Полягли за більшовицьку гречку: річниця бою за Хащувате

ІСТОРІЯ
04.03.2023, 17:30
Полягли за більшовицьку гречку: річниця бою за Хащувате
Фото: ЛікБеz

4 березня 1920 року під час I-го Зимового походу Армія Української Народної Республіки провела успішну операцію на Гайворонщині.

Знаменна подія сталася у селі Хащувате, яке нині знаходиться в адміністративних межах Кропивниччини (поки що не декомунізована Кіровоградська область – прим. ред.).

Тоді у шаленій битві зійшлися вояки Кінного полку Чорних Запорожців і загони місцевих комуністів, яким більшовицькі агітатори та пропагандисти задурили голову маячнею.

Прикметно, але у цьому "червоному загоні" були переважно з походження українські парубки-селяни, люмпенізовані елементи, найняті комісарами за гроші та пайку.

Тож результат бою був передбачуваним: Чорні Запорожці, якими командував 25-річний полковник Петро Дяченко, відзначався непримиренністю до ворогів, своїх і чужих не щадили.

Згодом у власних спогадах він писав, що у бою полягло близько 40 червонозоряних бойовиків, а решта, яким дивом вдалося вижити й потрапити до полону, – невдовзі "пішли під лід", причому буквально, адже крига на прилеглих водоймах тоді ще не скресла.

У цьому епізоді привертає увагу той факт, що у тяжку для України годину запроданців і пристосуванців серед своїх (яких Чинґіз Айтматов влучно таврував словом "манкурт" – прим. ред.) тоді вистачало; за гречку й улесливу пропаганду про "мир" вони йшли вбивати земляків під прапором окупантів, за що й поплатилися власним життям.

Також "Останній Бастіон" нагадує читачам, що 123 роки тому у Полтаві було публічно виголошено реферат "Самостійна Україна", автором якої є наш земляк – славетний Микола Міхновський.

Читайте також:
Полтава
Кожен нарід має власних національних героїв. Але є такі постаті, що єднають різні нації, навіть не сусідні, лиш одним своїм потягом до волі.
11 лютого, 19:28
Історія
Для Організації Українських Націоналістів нація була передусім, а от Бог і релігія мали другорядне значення. Свобода волі вважалася даром.
11 лютого, 07:13
Життя
Поблизу села Мигія на Миколаївщині розташувалися дві прісні водойми. Одна — стрімкий, природний водотік, інша ж — безтурботна і нерухома.
04 лютого, 21:40
Опінії
Пам'ятаймо, Москва як ніхто вміє ділити, щоби нищити! Особливо підступно цю тактику вона вчиняє віками щодо волелюбного українського народу.
03 лютого, 20:30
Історія
22 січня 1919 року у середмісті Києва було доволі гамірно й по-святковому тепло. На вулицях майоріли синьо-жовті стяги, натовп чекав дива...
22 січня, 07:12
Історія
Нинішня влада України у цілому і Львова зокрема не розшукує прізвища і нащадків каральних служб СССР. Вони й досі тут, чекають на Москву.
06 січня, 20:30