Європейцям варто розглядати російську агресію як довгостроковий виклик
Навіть за сценарію, коли Україна перемагає ресурсну федерацію московії, на континенті зберігатиметься загроза. КНР і США скористаються цим.
Відповідний невтішний прогноз на найближче майбутнє підготували та оприлюднили редактори американського видання The Foreign Affairs. Зазначається, що об'єднана Європа мусить якнайшвидше переглянути сценарії колективної оборони в разі, якщо США не прийдуть на допомогу у критичну мить.
Автори озвучують ще один ризик, якому, на жаль, приділяється мало уваги у більшості західних медіа. Йдеться про те, що за потенційного другого президентського строку Дональда Трампа американо-китайські відносини можуть досягти найнижчої точки за всю історію.
Це поставить європейські компанії, які працюють в обох юрисдикціях, у складне становище. Трамп може тиснути на європейців, щоби ті припинили будь-які економічні відносини із Пекіном, погрожуючи вторинними санкціями.
Також європейським лідерам треба готуватися до того, що новий американський президент закликатиме Європу блокувати китайські інвестиції у низці країн. Нагадаємо, що Трамп відомий своєю антикитайською риторикою.
Ще одна нетипова проблема другого терміну Трампа полягає у тому, що Європа має слабкий суверенітет у сфері цифрових технологій, таких як геолокація, супутниковий зв'язок, хмарні обчислення, конфіденційність даних і штучний інтелект. Європа дуже залежна від США у цих галузях.
А відтак, без співпраці із Вашинґтоном континент буде вразливим перед обличчям можливих збоїв, які може провокувати росія. Отже, крім військового фактора у Трампа є маса нетривіальних козирів, за допомогою яких він може нав'язувати Європі свої правила і робити її більш поступливою.
Тому чим швидше європейці почнуть готуватися до президентства Трампа, тим краще. З іншого боку, у Європи залишилося дуже мало часу, щоби відмовитися від китайського ринку і модернізувати цифровий сектор.
І при цьому потрібно не забувати про зміцнення власної обороноздатності, яка також вимагає значних фінансових вливань. Простіше кажучи, Європа перебуває у становищі, де в неї є менше року, щоби стати дорослою і самостійною.
Медіаагенція «Останній Бастіон» також нагадує читачам, що 45-й американський президент зараз ллє воду на млин Кремля. Свідомо чи ні, але від його слів та заяв програє весь Захід.