Таш-Рабат – гірське серце Шовкового шляху

СВІТ
07 вересня, 17:53
Таш-Рабат – гірське серце Шовкового шляху
Фото: Facebook

Унікальна споруда у Наринській області Кирґизстану притягує туристів. Це – караван-сарай неподалік кордону із комуністичним Китаєм.

Довколишні мешканці з-поміж кочових кирґизів і уйґурів іменують архітектурну пам'ятку пізнього Середньовіччя як "гірський тесаний камінь", або Таш-Рабат. Раніше (до X-XI століття) на його місці був несторіанський храм.

Однак з ісламською навалою культова споруда стала занепадати й згодом перетворилася на добре укріплений перевалковий пункт Шовкового шляху. Таш-Рабат розташований на березі однойменної річки на висоті близько 3500 метрів над рівнем моря, що дозволяло місцевим племенам контролювати прилеглі землі.

Згідно з висновками археологів, цей караван-сарай у теперішньому вигляді побудований не пізніше XV століття торговцями з Мавераннахру. Вони прагнули зробити Таш-Рабат схожим на подобу фортеці Бухари.

Важливо уточнити, що сьогоднішня туристична принада Південного Кирґизстану також була одним із ключових пунктів при переході через гірський Тянь-Шань, який відвідав фінляндський маршал Карл Ґустав Еміль Маннергейм. Таш-Рабат міг не лише надати місце для відпочинку, а й завдяки своїм укріпленням захистити від набігів грабіжників.

Які архітектурні особливості цієї споруди? Караван-сарай має квадратну форму, 31 кімнату, масивну браму і купол-велет над головним приміщенням, що підноситься над рештою будівлі.

Попри назву Таш-Рабат змурований із бутового каменю на глиняному розчині; роботи тривали приблизно 5 років. Фахівці з Інституту історії Академії наук Республіки Кирґизстан вважають, що постійними мешканцями караван-сараю були представники народу сартів.

Разом із тим медіаагенція "Останній Бастіон" нагадує своїм читачам, як наші пращури – індоарії – вирізали на одному з найтвердіших каменів те, що інші не змогли б намалювати на папері.

Таш-Рабат – гірське серце Шовкового шляху_1
Таш-Рабат – гірське серце Шовкового шляху_3
Таш-Рабат – гірське серце Шовкового шляху_5
Читайте також:
Світ
Наші пращури – індоарії – вирізали на одному з найтвердіших каменів те, що інші не змогли б намалювати на папері.
31 серпня, 18:16
Життя
На знімку вище – Масулé, поселення у гірській провінції Ґілян. Його мешканцями є етнічні азербайджанці, які здавна панують у Закавказзі.
27 червня, 19:49
Світ
Вражаючі архітектурні проекти Саудівської Аравії
29 травня, 09:25
Мистецтво
Упізнаваний в Україні та за її межами символом знищення культурної спадщини Чернігівщини підлягає повноцінному відновленню з нуля.
27.12.2022, 21:12
Історія
Мало хто знає і звертає увагу на те, що Собор преподобного Ісаакія Далматського у Санкт-Петербурзі оздоблений солярними символами.
22.10.2021, 11:23
Світ
Процес відновлення головного католицького собору Парижу у самому розпалі; наразі триває вирубка дерев, вік яких сягає майже 300 років.
26.06.2021, 08:59