Грузинська влада стикається з негативною реакцією через російські закупівлі
У Тбілісі кажуть, що війна не зашкодить їх намірам купувати вагони для метро в росії за європейські гроші.
Новина про те, що Тбілісі налагоджує співробітництво з рф із закупівлі вагонів для метро, викликала обурення в Грузії, де відносини з північним сусідом стали особливо суперечливими на тлі війни в Україні. Хоча угода датується 2021 роком, цього тижня мерія Тбілісі вперше підтвердила, що війна росії проти України та санкції Заходу не впливають на цей контракт.
Тбілісі оголосив про плани придбати 44 вагони метро вартістю майже 50 мільйонів доларів у російської компанії «Метровагонмаш» у 2021 році в рамках модернізації тбіліського метро за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку. Тоді в мерії заявили, що ЄБРР схвалив постачальником «Метровагонмаш».
Після того, як росія вторглася в Україну ЄБРР призупинив виплати «Метровагонмашу». Мер Тбілісі Каха Каладзе також заявив, що контракт з компанією не буде підписаний через ризик можливих санкцій, і ведуться переговори з альтернативними компаніями.
Однак це питання знову отримало ретельну увагу та негативну реакцію після того, як 1 лютого муніципальні чиновники дали зрозуміти, що вони насправді купуватимуть вагони у російського виробника. Офіційні особи Тбілісі заявили на свій захист, що, попри бажання та спроби спільно з ЄБРР скасувати угоду, вони змушені продовжувати, щоб уникнути фінансових втрат.
«Враховуючи те, що ми не зможемо закупити вагони в альтернативного постачальника, а перехід до наступного тендеру підвищить вартість закупівлі на 30-35 %, ми намагалися завершити переговори з нинішнім постачальником таким чином, щоб максимально захищати наші інтереси», – заявив журналістам заступник мера Тбілісі Іраклій Хмаладзе. Також він наголосив, що до «Метровагонмашу» санкцій не застосовували.
В окремому інтерв’ю депутат Майя Бітадзе, голова парламентського комітету з навколишнього середовища та колишній заступник мера Тбілісі, додатково захистила угоду, вказавши на «технічну сумісність» компанії з метро радянського виробництва грузинської столиці. "Тут не має значення, російська це компанія, чи африканська, чи трансатлантична. Важливо, що купівлю здійснює Європейський банк реконструкції та розвитку", — додає Бітадзе.
Але деякі критики, включаючи опозиційних політиків, стверджують, що влада перебільшила роль ЄБРР, щоб заперечити свою власну відповідальність за сумнівну покупку. Інші зазначали, що російська компанія, хоч і не потрапила під санкції Заходу, все ж потрапила в список санкцій Києва.
Увага до таких закупівель посилилася після вторгнення в Україну. Сам Тбілісі не ввів санкцій проти росії, але він приєднався до міжнародних фінансових санкцій і стверджує, що робить усе можливе, щоб Грузія не використовувалася для ухилення від санкцій. Проте прохолодна підтримка України з боку уряду та риторика умиротворення москви змусили критиків засумніватися в її відданості. Це посилюється розмовами про можливе відновлення авіасполучення між Грузією та росією, яке москва в односторонньому порядку припинила три роки тому.
Неодноразова похвала з боку Москви відносно Тбілісі за те, що він не піддався «тиску» Заходу щодо більш жорстких дій проти росії, ще більше посилює напруженість.