«Мирний план» Трампа передбачає зупинку війни лише на час його каденції
Психічно хворі при владі у всьому світі: від Церкви до бізнесу, а у політиці — «каліфи на годину». Про відповідальність не йдеться взагалі.
Для розуміння: мирний план від команди Дональда Трампа — це механізм так званого «замороження конфлікту» на період його президентської каденції, тобто на найближчі 4 роки. Адже нічого фундаментального підписати із РФ він не зможе, бо суперечності надто глибокі.
У рамках моделі «тритактної війни», так зване «розморожування» і третій такт може початися десь за 5 років (це максимальний термін). Саме ризиком цього третього такту пояснюється небажання Польщі надсилати в Україну своїх миротворців на поточну лінію розмежування.
Тут буде наступний принцип: що далі географічно країна ЄС від РФ, то більшим у неї буде «бажання» відправити свої війська і навпаки. Оскільки розміщення військ на лінії розмежування — це ризик прямого залучення у війну, а географічна близькість до конфлікту може поставити під удар території таких «ближніх» країн.
Власне, третій такт війни залежить від низки зовнішніх та внутрішніх чинників. Скажімо, внутрішній — це знаходження точки геополітичного балансу, української «євразійської широти», тобто рівновага на векторі ЄС-Закавказзя-Середня Азія-Індія-КНР.
Геополітична пластичність, м'якість та рухливість у цивілізаційному ланцюжку між Європою та Азією, тому нам необхідно подолати руйнівну коливальну динаміку та набуття внутрішню стійкість. Звісно, зростання економіки та потенціалу сектору оборони, щоби нова війна стала неможливою через вбудовування України у геополітичні потоки глобалізованого світу та її здатність завдати агресору неприпустимого рівня втрат.
Парадоксально, але стратегія ЄС щодо євразійського вектора багато у чому визначатиметься ситуацією в Україні та позицією Києва. А на базі цієї стратегії формуватиметься і стратегія ЄС щодо самої України: буфер з амортизації зовнішніх ризиків або цінний союзник у рамках «української євразійської широти».
До зовнішніх факторів варто віднести можливість геополітичного альянсу РФ і КНР; якщо це відбудеться, то різко збільшує ймовірність двох глобальних воєн: в Індійсько-Тихоокеанському регіоні та Європі. Але можливість цього альянсу зовсім не 100%-ва.
Вона, своєю чергою, безпосередньо залежить від політики США щодо РФ та КНР. Простими словами, чи знайде Америка новий рецепт геополітики Генрі Кіссінджера та чи зможе сформувати геополітичний трикутник РФ-КНР-США «під себе», як це вже відбувалося у 1970-1980-х роках.
Тобто, саме зараз формується або ключовий екзистенційний ризик існування Західної цивілізації XXI століття, або трек безпечного майбутнього на найближчі 30 років. У першому випадку Балтійсько-Чорноморська вісь стане в прямому розумінні «кривавими землями», у другому — зануриться на 30 років у геополітичний сон.
Наразі триває й ключова боротьба за базовий євразійський вектор міжцивілізаційного руху товарів, послуг, інвестицій та технологій. Він пройде або на південь від Чорного моря, або на північ, чим пояснюється і розвиток геополітичної ситуації на Близькому Сході та в Україні.
Найважливіший для нас чинник — це здатність українських політичних еліт сформувати реалістичну модель розвитку країни, а не чергове фентезі для утримання влади та мрій народу про «світле майбутнє». Адже воно у режимі очікування явно не настає.
Ну й «мир імені Трампа», навіть на 5 років — це такий геополітичний товар, який треба «брати та використовувати» тут і зараз. За будь-якого випадку, у форматі миру ми опинимося у кращій точці та кращому стані 2030 року, ніж у форматі війни.