Шевальє Лисянський першим з українців обплив земну кулю

Опінії
17.12.2021, 08:01
Шевальє Лисянський першим з українців обплив земну кулю
Фото: Facebook

Юрій Лисянський – ніжинський козак. Ні – справжній шевальє, який прославив сухопутну Гетьманщину грандіозним морським маршрутом.

Історик, журналіст і фіно-угорист

Він проклав його у компанії естонського німця, теж шляхтича, Йогана Крузенштерна. Зараз у самому Ніжині ціла група грамотних ентузіастів накопичує знання про рід Лисянських, попутно інтерпретуючи різні історичні епізоди.

І от знову бачу оці моменти: Лисянські, мовляв, були "польські шляхтичі". Та ні, вони були правобережні українські шляхтичі Речі Посполитої гербу "Лис"!

А їхній статус не змінився після отримання права жити у Війську Запорозькому Городовому – шляхтичі/козаки (гербові козаки, так). Батько Юрія був канцеляристом Іченської сотні Прилуцького полку – не Писарем, бо писар у "табелі про ранги" Гетьманщини – це канцлер, друга людина після сотника чи полковника чи гетьмана.

І до речі вживання слова "Ічнянський" прийшло з Московського канцеляриту – правильно таки Іченська сотня. Походженням усі городові Лисянські з Лубенського полку – якщо вірним є те, що предок із Чорнух.

На щастя, факт того, що полки та сотні на Гетьманщині не є лише військовими, але й передусім адміністративними одиницями – з межами й столицями – стає широко знаним. Проте знання внутрішньої географії Гетьманщини ще дуже слабке навіть у професійних вчених, що призводить до помилок у визначенні локальних ідентичностей.

Читайте також:
Полтава
Трамвай у Полтаві міг з'явитися як мінімум 4 рази. Однак за царського і совєцького режимів проєкт свідомо відмовилися втілювати у життя.
04 березня, 07:18
Історія
Полтавський край завжди був колискою геніїв. Не тільки Сковорода і Котляревський доклалися до цього, про що свідчить постать Фіалковського.
26 лютого, 13:45
Полтава
Оцифрована науковцями спадщина етнографа Хведора Вовка допомагає наново відкривати минуле. Зокрема, історію рідної Полтавщини...
11 січня, 13:48
Історія
Тривалий час історики з археологами прив'язували дату появи Полтави до згадки у Повісті минулих літ. Це було вигідно слов'янофілам.
05.10.2023, 16:42
Історія
Наприкінці XIX століття у Полтаві створено постійний гурток поціновувачів драматичного мистецтва, цьому сприяв один харизматичний митець.
18.09.2023, 19:15
Історія
У межах Наддніпрянської України, де була поширена так звана Черняхівська культура, можна знайти масу назв давньоґерманського походження.
17.09.2023, 16:58