Синдром завищених очікувань

30.09.2022, 20:03
Синдром завищених очікувань

Чи була у вас наступна ситуація: ви ображалися на інших через те, що вони не виправдали ваших очікувань і сподівань?

Наприклад, дівчина вже в голові спланувала романтичну вечерю зі своїм хлопцем, усе розписала по хвилинах... Але тут її коханий каже: «Слухай, я сьогодні з хлопцями піду зустрінусь». І все, – драма, сльози, образливі слова і тощо.

Чому так відбулося? Цьому є певне пояснення – синдром завищених очікувань. Це коли людина відчуває розчарування, гнів, виробляє комплекси, якщо щось пішло не за ідеальним планом в її голові.

У вказаній ситуації дівчина сама собі щось вигадала, сама вже в це повірила, наче буде тільки так і по-іншому взагалі не варіант (при цьому планування вечора не було обговорено з коханим). Або, що відбувається дуже часто, коли ми знайомимося з новою людиною та ідеалізуємо її, а потім наші думки розбиваються об скелі реальності, і людина вже не здається такою ідеальною.

Запам'ятайте головне: ніхто не зобов'язаний відповідати вашим очікуванням, адже люди навіть можуть бути не в курсі, що на них поклали якусь "ідеальну" місію! Безумовно, коли те, чого ви так сильно чекали, не виправдовується, це викликає дискомфорт, а наслідки можуть позначитися і на стосунках.

Зазвичай, жіночі очікування у стосунках надто завищені. Так, ви можете всіляко намагатися змінити партнера під свої цілі та потреби, щоб стати щасливою, але при цьому абсолютно не зважаєте на його критерії щастя.

Пам'ятайте: спочатку ви зійшлися, тому що вам було добре і для того, щоби це тривало! Розмовляйте, вислухайте бачення свого партнера, можливо, в нього зовсім інші погляди на все це.

Не очікуйте якоїсь дзеркальної віддачі (ось, я заради нього так, а він не може і такого), адже ваш вибір – він тільки ваш та може не відповідати вибору вашого партнера. Що ж робити зі своїми завищеними очікуваннями?

  • Дивіться об'єктивно та реально на навколишній світ і близьких.
  • Сподівайтеся на себе, а не чекайте подачок від долі або інших людей.
  • Усвідомте те, що невиправдані очікування не принесуть щастя ні вам, ні тим, з ким ви їх пов'язуєте.
  • Запам'ятайте як правило, що ваші вчинки – це ваш вибір (те, що ви вважаєте боргом партнера перед вами, – його свідомий вибір і його сприйняття ваших стосунків).
  • Нікого не порівнюйте, кожен унікальний по-своєму.
  • Насолоджуйтеся життям, кожним моментом.

Якщо відчуваєте, що самі із цим впоратися не зможете, то краще зверніться до психолога. Спеціаліст допоможе зрозуміти справжні бажання, які є саме вашими, а не надиктованими кимось, і навчить приймати, цінувати інших людей з усіма їхніми недоліками.

Автор – Галина Волошина, фаховий психолог

Читайте також:
Життя
Через війну абревіатура ПТСР (посттравматичний стресовий розлад) із професійного словника психологів перекочувала у повсякденне спілкування.
07:00
Життя
Дехто з українців щось втратив через цьогорічну російську агресію. Кожна втрата – це горе, звичайне людське горе!
22.12.2022, 09:36
Життя
Скоро мине 10 місяців, як психіка більшості українців перебуває під впливом сильного навантаження. Ну, це логічно, – бо війна.
14.12.2022, 17:19
Життя
Понад місяць українці живуть в умовах віяльних відключень електроенергії. І, швидше за все, ситуація не стабілізується найближчими тижнями.
10.12.2022, 17:00
Життя
Корисні поради від фахового українського психолога, які можуть стати у пригоді, зокрема і дорослим (тобто, батькам та іншим родичам).
08.12.2022, 08:07
Життя
Широкомасштабна війна внесла суттєві у наше буденне життя. Існує тільки "до" та "після" 24.II.2022, дата, що назавжди нас змінила...
26.10.2022, 20:27