Місто Запоріжжя постало з об'єднання козацьких хуторів

ІСТОРІЯ
03 січня, 08:25
Місто Запоріжжя постало з об'єднання козацьких хуторів
Фото: Facebook

Недарма ж усі балки й водойми в обласному центрі мають козацькі назви. Це й Бабурка, Капустянка, Бандура, Мірошник, Домаха та Кінебаска.

Приголомшливою мапою, знайденою в архівах, поділився доктор історичних наук і  сержант резерву Збройних Сил України професор Тарас Чухліб. Артефакт засвідчує існування місці сучасного Запоріжжя низки українських козацьких хуторів.

Зауважимо, що від 1734 року на землі майбутнього промислового міста поширюється адміністративна влада отаманів і полковників Нової Січі. Стратифікація поселень козаків на цих січових угіддях була відмінною від литовської та польської, а також кримськотатарської й османської традицій «степової урбанізації».

«Такий тип урбанізації передбачав існування на землях Війська Запорозького Низового невеликих сілець і хуторів, а також господарських поселень — зимівників. Власне, коли московська царська держава Романових почала зводити Олександрівський ретраншемент у межах побудови окупаційних військових оборонних споруд, ця фортифікаційна споруда об'єднала за своїми стінами українські зимівники та хутори, що виникали тут протягом 1720-1740-х років.

Ото на цій мапі 1746 року бачимо позначення червоними «крапками», щонайменше, 4 українських хуторів безпосередньо біля Олександрівського ретраншементу, ще 4 зимівники на березі Дніпра і 6 українських поселень вздовж річки Московка. А тепер скажіть: чому літочислення міста Запоріжжя ведуть від царського форту, а не від українських козацьких хуторів і зимівників?!», — слушно зауважив історик Тарас Чухліб.

Крім того, як раніше повідомляв «Останній Бастіон», перед так званим великим переселенням народів упродовж IV-VI століть у центрі й півдні України мирно мешкали кілька племен. Однак усе зіпсували кочові племена войовничих гунів.

Читайте також:
Історія
Селяни Полтавщини із грошима вкладалися у придбання дворів і крамниць у місцях проживання промислових трударів. Так примножувалися активи.
вчора, 07:16
Історія
Царат всіляко заважав розвитку і поширенню грамоти та науки рідною мовою українців. Але знайшлися ентузіасти, які кинули виклик режиму.
31.12.2024, 08:26
Опінії
Революція, громадянська війна, окупація негативно вплинули на розвиток одного із провідних вишів України. Це сталося понад 100 років тому.
22.12.2024, 10:34
Історія
Поки росіяни бомблять прифронтову область, українські історики їдуть вивчати власне минуле. Шведські колеги їм у цьому допомагають.
06.11.2024, 13:42
Історія
У 1300-х роках у межах Києво-Печерського монастиря поховали колишнього ченця, який прославився участю у боях. Йому було всього 40 років.
30.10.2024, 19:29
Опінії
Українізацію вишу започаткував Олекса Левитський. Складні виклики буремного часу не лякали ентузіастів-просвітників...
27.10.2024, 10:36