Як пережити травматичний досвід?

29.07.2022, 18:12
Як пережити травматичний досвід?

Застрягання на певній негативній події змушує жити минулим, вимагаючи енергетичних затрат для постійного прокручування страшних спогадів.

Увага такої людини подібна до ліхтаря, який світить тільки в одну точку. У книзі "Звільнений розум" автор Стівен Гайєс пропонує наступний алгоритм позбавлення від неприємних спогадів:

1. Прийміть свій травматичний досвід.

Наші спогади можуть бути спотвореними та неповними. Те, що ми називаємо спогадами, неодноразово редагується й видозмінюється під дією різних факторів.

Для того, щоб прийняти свій досвід, можна уявити його як метафоричний образ: обійняти свій досвід так, як ви б обійняли дитину, що плаче; посидіти поруч із власними спогадами, як би ви посиділи з важкохворою людиною; подивитися на свій досвід, як на картину.

2. Відмовтеся від боротьби зі своїм досвідом.

Згадайте та уявіть своє переживання і постарайтеся відповісти на такі запитання:

 • Чи є в мене тілесне відчуття, пов'язане з цим переживанням, чи можу я сказати йому "так" і дати можливість просто бути тому, що я відчуваю?
 • Чи є думка, пов'язана з цією подією?
 • Чи можу я просто прийняти її та не боротися з нею?
 • Чи спостерігали ви за кимось, хто боровся з чимось подібним, і якщо так, то чи здатні ви поглянути на переживання іншої людини зі співчуттям?
 • Що потрібно зробити, щоб припинити боротися з вашими переживаннями?
 • Ви готові сказати переживанням "ні" і відмовитися від них? 
 • Чи є щось у вашому негативному досвіді, за що ви тримаєтеся?
 • Ваш біль про пережиті події може говорити про ваші цінності та вразливості, тож які це можуть бути цінності, потреби?

3. Розширте свій погляд на ситуацію, що сталася.

Переживання чогось травматичного змушує нас фокусуватися лише на складних відчуттях болю, страху, жалю. Якщо ми додамо широти своєму досвіду, поглянемо на ситуацію під іншим кутом, можливо, ми відкриємо для себе чи в собі  щось нове, а тому поставте наступні запитання:

 • Якби ви глянули на своє життя з позиції мудрішого майбутнього, то цей досвід міг би вас чомусь навчити?
 • Якби ви писали книгу, герой якої переживає травматичний досвід, чи зробив би цей досвід його сильнішим, витривалішим, мудрішим?
 • Якби хтось інший, хто вам дорогий, зіткнувся б із подібним переживанням, як би ви почувалися?
 • Що б ви відчули щодо нього?
 • Що б ви порадили йому зробити?

Автор – Юлія Ворман, фаховий психотерапевт

Читайте також:
Життя
Через війну абревіатура ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) із професійного словника психологів перекочувала у повсякденне спілкування.
31 січня, 07:00
Життя
Дехто з українців щось втратив через цьогорічну російську агресію. Кожна втрата – це горе, звичайне людське горе!
22.12.2022, 09:36
Життя
Скоро мине 10 місяців, як психіка більшості українців перебуває під впливом сильного навантаження. Ну, це логічно, – бо війна.
14.12.2022, 17:19
Життя
Понад місяць українці живуть в умовах віяльних відключень електроенергії. І, швидше за все, ситуація не стабілізується найближчими тижнями.
10.12.2022, 17:00
Життя
Корисні поради від фахового українського психолога, які можуть стати у пригоді, зокрема і дорослим (тобто, батькам та іншим родичам).
08.12.2022, 08:07
Життя
Широкомасштабна війна внесла суттєві у наше буденне життя. Існує тільки "до" та "після" 24.II.2022, дата, що назавжди нас змінила...
26.10.2022, 20:27