День в історії: 5 березня в бою з МГБ загинув Головнокомандувач УПА Роман Шухевич

ІСТОРІЯ
05.03.2021, 17:27
День в історії: 5 березня в бою з МГБ загинув Головнокомандувач УПА Роман Шухевич
Фото: dyvys.info

Після закінчення другої світової війни він ще п'ять років стояв на вістрі боротьби українців за свою Незалежність.

5 березня 1950 р. під час бою в селищі Білогорща біля Львова загинув Головнокомандувач УПА Роман Шухевич. Загинув, як воїн національно-визвольної революції, зі зброєю в руках, прихопивши на той світ декількох ворогів.

І сьогодні ми хочемо привернути увагу до цієї непересічної особистості, якому після закінчення другої світової війни вдалося ще п'ять років стояти на вістрі кривавої і надзвичайно тяжкої боротьби українського народу за свою Волю і Незалежність.

Отже, згадаймо важливі віхи з революційної та військово-політичної діяльності Шухевича.

Народився Роман Шухевич 30 червня 1907 року у Львові, того ж року 26 липня він був охрещений в Успенській церкві. 

Родина Шухевичів належить до старих, заслужених галицьких священичих родів, що на переломі XVIII і протягом XIX ст. відіграли важливу роль в українському відродженні на Галичині.

Передусім зазначимо, що авторитет в націоналістичному русі Шухевич здобув в часи польської окупації, під якою опинилися західні частини України.

Так, вже у гімназійні роки він стає членом УВО. А в 1926 році, коли йому було всього 19 літ, за наказом проводу виконує атентат на польського шкільного куратора Собінського.

Робота була проведена настільки "чисто" й акуратно, що окупаційна влада так ніколи й не взнала дійсних виконавців замаху.

У 1930 р. його призначено на пост Бойового референта КЕ ОУН. І майже відразу ж він підготовлює і здійснює в один день два успішні "екси" – напади на поштові „амбулянси” під Бірчою коло Перемишля і під Печеніжиним біля Коломиї.

День в історії: 5 березня в бою з МГБ загинув Головнокомандувач УПА Роман Шухевич_1

Роман Шухевич на Волині, 1930 рік

Успішними були й екси в "Банку Людовому" в Бориславі і на пошті в Трускавці, а також ліквідація 24 серпня Я. Букса – поліцейського агента в Трускавці. 29 серпня 1931 р. за розробленим Шухевичем планом було знищено боївкарями Біласом і Данилишиним польського шовініста Тадеуша Голувка.

У самий розпал польської "пацифікації" Галичини  22 березня 1932 року ОУН знову відповідає катам зухвалим атентатом на львівського комісара Чеховського.

І знову поліція не змогла вийти на слід виконавців. До слова, Чеховського як собаку пристрелив двадцятирічний бойовик ОУН Юрко Березинський (брат дружини Р. Шухевича).

"Екси" були проведені настільки "чисто" й акуратно, що окупаційна влада так ніколи й не взнала дійсних їх організаторів.

У цьому ж році через невдалу акцію в Городку Ягелонському польська поліція арештовує Біласа і Данилишина та превентивно затримує Шухевича, але за браком доказів відпускає його.

Згодом  – в 1933 році він розробляє план атентату на радянського консула у Львові, який успішно виконує Микола Лемик.

Лемик помилково вбиває не консула, а високого сталінського урядовця Майлова, що спричиняє величезний міжнародний резонанс і дає ОУН можливість на суді привернути увагу світової громадськості до Голодомору на Східній Україні, який старанно приховували більшовики.

Остання участь Шухевича в бойових акціях ОУН у середині 30-х років – це підготовка атентату на міністра внутрішніх справ Польщі генерала Броніслава Пєрацького. 

Революційна, підпільна діяльність сповна розкрили такі риси його характеру як пильність, карність, холодний розрахунок, холоднокровність. А також якість, що характеризує одну з найважливіших форм моральної самосвідомості – високу ідейність. 

Всеж довелося Шухевичу побувати і в польському концтаборі Березі Картузькій. Але пробув він там лише 2,5 роки.

Це сталося через його вмілу поведінку на судовому процесі (він успішно заперечив участь у будь-яких бойових акціях ОУН) та фахові дії його адвоката (рідного дядька Степана Шухевича) дозволили "Дзвону" уникнути тяжкого покарання. 

Вердиктом присяжних він був звинувачений лише у приналежності до ОУН (що він визнав-РЕД) і з нього зняли обвинувачення у намовленні Миколи Лемика до вбивства секретаря генерального консульства СРСР у Львові Алєксєя Майлова. 

За вироком польського суду Р. Шухевича засудили на 4 роки ув'язнення, а вийшов він невдовзі за амністією.

Уже в 1938 році разом з Колодзінським, Косаком і Врецьоною Шухевич іде до Карпатської України допомагати сформувати збройні сили.

Прибувши в грудні 1938 р. до Хусту, Роман Шухевич займає в штаті Карпатської Січі під прізвищем чотаря Щуки пост офіцера для особливих доручень.

День в історії: 5 березня в бою з МГБ загинув Головнокомандувач УПА Роман Шухевич_2

Плакат М. Михалевича «У своїй хаті своя правда». 1939 р.

Він відбуває поїздки до Праги, Відня, Берліну, нелегальні переходи кордону до Львова,його метою було роздобути зброю для Карпатської Січі. У кінці грудня 1938 р. він їде до Львова, щоб зацікавити ділові кола у справі озброєння.

І це йому вдається здійснити.

Українські економічні установи Львова виявляють готовність дати кошти на озброєння 5-6 тисяч вояків і надати потрібні старшинські кадри, які будуть перекинені із західноукраїнських земель.

Але, попри героїчну боротьбу Карпатської України, Угорщина врешті окуповує її.

А Шухевич вислизає з рук мадярів і через Румунію добирається до Гданська на пост зв'язкового ОУН, де його і застає початок другої світової війни. З розвалом Польщі переїжджає до Кракова, де організовує низку військових курсів для майбутніх офіцерів. В 1939-40 рр. – референт зв'язку, а з весни 1941 – Краєвий провідник західних окраїнних земель (Посяння, Лемківщина).

У цей же час провід ОУН за посередництвом Р. Ярого домовляється з військовими колами Німеччини про створення двох куренів з українців, що приймають назву ДУН (дружина українських націоналістів). Командиром одного з цих куренів ("Нахтігаль") стає Р. Шухевич.

Створенням цих куренів ОУН ставила перед собою декілька цілей: вишкіл військових кадрів, і збройна одиниця, яка забезпечить проголошення незалежності України.

Перед німецьким командуванням ОУН ставила наступні вимоги: український відділ політично буде підпорядкований ОУН, не даватиме клятву ні фюреру, ні Німеччині, а основне його завдання – боротьба проти Радянського Союзу і сприяння відновленню незалежності України.

Після початку війни з Радянським Союзом курінь "Нахтігаль" одним із перших увійшов до Львова. Німець, очевидець тих подій, згадував: "Перед здобуттям Львова курінь відбув польову Службу Божу, після чого бійці куреня засукали рукава, взяли в зуби ножі і з завзяттям кинулися на здобуття міста.

Через деякий час усі установи міста були вже ними зайняті.

А вже 30 червня 1941 р. ОУН проголосила "Акт відновлення Української держави". Цей Акт суперечив волі і бажанням фюрера і змусив його відкрити свої карти та показати справжнє своє ставлення до ідеї відновлення української державності.

Акт суперечив волі і бажанням фюрера і змусив його "відкрити свої карти" та показати справжнє ставлення до ідеї відновлення української державності.

За наказом Гітлера керівництво ОУН було ув'язнено, а курені переформовані в допоміжні поліцейські батальйони. Р. Шухевича було заарештовано, але по дорозі він втікає і переходить у підпілля.

Весною 1943 р. ІІІ Надзвичайний Великий Збір ОУН призначає Шухевича – "Тура" на пост Голови Бюро Проводу ОУН. Восени цього року він обіймає пост Головного Командира УПА і бере собі псевдо "Тарас Чупринка".

А в липні 1944 р. Перший Великий Збір УГВР обирає Шухевича – "Лозовського" Головою генерального секретаріату УГВР.

Важливо зауважити, коли Роман Шухевич зайняв пост Головного командира, боротьба УПА вже стала дійсно всенародною, бо в її лавах воювали українці з усієї України та з-поза її меж.

Найкращий німецький спеціаліст із протипартизанської війни генерал фон Дем Баха-Залевскі ледве ноги виніс із Волині.

І діяльність УПА настільки стала поперек горла німцям, що на боротьбу проти неї Рейх відправив найкращого спеціаліста із протипартизанської війни генерал фон Дем Баха-Залевскі. Але цей "спеціаліст" ледве ноги виніс із Волині.

Зокрема, У травні 1943 р. на шляху Ковель-Берестя Литовське, потрапивши в засідку, влаштовану УПА, гине группенфюрер і шеф СА Віктор Люце.

У Західній Україні існували цілі райони, куди німці боялися навіть носа сунути. А роздутий більшовицькою пропагандою ледь не до сталінградських масштабів рейд Ковпака у Карпати в навесні 43-го року відбувся виключно з дозволу командування УПА ПІВНІЧ і закінчився розгромом ковпаківців німцями, які мали інформацію про те, що на контрольовані ними території рухаються совєтські партизани. 

Вже “в часи Шухевича як Головного командира 20 березня 1944 р. на трасі Ковель-Рівне відділ УПА атакував колону штабних більшовицьких машин, у результаті чого загинув командувач І Українського Фронту генерал Ватутін.

День в історії: 5 березня в бою з МГБ загинув Головнокомандувач УПА Роман Шухевич_3

Роман Шухевич

Після відступу німців на Захід на території до того великою мірою контрольовані УПА підходить більшовицький фронт. 

Вступати в бої з фронтовими частинами не входить у плани командування УПА, але їх треба перевести за лінію фронту без великих втрат. І УПА на чолі із генералом Чупринкою (тогочасне псевдо Романа Шухевича-РЕД) успішно виконує це завдання.

Тоді ж настають нові умови боротьби, необхідно було перебудувати роботу, подрібнити великі військові відділи, що теж було успішно здійснено.

І знову підпілля завдає втрат новому-старому окупанту, знищуючи радянські установи, каральні органи і т.п.

Роман Шухевич готував замах на Сталіна, але трагічна випадковість не дала можливості дівчині-боївкарю пристрелити ката на трибуні мавзолею

У цей же час 1946-47 рр. починаються пропагандивні рейди УПА в Білорусь, Прибалтику, Чехію, Румунію, Словаччину, а також рейди відділів УПА на Захід, щоби продемонструвати перед Заходом боротьбу України. Деякі відділи УПА переходять у Хорватію і разом з "усташами" ведуть боротьбу проти режиму Тіто.

Діяла підпільна радіостанція, котра пропагує ідеї УПА і закликає народи СРСР до повстання.
1946 року від рук підвідділу УПА "Месники" гине шеф МГБ генерал-полковник Москаленко разом із своїм штабом. А 28 березня 1947 р. у бою з відділом УПА командира "Хріна" гине заступник міністра оборони Польщі генерал Кароль Свєрчєвський-Вальтер, відповідальний за втілення в життя акції "Вісла".

Про це мало відомо, але слід зауважити, що Роман Шухевич готував замах і на Сталіна, але трагічна випадковість не дала можливості дівчині-боївкарю пристрелити ката на трибуні мавзолею під час першотравневої демонстрації.

В ті часи (1945-50 роки) Шухевичу дуже знадобився його непересічний досвід підпільника і, відповідно, методи роботи в умовах окупації. 

Сьогодні тактика УПА викладається а Академії Генштабу США у Вест Пойнті.

До слова, з тих років у лексикон окупантів назавжди увійшли притаманно українські слова: боївка, схрон, атентат – котрі і зараз ми можемо почути з вуст російських високопосадовців на доповідях про стан справ на Північному Кавказі.

Сьогодні тактика УПА викладається а Академії Генштабу США у Вест Пойнті. Її широко застосовували Че Гевара, моджахеди в Афганістані. А слова де Голля „Якби я мав таку армію, як УПА, німецький чобіт не топтав би французьку землю” говорять самі за себе.

Ну, а деякі факти тієї боротьби викликають подив і захоплення до сьогодні. Це приклад зберігання архіву ОУН-УПА в бібліотеці у Ленінграді.

Або лікування Р. Шухевича в Одесі, в санаторії МГБ, по підроблених документах, у той час, коли найкращі чекістські пси шукали його під кожним кущем у Галичині.
  

Читайте також:
Жителі Гребінки відвідали могилу 38-річного В'ячеслава Лисенка, полеглого у битві за Донецький аеропорт 17 січня 2015 року.
18 січня, 09:06
6 років тому під час бою неподалік окупованої росіянами Горлівки загинув український захисник із Глобиного Віктор Аврамчук.
11 січня, 13:21
18 грудня 2016 року у бою на Світлодарській дузі у Донецькій області смертю хоробрих полягли четверо добровольців-правосекторівців.
18.12.2021, 14:23
Посвята побратимові, який віддав життя за Українську Соборну Самостійну Державу – народний Гетьманат. Сьогодні йому б виповнилося 26.
16.12.2021, 09:18
Сьогодні згадуємо полеглого у бою за Дебальцеве захисника України з Луцька Дениса Чабанчука, який відав своє життя за нас із вами.
11.12.2021, 18:32
Цими днями минає 6 років з того дня, як від рук СБУ загинув розвідник з "Правого сектору" Олег Мужчиль.
10.12.2021, 21:19