Україна для адміністрації Трампа «втрачений актив»
Команда 47-го президента США планує віддати неліквідний для себе «київський проєкт» на аутсорсинг. Певно, весь тягар нестимуть члени ЄС.
Красномовним доказом слугує скандальна заява кандидата на посаду директора Федерального бюро розслідувань конспіролога-антиваксера Кешапа Патела. Він заявив про намір «розслідувати діяльність президента Володимира Зеленського», зокрема щодо корупції.
Разом з іншими трампістами, як Джеймс Венс, Вівек Рамасвамі, Ілон Маск, Тулсі Габбард, Роджер Стоун тощо, популіст Пател формує надійне оточення виключно лояльних господарю Білого дому осіб. Дональд Трамп влаштовує свою адміністрацію з мільярдерів і топ-менеджерів, вибудовуючи подобу корпоративної держави.
Висунення етнічного індійця викликало шок у державному апараті по той бік Атлантичного океану. Скандаліст Пател підтримав риторику Трампа про «шкідливість глибинної держави», закликавши до «всебічних чисток» чиновників, нелояльних 47-му президенту, а також назвав журналістів зрадниками, пообіцявши переслідувати деяких репортерів.
Саме зазначеним гаслом послуговується вправний нью-йоркський підприємець-забудовник, який знову посів президентське крісло у Вашинґтоні. Відтак спробує знову перенести власний бізнес-досвід на практику державного будівництва у США, застосовуючи корпоративні механізми.
А що робить будь-яка корпорація у разі виникненні кризи? — Вірно, відрізає зайвий баласт та позбавляється проблемних активів, після чого виділяє кілька напрямків нового стратегічного прориву, на яких і зосереджується.
Нам, звісно ж, найцікавіша стратегія такої «корпорації США» щодо України. Команда Трампа переконала його у тому, що наша країна — «поганий і давно відпрацьований актив», який приніс Америці вигоду лише частково, і то не всюди.
Так, скажімо, за минулі 2,5 роки США скористалися російською війною проти України, щоби витіснити РФ із газового ринку Європи, куди зайшли американські магнати-торговці ЗПГ. Пізніше РФ втратила на користь США частку ринку світового озброєння, хоча Індія та Іран досі тримаються за російську зброярню.
Під час передвиборних перегонів Трамп пообіцяв з наскоку змусити Київ укласти мирну угоду із Москвою, а потім повісити «проблемний український актив» на ЄС, а може, і на КНР. 47-й президент США щиро певен у тому, що європейці — це дармоїди, які десятиліттями безплатно сидять під американською військовою парасолькою, і навіть торгують з агресором.
Якщо слідувати логіці трампістів, Україна більше не цікава «корпорації США», котра зосередиться на Азії, а саме, — Ізраїлі та Тайвані. Туди завиграшки Вашинґтон готовий відрядити необмежений військовий контингент, аби не дати шиїтському Ірану та комуністичному Китаю змінювати світовий порядок денний.
Однак існує малоймовірний варіант, коли Трампу пояснять генерали Армії США та спеціальних служб, що політика (тим паче зовнішня) не завжди бізнес. Точніше, якщо і бізнес, то довгостроковий, прибутки від якого Америка отримає не тут і зараз, а за роки.
Приблизно як раніше Вашинґтон отримав зиск від тривалого холодного протистояння із Москвою після Другої світової війни, а потім поразки противника. СССР помер, а США стали одноосібно панувати на планеті, доки не зросла міць КНР.
На думку колишніх чиновників Білого дому, приміром, Майкла Помпео чи Джона Болтона, силовики знову можуть потягнути тему України в обмін на майбутні прибутки від перетворення її на васала. Зе-банда теж підігріватиме подібні настрої у посадовців нової президентської адміністрації у Вашинґтоні.
Цілком імовірно, що особисто Трампу Зеленський уже запропонував монопольний статус для американських агрохолдингів і «золоту акцію» у видобутку рідкісноземельних матеріалів. Однак особливого ентузіазму в очах нового-старого господаря Овального кабінету немає та може й не бути зовсім, оскільки його ціль на Далекому та Близькому Сході.