Шевальє Лисянський першим з українців обплив земну кулю

Опінії
17.12.2021, 08:01
Шевальє Лисянський першим з українців обплив земну кулю
Фото: Facebook

Юрій Лисянський – ніжинський козак. Ні – справжній шевальє, який прославив сухопутну Гетьманщину грандіозним морським маршрутом.

Історик, журналіст і фіно-угорист

Він проклав його у компанії естонського німця, теж шляхтича, Йогана Крузенштерна. Зараз у самому Ніжині ціла група грамотних ентузіастів накопичує знання про рід Лисянських, попутно інтерпретуючи різні історичні епізоди.

І от знову бачу оці моменти: Лисянські, мовляв, були "польські шляхтичі". Та ні, вони були правобережні українські шляхтичі Речі Посполитої гербу "Лис"!

А їхній статус не змінився після отримання права жити у Війську Запорозькому Городовому – шляхтичі/козаки (гербові козаки, так). Батько Юрія був канцеляристом Іченської сотні Прилуцького полку – не Писарем, бо писар у "табелі про ранги" Гетьманщини – це канцлер, друга людина після сотника чи полковника чи гетьмана.

І до речі вживання слова "Ічнянський" прийшло з Московського канцеляриту – правильно таки Іченська сотня. Походженням усі городові Лисянські з Лубенського полку – якщо вірним є те, що предок із Чорнух.

На щастя, факт того, що полки та сотні на Гетьманщині не є лише військовими, але й передусім адміністративними одиницями – з межами й столицями – стає широко знаним. Проте знання внутрішньої географії Гетьманщини ще дуже слабке навіть у професійних вчених, що призводить до помилок у визначенні локальних ідентичностей.

ІНШІ ОПІНІЇ
Читайте також:
Опінії
По смерті цариці Єкатєріни ІІ українська аристократія спромоглася повернути відібрану автономію. Але вольності мали короткочасний характер.
04.12.2021, 16:27
Полтава
Зе-команда має намір за бюджетні кошти завершити справу своїх ідейних натхненників – ​більшовицьких окупантів із Юдиного коліна.
02.12.2021, 12:05
Мистецтво
Полтавський краєзнавчий музей проінспектували представники Великого Будівничого на предмет "освоєння" коштів
12.11.2021, 17:42
Опінії
Степан Васильченко — іченський класик літературної норми на Лівобережній Україні, якого не заведено згадувати всує.
09.10.2021, 15:15
Опінії
Там, де правий берег Дніпра скупий на архітектурні подарунки, лівий навпаки — майже весь у шатах Мазепиного бароко.
25.03.2021, 09:18
Історія
Козацьке поселення XVII століття на острові Хортиця слід вважати повноправним містом, якими тоді були Полтава і Батурин.
11.11.2020, 10:33