В Україні хочуть відкликати депутатів: чи можливо?
Проєкт спрямований на депутатів-мажоритарників, а не обраних за партійними списками.
Представник «слуг народу» Георгій Мазурашу вніс до Верховної Ради законопроєкт №3972 «Про відкликання народного депутата України за народною ініціативою».
Автор пише, що головною метою законопроєкту є посилення політичної відповідальності обраних в одномандатних виборчих округах народних депутатів України, забезпечення можливості виборцям відкликати обраного народного депутата, який втратив їх довіру.
Що пропонує народний обранець?
Депутат пропонує внести зміни до Законів України «Про статус народного депутата України» та «Про Регламент Верховної Ради України», а також створити окремий закон.
Відкликання народного депутата, обраного в одномандатному виборчому окрузі, здійснюється відповідно до Законів України «Про відкликання народного депутата України за народною ініціативою» та «Про Регламент Верховної Ради України».
Підставами для відкликання виборцями обраного ними народного депутата за народною ініціативою можуть бути:
- порушення ним положень Конституції та законів України;
- систематичне невиконання депутатських обов'язків, визначених Законом України «Про статус народного депутата України» і Регламентом Верховної Ради України;
- використання повноважень народного депутата України в особистих корисливих цілях;
- систематичне порушення норм депутатської етики й моралі;
- невідповідність практичної діяльності депутата основним принципам і положенням його передвиборчої програми;
- приховування власного майна і доходів, занесення суттєво неточних даних у декларацію щодо майна і доходів (відхилення на еквівалент 10 мінімальних зарплат і більше).
Розгляд питання про дострокове припинення повноважень народного депутата:
1. Верховна Рада розглядає питання про дострокове припинення повноважень народного депутата.
2. Верховна Рада за поданням комітету, до предмета відання якого належать питання регламенту, приймає постанову про дострокове припинення повноважень більшістю голосів народних депутатів від її конституційного складу. Зазначена постанова Верховної Ради публікується в газеті «Голос України».
3. Прийняте Верховною Радою рішення про дострокове припинення повноважень перегляду не підлягає.
Право порушувати питання про відкликання народного депутата України належить виключно виборцям відповідного виборчого округу, де він був обраний.
Проведення відкликання депутата організують Центральна виборча комісія, а також відповідні окружна та дільничні виборчі комісії.
Кількість проведених в окрузі зборів, на яких порушується питання про відкликання депутата, не обмежується, але вони повинні проводитись щонайменше у кожній з громад (об’єднана територіальна громада, сільська рада, селищна рада, міська рада), які входять до відповідного виборчого округу, і не пізніше 60-денного терміну після проведення перших зборів, на яких було ухвалено рішення щодо створення відповідної ініціативної групи виборців з питання про відкликання депутата.
Ініціатори зборів (не менше десяти виборців відповідного округу) зобов'язані не пізніше як за 15 днів до проведення зборів письмово повідомити депутата, щодо якого порушується питання про відкликання, та керівників органів місцевого самоврядування територіальних одиниць, які входять до відповідного виборчого округу, на території яких пропонується провести збори виборців, про дату, місце і мету зборів.
Голосування про відкликання народного депутата України може бути проведено не частіше одного разу на рік.
У результаті голосування, якщо більшість жителів округу підтримало його відкликання, депутат має скласти повноваження.
Голова Верховної Ради України видає розпорядження про припинення відповідних виплат народному депутатові, повноваження якого достроково припинені або який відкликаний.
Недоліки
Згідно «Виборчого кодексу», який ухвалили в тому числі «слуги народу» в Україні запроваджується пропорційна виборча система. Тобто депутатів обирають за партійними списками, а не в округах.
Даний же закон спрямований більше на депутатів-мажоритарників. Адже не зрозуміло як відкликати депутата, що пройшов за партійними списками.
Оскільки, якщо збереться група проплачених активістів, які будуть агітувати проти депутата, то він не зобов’язаний перед ними звітувати. Бо у такого депутата немає округу, а відповідно можна буде говорити про тиск на парламентаря.
Навіть якщо проєкт схвалять, то за ним половину фракції «слуг народу» треба відкликати з парламенту через їхні систематичні порушення етики, приховування майна тощо.