Дурень думкою багатіє

ПОЛІТИКА
07.06.2022, 16:35
Дурень думкою багатіє

Денис Малюська розповів, чи можуть США, Великобританія та ЄС конфіскувати російські активи та резерви на їх території на користь України

Міністр юстиції Денис Малюська розповів про перспективи вилучення на користь України нерухомості російських олігархів у Великій Британії та Франції. Також, на його думку, існує можливість конфіскувати золотовалютні резерви рф, які перебувають у США та країнах Європи, зазначив він в інтерв'ю Радіо Свобода.

За його словами, «найперспективніший за процедурою» блок, де йдеться про золотовалютний резерв орди.

«Більшість державних коштів російська влада перед 24 лютого 2022 р. сховала або в золоті, яке фізично знаходиться у них, або в Китаї – в юанях. Але. Половина золотовалютних резервів знаходяться на заході, у цивілізованих країнах. Це Штати, Велика Британія, Швейцарія.

Проблема у цьому, що золотовалютні резерви росії захищені суверенним імунітетом.

Йдеться про суму близько 300 мільярдів доларів. Сума значна, власник один, тому процес буде один. І не про приватну власність.

Проблема - у тому, що золотовалютні резерви росії захищені суверенним імунітетом, по суті, це означає, що одна держава не може відібрати майно в іншої держави. Воно захищене.

Потрібно укласти міжнародний договір із країною, яка зберігає це майно. Наприклад, якщо актив перебуває у резервах Франції, це Франція. Це може бути міжнародний договір. Тому що перебити імунітет на рівні національного законодавства майже неможливо. А коли це міжнародна угода – це працює. Концепт нам зрозумілий, ми його описали, зараз підемо у переговори з міжнародними партнерами.

Виглядатиме це таким чином: буде створено фонд, куди будуть перераховані кошти – золотовалютні резерви росії, буде створено комісію, яка вивчатиме вимоги від постраждалих внаслідок агресії та виплачуватиме компенсації за рахунок цього фонду. І це, по суті, єдиний механізм, як можна дістатися золотовалютних резервів рф», - заявив Денис Малюська.

Однак на запитання про те, чи є якісь сигнали від західних партнерів про те, що вони готові на це піти, він відповів, що різні «сигнали».

«Був меседж від Міністра фінансів Німеччини про те, що вони готові розглянути такий механізм.

Є стриманіші меседжі, наприклад, від Мінфіну США. Мовляв, у них цього закон не дозволяє. Але це формальний захист чиновника. Давайте тоді змінювати, на те він і закон.

Є інша проблема. Держава, що зберігає кошти, є банком. І коли буде перший випадок, коли ця держава кошти забере і кудись передасть – це викличе недовіру та сигнал про те, що кошти потрібно зберігати в іншій країні.

Але, з іншого боку, політикам у Європі буде складно пояснити своїм виборцям, чому вони витрачають національні кошти на допомогу Україні, якби могли направити на цю допомогу золотовалютні резерви агресора – російської федерації – до яких можуть отримати доступ», - вважає міністр юстиції.

Також на території Європи є чимало об'єктів нерухомості осіб, які перебувають під українськими санкціями, санкціями ЄС та Британії. Але чи існує можливість вилучити, продати цю нерухомість та кошти направити до бюджету України?

«Про це йдеться. Але тут треба розуміти, що є три блоки зі своїми перспективами.

Перший блок – про можливість реалізації активів осіб, які вчинили злочин. Якщо є кримінальне провадження, є дзеркальне законодавство за кордоном, в рамках вироку в Україні – конфіскація активів за кордоном – механізм може працювати. Але він не буде надто поширеним, тому що, якщо йдеться, наприклад, про російських олігархів, навряд чи нам вдасться зібрати доказову базу на території України про те, що вони скоїли злочин. Але цей блок є, він опрацьовується, над ним робота ведеться, будуть якісь конфіскації. Однак ці конфіскації будуть у порівняно незначних обсягах.

Другий блок – це про осіб, які злочини не чинили, принаймні вироків немає і перспектив вироків теж. Це, наприклад, майно великого російського бізнесу або майно російських олігархів, на які накладено санкції, активи яких заарештовані. Санкції щодо таких осіб застосовуються досить широко.

Йдеться про десятки мільйонів доларів. Питання – чи буде якийсь рух далі за арешт? Поки що механізму для руху далі немає», - сказав Денис Малюська в інтерв'ю «Радіо Свобода».

За його словами, над механізмом «думають», але треба розуміти, що йдеться про приватну власність.

«А приватна власність – це базис західної цивілізації та економіки. Відповідно, відібрати майно, яке перебуває у приватній власності просто тому, що ти – російський олігарх, їхня правова система не дозволяє. І навряд чи дозволить у найближчому майбутньому. Тому що процедури захисту приватної власності прописані не лише на підкорення, а й у конституціях, і змінити це складно. Західні партнери розмірковують над можливими механізмами, але поки що єдиного рішення та підходу до цього немає. Шанси є, але вони невисокі та небезпечні».

Як розповів міністр, у Британії було запроваджено механізм вилучення майна, походження якого власник не може пояснити. Таким чином вони хотіли боротися із коштами, отриманими корупційним шляхом, які звозилися до Британії.

«Чому це не набуло широкого поширення? Судові процеси, адвокати... У Британії існує правило, що сторона, що програла, оплачує витрати на адвокатів, які перемогли. Просто кажучи: всі, хто не міг пояснити, звідки у них кошти, почали «тягати» британська влада судами, і на британські державні органи покладалися витрати на оплату адвокатів. І ці суми шалені. Тому наші партнери тепер з обережністю ставляться до нашого прохання щодо конфіскації активів російських олігархів», - наголосив Малюська.

Чомусь Денис Малюська забув розповісти, що відбувається з майном російських олігархів в Україні ? Чому Михайла Фрідмана, Петра Авена, Германа Хана та Олексія Кузьмичова досі не внесено в санкційний список РНБО ? Чи конфіскувала держава їхнє майно ?

Також Малюська не пояснив коли буде конфісковано майно російського олігарха Олександра Бабакова.

Перш ніж щось вимагати у іноземних партнерів, потрібно щось зробити самому.

«Дурака лелеют, дурака заботливо взращивают, дурака удобряют... Дурак стал нормой, еще немного - и дурак станет идеалом, и доктора философии заведут вокруг него восторженные хороводы. А газеты водят хороводы уже сейчас. Ах, какой ты у нас славный, дурак! Ах, какой ты бодрый и здоровый, дурак! Ах, какой ты оптимистический, дурак, и какой ты, дурак, умный, какое у тебя тонкое чувство юмора, и как ты ловко решаешь кроссворды!.. Ты, главное, только не волнуйся, дурак, все так хорошо, все так отлично, и наука к твоим услугам, дурак, и литература, чтобы тебе было весело, дурак, и ни о чем не надо думать...»

© Аркадий и Борис Стругацкие, «Хищные вещи века»

Читайте також:
Опінії
Кіоскери з Банкової роками наживаються на українцях, чим допомагають ворогу. Кривавому «Кварталу 95» головне гроші, на Україну байдуже.
07:10
Політика
Андрій Єрмак купив собі місце у списку 100 найвпливовіших людей року за версією Time. Зеленський до рейтингу не потрапив.
17 квітня, 16:00
Опінії
«Укроборонпром» цей хафівець вже «підняв», що немає чим воювати.
17 квітня, 15:05
Опінії
Під час війни засоби масової дезінформації піарять Зеленську, порівнюючи її з королевою.
17 квітня, 11:40
Новини
Який не знає, чим себе зайняти в робочий час.
15 квітня, 09:15
Опінії
В.о. ректорки Національного авіаційного університету призначена депутатка від «Слуги урода» з Кривого Рогу. Без наявності наукового ступеня
12 квітня, 10:39