РФ відкриває новий фронт гібридної війни на східному фланзі НАТО

ПОЛІТИКА
23 червня, 17:30
РФ відкриває новий фронт гібридної війни на східному фланзі НАТО
Фото: Bloomberg

Попри те, що північно-західним регіонам росії бракує достатньої кількості військ, це не заважає провокувати загрозу. Ескалації не уникнути.

Відомості про це з прикордонної прифронтової естонської Нарви оприлюднило американське видання Bloomberg. На сьогодні головна проблема для союзників НАТО у Балтійсько-Скандинавському регіоні — нелегали.

Невдовзі після опівночі кілька людей у ​​масках в одностроях пропливли на човнах і почали знімати помаранчеві навігаційні знаки на річці, що відокремлює Естонію від РФ. У Таллінні сприйняли такий крок Москви за явний сигнал про агресивні наміри, адресований усьому Заходу.

Інцидент був названий однією із серії дій, спрямованих на провокацію і дестабілізацію ситуації у країнах, що мають спільний кордон із РФ та її союзницею Білоруссю протяжністю 3550 кілометрів. Не бувши нападом, здатним викликати колективну відповідь НАТО, подібні епізоди почастішали від лютого 2022 року.

«Ця реальність все більше перетворює Балтійський регіон на другий фронт у конфлікті Заходу з Москвою. Наразі росія веде дві війни... Одна із них — кінетична, конвенційна війна в Україні. Інша — гібридна війна в Європі та на Заході із метою вплинути на тон суспільного дискурсу чи якимось чином похитнути наше почуття безпеки», — заявив чинний фінляндський президент Áлександр Стубб на зовнішньополітичному форумі у Гельсинкі.

Відрядження груп мігрантів для штурму кордонів на східному фланзі НАТО, глушіння сигналів GPS, вербування злочинців для дрібних диверсій — все це частина репертуару дій, що розширюється. Фінляндія, країни Балтії, Польща та інші вважають це наступом Москви на їхню внутрішню безпеку.

Тільки за минулі 9 місяців Фінляндія і Швеція зіткнулися з порушеннями повітряного простору, кілька комерційних літаків не змогли приземлитися у невеликих аеропортах через втручання у систему GPS. Натомість Польща затримала людей за акти саботажу, що ймовірно підтримуються РФ, всередині Європейської спілки.

Поставити під сумнів встановлені міжнародним правом після 1945 і 1991  років кордони — ще одна відома тактика росіян, що отримала нове дихання. 100-кілометровий Сувальський коридор, який розділяє Польщу та Литву, використовується Москвою і Мінськом для того, щоби потріпати нерви Вільнюсу.

У березні білоруський диктатор лукашенко оприлюднив навіть план його захоплення. Позуючи у військовій формі із пухнастим білим собакою на колінах, вусатий агрофюрер був показаний у соціальних мережах, розмовляючи зі своїм армійським командуванням про намір вдертися до Литви та північної Польщі.

На думку литовського міністра закордонних справ Ґабріелюса Ландсберґіса, «це все не так свідчить про майбутні військові дії, як про те, що росія намагається посіяти страх, невпевненість і сумніви щодо своїх намірів у Балтійському регіоні. Ми маємо зважати на ці провокації».

Всім зацікавленим сторонам доводиться боротися з дезінформацією та операціями впливу, що досягли рекордного рівня. Москва регулярно зображує країни Балтії як паліїв війни та русофобів, а також залучає інтернет-тролів та ботів для розсилки шкідливого контенту до соціальних мереж.

Якщо раніше мовні помилки в дезінформаційних текстах було досить легко виявити, то з широким поширенням штучного інтелекту це завдання ускладнюється, попереджає литовське агентство кібербезпеки. Кремль намагався мобілізувати російськомовні меншини в Естонії та Латвії, щоби поширити внутрішні розбіжності, тоді як у Польщі основна увага приділялася нагнітанню напруженості між місцевими жителями та великою кількістю українських біженців від війни.

У березні збройні сили Литви виступили в соціальних мережах із повідомленням, покликаним заспокоїти населення: «Сьогодні війни не буде», після того, як до військових почали звертатися у громадських місцях з питаннями, — то коли ж почнеться конфлікт і як до нього підготуватися. Люди нервують, у кремлівських бункерах святкують. 

Прагнучи послабити Європу та дестабілізувати її зсередини, РФ як ніколи активно використовує інструментарій гібридних операцій. Про це йдеться у доповіді Європейського центру передового досвіду протидії гібридним загрозам.

Хоча масштабні висилки російських розвідників по всьому регіону обмежили можливості проведення таких атак, чиновники визнають, — вони, як правило, на крок позаду всього, що вигадує Москва. За словами міністра закордонних справ Фінляндії Éліни Вáлтонен:

«Це робить гібридну загрозу з боку росії всюдисущою. У цій справі немає лінії фронту. Вся Європа зараз перебуває у стані війни. Тому готуватися до потенційної ескалації конфлікту, — наш обов'язок».

Показово, але як уже сповіщала своїх читачів медіаагенція «Останній Бастіон», країни Балтії — наступна ціль РФ. Кремлівський бункерний дід давно має плани із «блискавичного» захоплення Естонії, Латвії та Литви.

Читайте також:
Політика
Реджеп Тайїп Ердоган має намір надати Організації тюркських держав не лише регіональну, а й глобальну роль. КНР, Іран і РФ напружилися.
10 листопада, 11:45
Політика
Цілком очевидно, що на самовідданості новітню орду не зупинити. Без переформатування держави Україна навіть згуртована нація може програти.
08 листопада, 07:18
Політика
Лівоцентристка Яана Тоом — завербована кремлівськими спецслужбами особа. Вона роками працює проти естонської держави, а нині ще й України.
30 жовтня, 20:38
Світ
Засновник оперативної системи Лінус Торвальдс заявив, що як фін не підтримуватиме Кремль. Тому усунув від роботи 11 російських програмістів.
25 жовтня, 14:52
Світ
З того часу, як Друга світова війна закінчилася, Москва страждає від параної, вважаючи, що Захід планує напад на РФ. Однак усе навпаки.
23 жовтня, 08:27
Історія
У 1230-х роках військо так званих «монґоло-татар» розоривши держави фіно-угорських народів у Надволжі, рушило на Захід. На шляху стояв Київ.
20 жовтня, 07:09