ВПК і промисловість України проти російських аналогів

Опінії
28 квітня, 09:18
ВПК і промисловість України проти російських аналогів
Фото: Facebook

Відразу обмовимося: нижче доведеться порівнювати недавнє минуле із теперішнім. В аналізі присутні різні статистичні основи для зіставлення.

Фінансовий аналітик, економічний експерт

На росії існує статистика за перший квартал 2024 року, в Україні — за минулий рік. Порівняння не цілком релевантне, але для загального розуміння динаміки підійде, тож...

Перший квартал 2024 року у РФ порівнюється із першим кварталом 2023 року, коли промисловість була вже розігріта (висока база порівняння). В Україні промислове виробництво 2023 року доводиться порівнювати із 2022-м, коли промисловість впала на 35% (низька база порівняння).

Що таке низька база порівняння? Виробляли один трактор, почали виробляти два — зростання 100%, проте у цьому випадку зробимо виняток із правил.

Ключовий показник ВПК — готові металеві вироби, крім верстатів: Україна — зростання на 31,5%; РФ — зростання на 35,2%. Другий за значущістю показник — інші автотранспортні засоби: Україна — зростання 19,9%; РФ – зростання на 29,2%.

Третій за важливістю показник — електротехніка: Україна — зростання на 7,8%; РФ — зростання на 12,6%. Четвертий за значущістю показник — комп'ютерна техніка та оптика: Україна — зростання на 58,8%; РФ — зростання на 42,4%.

В Україні відзначається також зростання будівельної галузі, пов'язаної із сектором оборони: виробництво цементу — зростання на 35,3%; виробництво бетону та виробів з нього — зростання на 26,4%. РФ свої оборонні споруди збудувала рік тому, тоді спостерігалися приблизно такі ж темпи зростання виробництва даних будматеріалів.

У першому кварталі 2024 року промисловість РФ зросла на 5,6%, у тому числі: видобуток — +1,1%; перероблювання — +8,8%. Посилюється зростання нафтогазових галузей та скорочення нафтогазових, із-поміж драйверів цивільного виробництва варто виділити:

  • автомобілебудування — +35,7%;
  • деревообробка — +8%;
  • фармацевтика — +9,3%;
  • одяг — +4,9%;
  • харчова — +7%;
  • хімпром — +7,6%;
  • будівництво — +6,1%.

Продовжується масштабне заміщення економічного простору, залишеного іноземним бізнесом, шляхом розширення та інвестицій національних товаровиробників за допомогою державних стимулів розвитку. Мова про програми імпортозаміщення, технологічного суверенітету, промислову іпотеку, гранти на промисловий розвиток зі спеціального фонду та компенсація відсотків за кредитами, взятими на капітальні інвестиції.

Але є й падіння — так, металургія скоротилася на 5,7% у березні та на 0,4% за перший квартал 2024-го. Вас, напевно, цікавить, а що там із російською нафтопереробкою? Доповідаю:

  • у січні падіння на 4% (напередодні заборони експорту бензину);
  • у лютому — падіння на 0,7%;
  • у березні внаслідок ударів — падіння на 6,4%.
У цілому за квартал — мінус 3,8%.

Промисловість України минулого року збільшилась на 5,9%, добувна галузь скоротилася на 2,2%, перероблювання зросло на 12,3%. Основними драйверами зростання перероблення стало збільшення виробництва олії на 25,9% і цукру — на 35,9%.

Читайте також:
Економіка
Ці компанії зареєстровані на адресах масової реєстрації.
08 травня, 11:00
Економіка
Чиновництво держави-окупанта намагається показати, що у них «усе дуже добре». Курс рубля стабілізовано, кризи уникнено, санкції обійдено.
26 квітня, 08:20
Світ
Це відбувається на фоні заяв головнокомандувача армії Британії про те, що багатьом британцям потрібно буде служити в армії.
27 січня, 19:19
Світ
Це відбувається на тлі рекордно низької народжуваності. Комуністичний режим звинувачує у всіх бідах коронавірусну пандемію і вплив Заходу.
19 січня, 07:19
Економіка
Кремлівський бункерний дід сповістив підданих про подолання безробіття. Ось тільки він забув вказати, яким чином це сталося в РФ.
25.12.2023, 19:07
Політика
Наші західні сусіди стали усвідомлювати, що у разі ймовірної перемоги росії на полі бою, воювати доведеться їм. І це впливає на постачання.
12.12.2023, 21:42