Гробниця з етруським скарбом приголомшила французьких археологів
У французькому селищі Лавó науковці виявили артефакти VI-V століть до Різдва Христового. Подібні знахідки нині — велика рідкість.
На місці роботи археологічної експедиції побували наші західні колеги-журналісти. Про це повідомляє медіаагенція «Останній Бастіон» із посиланням на впливове видання Le Monde.
Як з'ясувалося, давнє поховання належить одному з кельтських племен і містило грецькі та навіть етруські предмети старовини. Зі слів археологів, кремаційні камери еліти й кругові кургани простолюдинів розділені ровами; їх стали використовувати з кінця бронзової доби.
«У центрі ми знайшли гробницю розміром 14 м², в якій знаходився небіжчик і його колісниця. Імовірно, конкретно ця могила належить княжій родині. Тіло під час поховання було одягнене у дорогі тканини та прикраси, скажімо, золоті браслети на зап'ястях і шовкова сорочка. Поряд знайдені витончено прикрашені грецькі вази та величезний етруський бронзовий казан шириною 1 м.
У деяких кельтських культурах воїнів ховали з казанами для використання у потойбіччі. На казані по краю розташовані кілька великих кілець, прикрашених головою рогатого і бородатого грецького бога річки Ахелуса. Артефакти датовані кінцем першого періоду Залізного віку, коли у Середземномор'ї широко використовувався цей вид металу», — повідомили французькі науковці.
Археологи наголосили, наявність у похованні колісниці, казану та бронзового посуду — 3 характерні для цієї доби особливості гробниці саме вождя племені. Подібну гробницю наприкінці минулого століття розкопали у німецькому містечку Райнгайм.
Знахідка допоможе пролити світло на торгівлю залізного віку в Європі. На доказ, археологи наводять кілька бурштинових намистин, які могли прибути з Балтики й розміняні на металеві вироби.
Це поховання є винятковим не лише за свої розміри, а і за якість збережених цінностей VI-VI століть до Різдва Христового, коли був розквіт етруських та грецьких міст-держав у Західному Середземномор'ї. Тогочасні купці, шукаючи рабів, метали та інші коштовні товари, налагоджували торгові зносини як із кельтами, так і з ґерманцями.