Дайджест: 21 наукова подія року, що минає

28.12.2021, 21:23
Дайджест: 21 наукова подія року, що минає
Фото: Останній Бастіон

Коротка підбірка найважливіших наукових здобутків 2021 року

Цей рік видався важким та насиченим на різноманітні неприємні події, зокрема нову хвилю коронавірусу, захоплення влади Талібами у Афганістані, прикордонний конфлікт між Білоруссю та Польщею, продовження Російсько-Української війни тощо. Проте, відзначився цей рік і науковими здобутками, які все-таки наближають наш світ до кращого майбутнього. Ознайомимося з символічними 21 науковими відкриттями 2021 року.

1. Американські науковці розробляють вакцину від старості. Вона успішно видаляє старі клітини з мишачого організму, допомагаючи продовжити життя гризунам і послабити деякі ознаки вікових захворювань. Дослідники кажуть, що експеримент – це крок на шляху до створення аналогічної вакцини для людей

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_1

2. Перший марсіанський гелікоптер Ingenuity пролетів над поверхнею червоної планети. Завдяки йому науковці змогли дослідити піщану місцевість Сеїта, куди жоден марсохід раніше не міг дістатися.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_3

3. Кенієць винайшов унікальну технологію — він зміг перетворити пластик на цеглу! Його виріб у 7 разів міцніше за бетон, про це свідчать відеоролики, викладені чоловіком на платформі YouTube. Інновації у будівельному секторі підкреслюють економічні та екологічні можливості одноразових виробів із пластику, яким він дає друге життя без шкоди для довкілля.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_5

4. Американські науковці успішно випробували вакцину від ВІЛ. За словами експертів, вона показала перспективні результати — виявилася безпечною, водночас скоротила ризик зараження ВІЛ на 79%. Нову вакцину створено на основі мРНК.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_7

5. Археологи виявили найдавніші з відомих витвори мистецтва віком 200000 років. Автори дослідження стверджують, що їхню знахідку слід розглядати як перший приклад доісторичного мистецтва. Судячи з розміру відбитків, команда визначила, що сліди залишили двоє дітей, один розміром із сучасну 7-річну дитину, а інший – з 12-річну.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_9

6. У Франції провели першу в світі трансплантацію двох рук та плеча. Операція у Ліонській лікарні імені Едуара Ерріо тривала 15 годин і вимагала роботи низки бригад медиків з різних державних та приватних медичних закладів.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_11

7. Перший повністю цивільний екіпаж виведено на орбіту на борту космічного корабля SpaceX. Місія Inspiration4 увійшла в історію, відлетівши від Землі на 590 км – навіть далі, ніж МКС.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_13

8. Міжнародна група вчених із США, Ірландії, Індії і Сінгапуру створила молекулярну мікросхему, яка працює подібно мозку — одночасно зберігає і обробляє дані, а також здатна перебудовувати свою апаратну архітектуру. Крім того, вона може зберігати інформацію для майбутніх обчислень подібно до того, як мозок зберігає спогади. Учені впевнені, що їх розробка допоможе створити чіпи наступного покоління з підвищеною обчислювальною потужністю та меншим споживанням електроенергії.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_15

9. Дослідники Університету Тель-Авіва приголомшили громадськість, презентувавши молочні продукти, створені на основі сої та дріжджів. За їхніми словами, наразі триває пошук правильних шляхів використання біоінженерних клітин дріжджів для масового виробництва молочних білків без залучення парнокопитних.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_17

10. У США провели пересадку штучного серця Aeson, розробленого французькою компанією CARMAT. Воно повністю замінює природний орган, хоча не призначене для постійного використання, а швидше служить тимчасовим варіантом протягом 6 місяців до повноцінної пересадки серця. Управління США з санітарного нагляду узгодило майбутні операції з трансплантації штучного серця для 10 пацієнтів.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_19

11. Американські науковці, завдяки фінансуванню Міністерства оборони США,  довели реальність варп-двигуна. Приголомшливе відкриття дозволить колись здійснити мандрівку до іншої зірки. Ці двигуни теоретично дозволяють рухатися швидше світла. Вони викривляють простір та час, занурюючи космічний корабель у варп-бульбашку (науковою мовою бульбашка Алькуб'єрре), завдяки якій досягається неймовірна швидкість.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_21

12. Китайськими антропологами описаний новий вид доісторичних людей - «драконів» або Homo longi, які генетично ближчі до неандертальців, ніж сучасних людей. Назва пов'язана з будовою черепа, який набагато довший, ніж у кроманьйонця.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_23

13. Австралійські науковці винайшли найчутливіший радіограф. Дослідникам вдалося створити феноменальний компонент, який за допомогою моносульфіду олова (SnS) трансформує рентгенівське випромінювання у видиму чи електронну проєкцію, демонструючи життєдіяльність клітин.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_25

14. Вчені дійшли висновку, що карантинні обмеження проти Covid-19 сприяли зникненню штамів традиційного грипу, включаючи Yamagata.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_27

15. Науковці з Медичного університету Відня першими у світі встановили біонічну кінцівку птахові. Гриф-ягнятник Мія завдяки протезу отримала друге життя. Біонічний імплантат було встановлено за технікою остеоінтеграції, або приєднання протеза безпосередньо до кістки. Операцію проводили в кілька етапів. Сам протез вкритий кількома шарами м’якого і в’язкого матеріалу, щоб не викликати тертя й витримувати навантаження на лапу.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_29

16. У Польщі виявили найбільше в Європі поховання динозаврів. Якість збереження залишків не поступається найвідомішим зразкам з Гренландії, Північної Америки, Південної Африки та Китаю. На цей час науковці виявили понад 60 великих блоків гірської породи, які містять кілька сотень скам'янілостей динозаврів. Викопні тварини були заввишки до шести метрів. У камені знаходяться дійсно безцінні екземпляри, включаючи шкіру та пазурі.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_31

17. Дослідниця з Чилі Надак Реалес, проводячи експерименти з так званими екстремофілами, тобто організмами, які живуть в екстремальних умовах, вивела штам бактерій, здатних споживати метал. Вони зовсім безпечні для людини та довкілля. Головною їх мішенню є виключно металеві відходи.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_33

18. Пацюків навчили рятувати людей. Здебільшого тварин використовували для виявлення мін, тепер навчають пошуково-рятувальним операціям. Співробітники бельгійської компанії APOPO займаються дресуванням пацюків для гуманітарних проєктів, з цього року ще й для пошуку людей під завалами.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_35

19. Дослідники виявили принципово новий тип розмноження. Відкриття стосується ксеноботів, або так званих «живих роботів», які складаються зі штучно поєднаних між собою клітин справжнього організму. Науковці виявили, що їх творіння розмножуються. Причому використовувана ними форма для самовідтворення абсолютно нова для живого світу. Кінематична реплікація — це вид розмноження, коли усі молекули організму створюють собі подібні молекули, без використання спадкової інформації ДНК.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_37

20. Вчені вперше створили гібридні ембріони людини та мавпи. Дослідники сподіваються, що деякі гібриди людини та тварин, відомі як химери, можуть надати найкращі моделі для тестування ліків та використовуватися для вирощування людських органів для трансплантації.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_39

21. Розроблено нову вакцину проти малярії RTS, S / AS01 (RTS, S), яку рекомендує до використання ВОЗ. Застосування цієї вакцини крім існуючих засобів профілактики малярії може щорічно рятувати десятки тисяч життів.

Дайджест: 21 наукова подія року, що минає_41

Цікаво, які відкриття та дивовижні винаходи принесе 2022 рік...

Автор : Ігор Лядський
Читайте також:
Історія
У Теотіуакані виявили сліди кількох давніх землетрусів. Перші із них сприяли процвітанню міста, а останнє — його остаточному занепаду.
17 квітня, 21:49
Життя
Холоднокровні земноводні істоти видають крики, які люди не чують. Встановити цей факт вдалося у бразильських тропічних лісах.
15 квітня, 21:39
Історія
Наше прадавнє минуле досі припадає пилом попри численні розвідки. Дослідники зосереджуються на одному предметі, не бачачи загальної картини.
11 квітня, 19:36
Історія
Доказом слугує печера Теопетра у гірській місцевості центральної Греції. Саме там вперше було використано викопане паливо.
10 квітня, 19:35
Життя
Яскравий тому приклад — населення таких країн, як РФ, КНР, КНДР, ФРН і США. Там минуле нерозривно пов'язано із пропагандою сьогодення.
28 березня, 08:20
Історія
Ви напевно чули безліч теорій про піраміди. Що це — гробниця фараона, або збудована культова споруда представниками позаземної цивілізації.
27 березня, 21:33