Рід Милорадовичів – відновлювачі державності Гетьманщини

Опінії
04.12.2021, 16:27
Рід Милорадовичів – відновлювачі державності Гетьманщини
Фото: Facebook

По смерті цариці Єкатєріни ІІ українська аристократія спромоглася повернути відібрану автономію. Але вольності мали короткочасний характер.

Історик, журналіст і фіно-угорист

Днями була річниця малознайомої в Україні події – 1796 року реставровано Гетьманщину зусиллями клану Милорадовичів та особистого секретаря імператора Павла І – голінського козака Котлубицького. В який спосіб реставровано?

А ліквідовано 3 намісництва, утворені 1782 року, а на їх місці переутворено Малоросійську губернію – у кордонах усіх 10 полків Війська Запорозького Городового, у тому числі всього Полтавського та частин Миргородського, влитих 20 років перед тим у Катеринославську губернію. (Специфічна адмінодиниця Імперії, яку використовували як порт для утилізації дезінтегрованих територій Гетьманщини, Низу й Кримського ханату).

Ба більше, у Малоросійській губернії відновлено судочинство Гетьманщини – Генеральний суд, а також земські й підкоморські суди! Столицею Новогетьманщини вже став не Глухів, а Чернігів.

І з того часу колись невелике полкове місто, яке значно поступалося розміром Ніжину, Прилукам, Лубнам і навіть Ромнам, не втрачало свого високого адміністративного статусу до наших днів. Звісно, у 1802 році Новогетьманщина була розділена вже власне на Чернігівську та Полтавську губернію.

А проте територіальний і становий каркас територій Війська Запорозького Городового у ХІХ столітті зберігало Малоросійське генерал-губернаторство – аж до 1856 року! І тоді неформальною столицею Новогетьманщини вже був Яготин – місце осідку генерал-губернатора князя Миколи Репніна – між иншим протектора художника Тараса Шевченка, який мало не одружився із Принцесою Новогетьманщини– Варварою Репніною, правнучкою Гетьмана Кирила Розумовського.

Малоросійське генерал-губернаторство не було "забавкою" старої гетьманської аристократії навіть у часи Кримської війни. Його адміністрація керувала Харківським університетом, який de facto був Університетом Новогетьманщини – хоч і за межами Війська Запорозького Городового.

Московити лягли кістьми, щоб Університету не було ні в Батурині, ні в Ніжені, ні в Новгород-Сіверському. Це стало ключовою причиною кризи козацького стану на початку ХХ століття, а згодом й ідеологічної захитаності УНР.

Ба більше: Малоросійське генерал-губернаторство ​організовувало та патронувало колонізацію малоросійськими козаками територій Запоріжжя, континентального Кримського ханства і всієї Чорноморщини – протягом першої половини ХІХ століття. Останньою столицею Новогетьманщини була... Качанівка!

Вже поза імперськими інституціями, але на чолі з дуаєном Малоросії Василем Тарнавським. Зрештою саме його колекція клейнодів Війська Запорозького Городового переїхала у ХХ столітті до окупованого Чернігова, де і після 1991 року почиває там у девальвованому статусі. 

Хоч значення самого Чернігова при цьому залишається винятковим. Столиця України на межі XVIII та XIX століть. І вся ця історія до того, що власне "бездержавним" (неінституційним) існування України було мізерно коротким, це стосується хіба другої половини ХІХ століття, але цей період значно коротший скажемо за польський.

Читайте також:
Історія
Історик, який народився на росії, але серце віддав Україні. Той, хто весь час відстоював свої думки та національну гордість супроти імперії.
30 липня, 07:59
Історія
"Той, що хоче кинутися з мотикою на сонце": запорожець Семен Палій, який лихом, на думку Великого Кобзаря Тараса Шевченка, не добитий...
15 липня, 18:00
Полтава
У 1913-1916 роках Опанас Сластіон створив серію проєктів земських шкіл для Лохвицького повіту Полтавської губернії на 1-4 класи.
05 липня, 17:59
Опінії
Юрій Лисянський – ніжинський козак. Ні – справжній шевальє, який прославив сухопутну Гетьманщину грандіозним морським маршрутом.
17.12.2021, 08:01
Полтава
Зе-команда має намір за бюджетні кошти завершити справу своїх ідейних натхненників – ​більшовицьких окупантів із Юдиного коліна.
02.12.2021, 12:05
Мистецтво
Полтавський краєзнавчий музей проінспектували представники Великого Будівничого на предмет "освоєння" коштів
12.11.2021, 17:42