Полягли за більшовицьку гречку: річниця бою за Хащувате

ІСТОРІЯ
04 березня, 17:30
Полягли за більшовицьку гречку: річниця бою за Хащувате
Фото: ЛікБеz

4 березня 1920 року під час I-го Зимового походу Армія Української Народної Республіки провела успішну операцію на Гайворонщині.

Знаменна подія сталася у селі Хащувате, яке нині знаходиться в адміністративних межах Кропивниччини (поки що не декомунізована Кіровоградська область – прим. ред.).

Тоді у шаленій битві зійшлися вояки Кінного полку Чорних Запорожців і загони місцевих комуністів, яким більшовицькі агітатори та пропагандисти задурили голову маячнею.

Прикметно, але у цьому "червоному загоні" були переважно з походження українські парубки-селяни, люмпенізовані елементи, найняті комісарами за гроші та пайку.

Тож результат бою був передбачуваним: Чорні Запорожці, якими командував 25-річний полковник Петро Дяченко, відзначався непримиренністю до ворогів, своїх і чужих не щадили.

Згодом у власних спогадах він писав, що у бою полягло близько 40 червонозоряних бойовиків, а решта, яким дивом вдалося вижити й потрапити до полону, – невдовзі "пішли під лід", причому буквально, адже крига на прилеглих водоймах тоді ще не скресла.

У цьому епізоді привертає увагу той факт, що у тяжку для України годину запроданців і пристосуванців серед своїх (яких Чинґіз Айтматов влучно таврував словом "манкурт" – прим. ред.) тоді вистачало; за гречку й улесливу пропаганду про "мир" вони йшли вбивати земляків під прапором окупантів, за що й поплатилися власним життям.

Також "Останній Бастіон" нагадує читачам, що 123 роки тому у Полтаві було публічно виголошено реферат "Самостійна Україна", автором якої є наш земляк – славетний Микола Міхновський.

вибір редакції
Читайте також:
Світ
Влаштований більшовицькими окупантами у 1932-1933 роках штучний голод на українських землях офіційно засуджено депутатами у Франції.
вчора, 23:31
Історія
Геройський Чин крізь призму часу, який по сьогодні надихає на борню за свободу і державність. Вклонімося незламним карпатським січовикам!
15 березня, 16:38
Виміри
Борця за волю України, майданівця і добровольця Тараса Бобанича на позивний "Хаммер" нарешті відзначено нагородою, посмертно.
14 березня, 21:29
Світ
Пам'ять про розстріляного торік у грудні снайпера 119 окремої бригади Територіальної оборони Чернігівщини закарбують у топоніміці.
13 березня, 20:25
Історія
З нагоди 209-ї річниці від Дня народження славетного українського поета, письменника, митця і пророка нації.
09 березня, 16:51
Світ
Сьогоднішня РФ, як і колись СССР, – Колос на глиняних ногах. Обидва державні утворення є прямими спадкоємцями Російської імперії.
05 березня, 20:01