доріг на 1,2 мільярди гривень.
Цей пресинг почався після призначення керівником чернігівського управління ДАСУ дуже колоритного персонажа – Олександра Кондрашова.
За часів Януковича він був керівником кримської податкової. Після Майдану він став фігурантом кримінальної справи щодо «Держпрограми» - системи в податковій, яка дозволяла бізнесу ухилятись від податків на мільярди доларів.
Тоді він втік від суду в Німеччину, будучи в розшуку в Україні. Там він за чверть мільйона євро купив льодову арену в маленькому містечку, це дозволяло йому лишатись в цій країні як людині, що офіційно працевлаштована. Однак він викинув з льодовища на вулицю місцеву хокейну команду та дітей. Відтак місцеві мешканці влаштували публічні протести проти «українського інвестора». І йому довелось повертатись в Україну.
Вищий антикорсуд не заарештував його за переховування від правосуддя. А дозволив повернутися на роботу в Податкову. Потім Кондрашов отримав професорський чин у КНУ ім. Шевченка і зрештою у 2023 році отримав в ДАСУ в окормлєніє Чернігівську волость.
І при всьому цьому над ним, як над підозрюваним в корупції податківцем, продовжується суд в ВАКС.
Фантастика? Ні. Це Україна – країна можливостей для авантюристів.
Є надійний спосіб вирахувати «улюблених» жертв якогось контролюючого або правоохоронного органу. Треба порівняти жорстокість покарань у регіональному розрізі й побачити аномалію. «Нашим грошам» це вдалось.
Ми вибрали із «Прозорро» всі тендери регіональних Служб відновлення (вертикаль Мустафи Найєма) за 2023 рік розміром від 1 млн грн, пов’язані з ремонтами та будівництвом (без закупівель проектних робіт чи палива для офісних авто). Лідерами виявились Миколаївська, Чернігівська і Київська області: у кожної було понад півсотні таких закупівель.
Служба відновлення і розвитку інфраструктури | Кількість мільйонних тендерів 2023 | Моніторинги по тендерах 2023 року | Порушення |
1. у Чернігівській області | 53 | 19 | 13 (7 розірвати угоду) |
2. у Київській області | 50 | 16 | 12 (0 – розірвати угоду) |
3. у Миколаївській Області | 57 | 11 | 3 |
4. у Закарпатській області | 20 | 8 | 4 |
5. у Львівській області | 29 | 7 | 2 |
Далі ми подивилися, скільки з цих тендерів зазнали моніторингів ДАСУ стосовно якихось порушень. Однозначних «фаворитів» лишилось двоє Чернігівська і Київська служби: 19 і 16 моніторингів при 68% і 75% «каральних» висновків відповідно.
І наостанок ми подивились, які ж заходи покарання призначали аудитори. Виявилось, що службі Київщини у всіх випадках призначили м’яке «вжити заходів щодо недопущення таких порушень у подальшому, провести навчання уповноваженої особи», що дозволяло продовжити роботи по цих підрядах. А чернігівцям у 7 з 13 випадків впаяли розрив угоди або припинення виконання договору з переможцем тендеру.
Ба більше, в деяких випадках узагалі можна сказати, що аудитори домахувались на рівному місці. На тендері щодо експлуатаційного утримання доріг Чернігівщини вартістю 426 млн грн замовник зіткнувся з такою ситуацією. Фірма «ДС Пром Груп» не завантажила в «Прозорро» свідоцтва про реєстрацію одного самоскиду Scania Р380 СХМ 803142 серед десятків інших своїх механізмів та наказ про прийом на роботу одного з десятків своїх робітників. Замовник дав фірмі 24 години на усунення невідповідності, фірма довантажила два забутих папірці й виграла тендер з 11% знижкою. Тобто вся ця історія принесла державному бюджету 50 мільйонів гривень економії.
Аж тут на вогник перемоги зазирнули аудитори ДАСУ. Вони на повному серйозі заявили, що замовник узагалі не мав давати добу на виправлення помилок. А отже, угоду з «ДС Пром Груп» треба розірвати.
Чернігівська служба оскаржила цей моніторинг до суду, і угода з переможцем виконувалась. Тобто за дорогами доглядали.
Але увагу привертає сам факт того, що таких от вимог від аудиторів розірвати угоди Чернігівської служби було аж сім штук. Це справжня аномалія. У 21 з 23 регіональних служб за рік взагалі було виявлено порушень від 0 до 4 штук. І абсолютна більшість висновків по них – це «не допускати порушень у майбутньому». А тут аж сім розривів угод на тендерах на 1,2 мільярда гривень.
«Наші гроші» звернули увагу, коли ж у ДАСУ почався цей напад «озвєріну». Виявилось, що з весни 2023 року. Саме тоді керівником Північного офісу ДАСУ в Чернігівській області був призначений Олександр Кондрашов. А це настільки колоритний персонаж, що дуже легко собі уявити, як аудитори з його призначенням побігли по місцевих замовниках із найжирнішими бюджетами (а служба відновлення, очевидно, саме з таких).
За часів Януковича Кондрашов був першим заступником голови Податкової служби у Київській області та очолював податкову Криму. Причому так очолював, що став фігурантом кримінального провадження. Далі цитуємо «Слово і діло»:
«Як встановило слідство, Кондрашов, перебуваючи на своїй посаді, входив в злочинну організацію. За версією органу досудового розслідування, діяльність злочинної організації до складу якої входили колишні вищі посадові особи держави та службові особи податкових органів, полягала у організації, упродовж 2010-2013 років, контрольованого ухилення від сплати податків приватними компаніями, які були платниками податку на додану вартість.
Внаслідок незаконних дій членів злочинної організації за період участі в ній Кондрашова Державною податковою інспекцією в структурі ГУ Міндоходів в Криму, безпідставно сформовані податкові зобов’язання з ПДВ, яким підтверджено незаконно використаний приватними компаніями реального сектору економіки податковий кредит (у розрізі районних податкових органів за місцем реєстрації «податкових ям»).»
Так, йшлося про ту саму «Державну програму» угрупування Януковича, по якій «обілєченим» бізнесменам дозволяли ухилятись від сплати податків. Внаслідок чого державі були спричинені збитки на 104 мільярди гривень.
Але Кондрашов не став чекати, доки його посадять в тюрму, і в 2017 році зник з України. За даними «Deutsche Welle», він випірнув у Німеччині й одразу ж влаштував скандальну аферу. Його фірма «IEG Gmbh» уклала угоду з мерією баварського містечка Бад Кіссінген на придбання місцевої хокейної арени за 230 тисяч євро під умову модернізації льодовища. Але виявилось, що ніяких грошей на розвиток він так і не дав, потім викинув хокейну команду, а потім і взагалі закрив арену, «викинувши на вулицю численні спортивні групи, у тому числі дитячі», пише «DW». Дійшло навіть до публічних маніфестацій місцевих мешканців проти такого українського інвестора. Видання припускало, що льодовище було потрібне Кондрашову для того, щоб, маючи формальне працевлаштування в Німеччині (він був директором у своїй фірмі), мати право офіційно жити в цій країні.
Але після того, як під Кондрашовим запалала земля в Німеччині, він у 2020 році повернувся в Україну.
Згідно з сторінкою Кондрашова у «Вікіпедії», він повернувся на роботу в Податкову, став професором політології у КНУ ім. Шевченка, отримав сертифікат бізнес-коуча.
А в квітні 2023 року голова ДАСУ Алла Басалаєва віддала йому в управління Чернігівське управління.