Гробниця з етруським скарбом приголомшила французьких археологів

СВІТ
26.09.2023, 18:03
Гробниця з етруським скарбом приголомшила французьких археологів
Фото: Le Monde

У французькому селищі Лавó науковці виявили артефакти VI-V століть до Різдва Христового. Подібні знахідки нині — велика рідкість.

На місці роботи археологічної експедиції побували наші західні колеги-журналісти. Про це повідомляє медіаагенція «Останній Бастіон» із посиланням на впливове видання Le Monde.

Як з'ясувалося, давнє поховання належить одному з кельтських племен і містило грецькі та навіть етруські предмети старовини. Зі слів археологів, кремаційні камери еліти й кругові кургани простолюдинів розділені ровами; їх стали використовувати з кінця бронзової доби.

«У центрі ми знайшли гробницю розміром 14 м², в якій знаходився небіжчик і його колісниця. Імовірно, конкретно ця могила належить княжій родині. Тіло під час поховання було одягнене у дорогі тканини та прикраси, скажімо, золоті браслети на зап'ястях і шовкова сорочка. Поряд знайдені витончено прикрашені грецькі вази та величезний етруський бронзовий казан шириною 1 м.

У деяких кельтських культурах воїнів ховали з казанами для використання у потойбіччі. На казані по краю розташовані кілька великих кілець, прикрашених головою рогатого і бородатого грецького бога річки Ахелуса. Артефакти датовані кінцем першого періоду Залізного віку, коли у Середземномор'ї широко використовувався цей вид металу», — повідомили французькі науковці.

Археологи наголосили, наявність у похованні колісниці, казану та бронзового посуду — 3 характерні для цієї доби особливості гробниці саме вождя племені. Подібну гробницю наприкінці минулого століття розкопали у німецькому містечку Райнгайм.

Знахідка допоможе пролити світло на торгівлю залізного віку в Європі. На доказ, археологи наводять кілька бурштинових намистин, які могли прибути з Балтики й розміняні на металеві вироби.

Це поховання є винятковим не лише за свої розміри, а і за якість збережених цінностей VI-VI століть до Різдва Христового, коли був розквіт етруських та грецьких міст-держав у Західному Середземномор'ї. Тогочасні купці, шукаючи рабів, метали та інші коштовні товари, налагоджували торгові зносини як із кельтами, так і з ґерманцями.

Гробниця з етруським скарбом приголомшила французьких археологів_1
Гробниця з етруським скарбом приголомшила французьких археологів_3
Гробниця з етруським скарбом приголомшила французьких археологів_5
Гробниця з етруським скарбом приголомшила французьких археологів_7
Читайте також:
Історія
Славнозвісний «шлях із варягів у греки» збагатив чимало середньовічних держав. Найбільший зиск тоді мали Хазарія, Русь, Візантія і араби.
10.12.2023, 08:48
Історія
Поселенню, що знаходиться у центральній частині Анатолійського півострова, понад 2000 років. Зараз його досліджують турецькі археологи.
07.11.2023, 20:10
Історія
Археологи вважають, що вони на крок ближчі до підтвердження місця перебування Ноєвого ковчега.
29.10.2023, 10:28
Історія
Вона присвячена археологам, які, попри утиски й репресії, здійснили важливі наукові відкриття.
25.10.2023, 17:31
Історія
Міжнародна команда науковців дослідила нещодавно виявлений комплекс поховань у долині Туран-Уюк і віднесений до скіфської доби.
11.09.2023, 18:35
Історія
Науковці поставили під сумнів давню думку про те, що предки людиноподібних мавп і людей прийшли з Африки.
04.09.2023, 21:10