Полягли за більшовицьку гречку: річниця бою за Хащувате

ІСТОРІЯ
04.03.2023, 17:30
Полягли за більшовицьку гречку: річниця бою за Хащувате
Фото: ЛікБеz

4 березня 1920 року під час I-го Зимового походу Армія Української Народної Республіки провела успішну операцію на Гайворонщині.

Знаменна подія сталася у селі Хащувате, яке нині знаходиться в адміністративних межах Кропивниччини (поки що не декомунізована Кіровоградська область – прим. ред.).

Тоді у шаленій битві зійшлися вояки Кінного полку Чорних Запорожців і загони місцевих комуністів, яким більшовицькі агітатори та пропагандисти задурили голову маячнею.

Прикметно, але у цьому "червоному загоні" були переважно з походження українські парубки-селяни, люмпенізовані елементи, найняті комісарами за гроші та пайку.

Тож результат бою був передбачуваним: Чорні Запорожці, якими командував 25-річний полковник Петро Дяченко, відзначався непримиренністю до ворогів, своїх і чужих не щадили.

Згодом у власних спогадах він писав, що у бою полягло близько 40 червонозоряних бойовиків, а решта, яким дивом вдалося вижити й потрапити до полону, – невдовзі "пішли під лід", причому буквально, адже крига на прилеглих водоймах тоді ще не скресла.

У цьому епізоді привертає увагу той факт, що у тяжку для України годину запроданців і пристосуванців серед своїх (яких Чинґіз Айтматов влучно таврував словом "манкурт" – прим. ред.) тоді вистачало; за гречку й улесливу пропаганду про "мир" вони йшли вбивати земляків під прапором окупантів, за що й поплатилися власним життям.

Також "Останній Бастіон" нагадує читачам, що 123 роки тому у Полтаві було публічно виголошено реферат "Самостійна Україна", автором якої є наш земляк – славетний Микола Міхновський.

Читайте також:
Історія
Більшовицькі загарбники завжди відрізнялися своїм дикунським ставленням до поневолених народів. Не тільки європейців мордували, а й азійців.
27 березня, 13:27
Історія
Влітку 1912 року у піщаних дюнах між Новими Санжарами та Кустоловим випадково знайдено історичний скарб. 800 предметів із золота та срібла!
18 березня, 20:28
Опінії
Геннадій Геннадійович Москаль – це була, напевно, найяскравіша людина з тих, кого я знав.
18 березня, 10:22
Історія
Геройський Чин крізь призму часу, який по сьогодні надихає на борню за свободу і державність. Вклонімося незламним карпатським січовикам!
15 березня, 13:49
Історія
З нагоди 210-ї річниці від Дня народження славетного українського поета, письменника, митця і пророка нації.
09 березня, 11:15
Опінії
Відтепер, проїжджаючи повз цей обласний центр, кожен охочий може прийти до світлого образу Тараса Бобанича. Низький уклін тобі, «Хаммере»!
21 лютого, 20:31