Як реагувати на травматичні події?

02.11.2022, 18:09
Як реагувати на травматичні події?

Емоційні та фізичні реакції, які слідують за травматичною подією, зазвичай є дуже інтенсивними.

Вони лякають і навіть можуть викликати здивування, адже ви не очікували, що можете реагувати так, як зреагували. Проте пам'ятайте, все, що ви відчуваєте внаслідок впливу травматичної події, – є нормальними реакціями на ненормальні обставини.

Отже, після перенесеної травматичної події людина може відчувати:

  • Смуток.

Почуття глибокого смутку зазвичай виникає, якщо сталася трагічна смерть, якщо хтось був поранений або подія спричинила серйозні руйнування.

  • Безпорадність.

Травматичні інциденти, як правило, надто сильні (надпотужні). Вони ніби викреслюють найкраще в нас і змушують відчувати безсилля, нездатність виконувати будь-які справи та впливати бодай на щось.

  • Повторне переживання події.

Враження, отримані під час події, можуть бути настільки сильними, що їхнє переживання продовжуватиметься дуже довго. Часто бувають спалахи спогадів, сни, в яких відтворюються почуття, котрі ви відчували під час чи після події.

Ви раптово можете почати почуватися так, ніби подія знову відбувалася з вами. Переживання, що повторюються, можуть бути дуже важкими та лякати.

  • Заціпеніння.

Шок після події може виявлятися в тому, що ви відчуватимете заціпеніння та емоційну виснаженість. Ваші звичайні почуття на якийсь час можуть бути блоковані.

Тож ваша здатність переживати їх може бути зменшена. Може виникнути бажання відійти від контактів з іншими людьми, вас перестане захоплювати те, що зазвичай тішило.

  • Напруга та занепокоєння.

Відчуття напруги та занепокоєння може негативно впливати на самопочуття, якість сну та відпочинку. Полегшити стан може, наприклад: вираження емоцій, заволодіння техніками дихання й прогресивної м'язової релаксації тощо.

  • Злість.

Зовсім незначна подія може викликати у вас інтенсивне почуття агресії. Виникає відчуття, що ви не схожі на самого себе; рідні, друзі та колеги можуть помічати деякі зміни у вашому характері.

  • Страх.

У вашому житті можуть з'явитися нові страхи. Вони можуть бути пов'язані як і з тривогою щодо можливості повторення травматичної події, так і з речами, що прямо не стосуються того, що сталося.

Автор – Юлія Ворман, фаховий психотерапевт

вибір редакції
Читайте також:
Життя
На відміну від медицини, у цій площині немає великої кількості наукової інформації, на яку можна було б спиратися із 100%-ми вірогідністю.
01.07.2023, 18:55
Життя
Війна – це завжди біль, людські втрати, страх і обмеження. Але навіть до такої надзвичайної ситуації призвичаюються.
23.11.2022, 16:59
Війна
Повертаючися після виснажливих боїв, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ потребують невідкладної психологічної допомоги.
05.10.2022, 18:34
Війна
Владімір Путін є безнадійно хворою істотою, що всіма фібрами власного малого тіла ненавидить і прагне вбити тих, хто йому не підкоряється.
20.06.2022, 19:24
Політика
Яблуко від яблуні недалеко падає.
03.03.2021, 11:50
Життя
Вони могли створювати складні технології виготовлення інструментів з використанням багатокомпонентних клеїв.
08:33