Будапешт у всьому орієнтується на Москву, особливо в «українському питанні»

СВІТ
15 вересня, 17:23
Будапешт у всьому орієнтується на Москву, особливо в «українському питанні»
Фото: The Moscow Times

Роками Угорщина стабільно входить у Топ-5 ворожих до України країн, наряду з РФ, РБ, Сирією та Іраном. Чому? Бо заслужила!

Для того, аби зрозуміти, як сусідня нам Угорщина, перебуваючи у складі Європейського союзу і Північноатлантичного альянсу поповнила відверто ворожих держав, слід "глянути у корінь". А корінь в її імперському минулому.

Всі ви знаєте про Австро-Угорську імперію та її безславний кінець. І от якщо Австрія після цього не тільки знайшла у собі сили знайти новий, демократичний шлях, ба навіть пережити аншлюс із втратою державності – Угорщина навпаки.

Вона плекала у собі реваншизм буквально одразу після розвалу імперії. У цьому, вони разюче схожі на росіян; от тільки росіяни черпали та черпають свої імперські амбіції ще з часів Улуса Джучі, а Угорщина з Імперії гунів під проводом Аттили.

Достатньо просто поговорити з деякими представниками угорського народу зараз, для того, аби зрозуміти їхню ментальну травму. Ясно, що Будапешт для них основна столиця, тá от в побуті, у них є "південна" і "східна".

Вгадайте які це міста? Ладно, скажу сам: Бєлґрад і... Київ. Отак от!

І взагалі: Словаччини для них просто "нема", це виявляється також "їхні землі", і Трансильванія – це "Угорщина, а не Румунія", і Закарпаття – ясно теж, ну і Хорватії теж нема, бо "то були наші порти"... До речі, нещодавно з приводу хорватських портів був скандал, адже це сказав не якийсь п'яний угорець у пабі, а сам прем'єр-міністр Віктор Орбан.

Зацитуємо: «Ті, хто мають вихід до моря і порти, можуть доставляти нафту на танкерах. Якби вони не відібрали їх (порти) у нас, у нас також був би порт». Ось так пан Орбан прямо натякав на портове місто Рієка у Хорватії.

Себто ми бачимо, наскільки глибоко в угорців вкорінено постімперський синдром. І цей синдром, звісно, підштовхує Орбана до тісних та дружніх стосунків із Москвою, такий собі "анонімний клуб психічнохворих постімперців".

До речі, в якомусь плані, подібні комплекси є й у Німеччини з Францією, та коштом усталених європейських традицій та такого ж менталітету, вони обмежуються посередництвом, не йдучи на дружбу. Плюс, і це найголовніше, французи з німцями точно знають хто вони, на відміну від росіян та угорців.

Росіяни, залежно від ситуації називають себе, то слов'янами, то аріями, то ординцями, то гіперборейцями. В Угорщині так само: то вони європейці, то фіно-угри, то тюрки (до речі, саме тому Угорщина має статус спостерігача при Тюркській Раді), то гуни.

І от у цій відсутності усвідомлення, а головне знання свого коріння, історії та приналежності і полягає причина агресивної поведінки Будапешта (та Москви). Що ж, Угорщина догралася: постійний курс у розріз зі спільною позицією ЄС і НАТО призвів до того, що 14 вересня у Брюсселі заявили, "хочуть скоротити фінансування Угорщини".

Офіційна причина – корупція в уряді  Віктора Орбана, а неофіційна – тісні стосунки Орбана з Путіним. Це перший подібний прецедент в історії ЄС і, певно, далеко не останній.

Якщо Орбан продовжить гнути свою лінію, надалі зближуючись з Путіним та ігноруючи ЄС і НАТО, на Угорщину чекатиме не "exit", а "exile" – вигнання. Такий собі "Huexit", навіть читається якось особливо, скажіть?!

Автор – Назар Приходько, політолог-міжнародник і військовий експерт

вибір редакції
Читайте також:
Світ
Співзасновник урядової польської партії "Право і справедливість" та експрем'єр-міністр (у 2006-2007 роках) назвав головних союзників країни.
09 вересня, 08:12
Світ
До територіальних вод суверенної Литовської республіки увійшов один із найбільших військових кораблів США – "USS Kearsarge" (LHD 3).
22 серпня, 07:36
Історія
1699 року Річ Посполита, Саксонія, Данія та Московія утворили анти-шведський Північний союз.
04 серпня, 20:36
Політика
Зараз постала надзвичайно кричуща ситуація, ніби у наш спільний дім – Європу – впустили спільного ворога зі Сходу – росіян.
29 липня, 20:34
Світ
Київ і Варшава укладають один із найбільших за останні 30 років контрактів на купівлю зброї та зміцнення спільної системи безпеки.
07 червня, 20:12
Політика
Особисті відносини українського та польського президентів дають великий шанс на тісну єдність і нову геополітичну дійсність на Сході Європі.
23 травня, 09:27