Мед із Полтавщини й Чернігівщині був основою достатку Русі

ІСТОРІЯ
30 липня, 08:23
Мед із Полтавщини й Чернігівщині був основою достатку Русі
Фото: Facebook

Прикметно, що у «Руській правді» нема статей щодо орної землі. Зате є про пошкодження бортних дерев, убивство бджіл і крадіжку меду.

Такими відомостями поділився фаховий історик і миргородський краєзнавець Вадим Назаренко, відомий у соціальній мережі X (Twitter) за творчим псевдо «Сім глеків сикери». Наголошено, що наш край у давнину постачав медові товари до княжого двору.

Продуктивність бóрті (або ж колоди) складала 8 кг меду і 800 г воску у рік, а після винайдення рамкового вулика з однієї бджолосім'ї стали отримувати у кілька разів більше меду. Найдовше традиційне бортництво протрималося на Поліссі, хоча простягалося від Горині до Ворскли.

Заглянувши у «Руську правду» Ярослава Мудрого, не знайдемо статей про те, як вирішувати суперечки за поділ ріллі, проте за знищене бортне дерево там чітко визначено штраф — 3 гривні. Для порівняння: за вбивство смерда (вільного селянина) був штраф 5 гривень (≈1 кг срібла).

«Окрема тема, то бортні знаки. Це була позначка права власності. Якщо ти знаходив у лісі дерево, в дуплі якого жили бджоли, ти ставив свій знак і все: ці бджоли в дереві твоя власність, яка охороняється звичаєвим і писаним правом», — зауважив Іван Міщук.

Збір меду на Київщині на початку ХІХ століття. Малюнок Домініка де ля Фліза
Збір меду на Київщині на початку ХІХ століття. Малюнок Домініка де ля Фліза

На продукцію бджолярства раніше був великий попит, бо до XIX сторіччя в  українців не було цукру з буряка, а майже все солодке робилася на меду. Тож, не дивно, що мед — складова багатьох ритуальних страв: кутя, коливо, шулики з медом на Маковія, перший відомий рецепт паски (на гречаному медові).

«Віск також був важливий і значно дорожчий за мед, адже з нього робили свічки, використовували для печаток, для покриття чогось, щоби не псуватися 300 років тому за пуд (16,4 кг) меду можна було купити 300 кг зерна або вівцю з ягням. Еволюційно у нас бджолярство розвивалося так:

  • знаходили дупло із бджолами, вбивали їх, забирали мед;
  • зрозуміли, що не обов'язково вбивати бджіл, можна забирати частину меду і на наступний рік знову йти за медом;
  • почали робити штучні житла для бджіл — колоди;
  • спочатку колоди були в лісі, але потім їх почали переносити ближче до жител (також почали використовувати менші види вуликів — плетені з лози тощо);
  • поширення у XIX сторіччі рамкового вулика, який зараз загальновживаний і ви всі його бачили.

Мед і віск від часів Русі були серед головних експортних товарів із наших земель. У кожного князя були великі запаси меду, які можна було продати або ж роздати дружинникам. Відомо, що коли київський князь Ізяслав захопив Путивль (власність чернігівського князя) у 1146 році, то взяв здобичі 82 тонни меду. Така от історія», — додав краєзнавець.

А проте, як раніше повідомляла медіаагенція «Останній Бастіон», до тепер Україна входить до переліку лідерів із виробництва меду у світі. Одним із чинників цього факту є унікальна розробка бджоляра із Сумщини.

Читайте також:
Історія
Поки росіяни бомблять прифронтову область, українські історики їдуть вивчати власне минуле. Шведські колеги їм у цьому допомагають.
06 листопада, 13:42
Історія
У 1300-х роках у межах Києво-Печерського монастиря поховали колишнього ченця, який прославився участю у боях. Йому було всього 40 років.
30 жовтня, 19:29
Опінії
Українізацію вишу започаткував Олекса Левитський. Складні виклики буремного часу не лякали ентузіастів-просвітників...
27 жовтня, 10:36
Опінії
Значне відставання від Заходу і соціально-економічна криза стали поштовхом до появи вишу у нашому місті. Його двері відкрилися перед війною.
14 жовтня, 13:43
Історія
Про службу одного із розвідників Білицької громади ледь відомо, але цивільне життя захоплює. Чоловік вдерся у довіру більшовиків і нацистів.
08 жовтня, 13:44
Опінії
Нова економічна політика СССР оповила поневолені Москвою народи ілюзію демократизації. Подібне відчули на собі навчальні заклади України.
06 жовтня, 09:27