Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання

02.05.2023, 13:30
Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання

Що відбувається з корупційними справами Валерія Головка, Андрія Пісоцького та Олексія Басана.

В Україні вірменський бандит Аваков під виглядом "реформ" створив ОЗУ МВС із продажних ментів. Які захищені від мобілізації, та які під час повномасштабного вторгнення росії в Україну цілими відділками переходили на бік ворога, здавали місцевих патріотів, яких потім катували та розстрілювали росіяни.

Одним із "яскравих" представників ОЗУ Авакова-Яценюка є колишній голова Полтавської ОДА Валерій Головко, з не менш яскравими членами своєї команди.

У березні "Останній Бастіон" писав про те, як адвокат Валерія Головка Кирило Легких став членом комісії з обрання Директора Національного антикорупційного бюро України.

Тоді ми зауважували, що батько Кирила Легких у грудні 2014 року зареєстрував право власності на 5 квартир за однією адресою у Полтаві, а навесні 2016 року — право власності на 8 гаражів за однією адресою у Полтаві.

Гаражі були набуті на підставі договорів купівлі-продажу майнових прав, укладених з ГО «Русский пар», якою з травня 2012 року керував сам Віктора Легких.

У 2013 році ГО «Русский пар» отримала дозвіл на будівництво багатоповерхівки по вул. Садовій, 3 у Полтаві (поряд із парком «Перемога»).

У результаті був зведений елітний семиповерховий будинок на 10 квартир. У 2014 році навіть був створений обслуговуючий кооператив «ЖБК «На Садовій, 3», де засновниками є Володимир і Світлана Головко та Тетяна Легких і Віктор Легких. Віктор Легких також є його керівником.

Віктор Легких також був партнером Валерія Головка по ПРАТ "Россава", ТОВ "Єврочистка", ТОВ "Мисливські традиції", "БК БУДАЛЬЯНС" , ПРАТ "ПОЛІМПЕКС", ГО "НА САДОВІЙ", ТОВ "Ф.С.", ТОВ «ТОРГСЕРВІСКОНСАЛТ».

 Віктор Петрович Легких
Віктор Петрович Легких

Віктор Петрович дуже близька до колишнього голови облдержадміністрації Головка людина, судячи з того, що в низці перерахованих компаній власником був Володимир Головко – син очільника ОДА. Сам Валерій Анатолійович тоді приховував свою участь у бізнесі.

Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання_3

Але Валерія Головка та Віктора Легких поєднує не тільки бізнес.

2 березня 2018 року розпорядженням № 155 голова Полтавської ОДА В.А. Головко започаткував створення нового державного підприємства «Агентство місцевих доріг Полтавської області» із статутним фондом у розмірі 10,00 (десять) гривень (ЄДРПОУ 41984916, вул. Зигіна,1, м. Полтава, 36014), яке повністю підконтрольне та перебуває у сфері управління Департаменту будівництва, містобудування та архітектури та житлово-комунального господарства Полтавської ОДА під керівництвом Тимофія Голбана.

Виконання обов’язків директора були покладені на колишнього співробітника СБУ, самостріла Олексія Ігоровича Басана. Зрозуміло всім, що на посаду керівника новоствореного державного підприємства ніхто і ніякого відкритого конкурсу не проводив. А навіщо? Звісно, що краще керуватиме «Агенством» своя людина у статусі виконувача обов’язків.

Заступником Олексія Басана з фінансових питань став Легкіх Віктор Петрович.

Створення ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області» - це узаконення діяльності організованого злочинного угрупування, діяльність якого прямо пов’язана з розкраданням бюджетних коштів при будівництві або ремонті автомобільних доріг Полтавщини.

21 грудня 2019 року був підписаний найбільший дорожній контракт року вартістю 3,77 млрд гривень на трирічне експлуатаційне обслуговування доріг області.

До тендеру були допущені всього лише два учасники: ТОВ «РДС-Полтава» та ТОВ «Автомагістраль-Південь».

ТОВ «РДС-Полтава», яке стало «переможцем» конкурсу, є донькою одеського ТОВ «Ростдорстрой». Згідно з інформацією ряду ЗМІ, його бенефіціарами є Євген Коновалов і Юрій Шумахер, яких пов’язують із найближчим оточенням мера Одеси Геннадія Труханова.

«РДС – Полтава» уклало договори на постачання асфальто-бетонних сумішей із 4 компаніями у 4 районах області. Один з таких виробників асфальту — ТОВ «Доррембудтрест».

Його директором та співвласником був Дмитро Білокінь — син екс-заступника голови Полтавської ОДА Миколи Білоконя.

Двоє інших власників :

  • Володимир Головко, син екс-голови ОДА Валерія Головка;
  • Віктор Легких — син заступника директора ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області» та бізнес-партнера Валерія Головка Віктора Легких.

Віктор Легких, Володимир Головко та Дмитро Білокінь
Віктор Легких, Володимир Головко та Дмитро Білокінь

Прикметно, що це сталося вже після звільнення Валерія Головка.

Але Кирило Легких має не тільки опосередкований зв'язок з Валерієм Головком, а й цілком прямий.

12 березня 2019 року Президент України Петро Порошенко ініціював звільнення Валерія Головка з посади голови Полтавської ОДА у зв’язку з підозрами щодо участі чиновника у корупційних схемах, які, ймовірно, завдали значних збитків Державному бюджету України.

Національне антикорупційне бюро відкрило низку кримінальних проваджень за підозрами у вчиненні особливо тяжких злочинів Валерієм Головком, його першим заступником, а також їхніми чиновними соратниками.

15 березня 2019 року п'ятий Президент України Петро Порошенко звільнив з посади тодішнього голову ОДА Валерія Головка.

Розберемося в причинах звільнення Валерія Головка, та кримінальних, справах відкритих щодо нього.

Детективи Національного антикорупційного бюро з'ясували, що керівники Полтавської облдержадміністрації вимагали від підприємців мільйонні “відкати” та хабарі у вигляді сотень тисяч доларів, елітних машин та коштовних гаджетів.

Про це йдеться в ухвалі Солом'янського райсуду Києва про надання НАБУ дозволу на проведення обшуків у топ-посадовців Полтавської ОДА.

Як зазначається в судовому рішенні, слідчі НАБУ встановили, що голова ОДА Валерій Головко, його перший заступник Андрій Пісоцький та директор департаменту будівництва і ЖКГ Полтавської ОДА Тимофій Голбан створили злочинну схему з вимагання хабарів від підприємців за забезпечення їхньої перемоги в державних закупівлях, які проводить обладміністрація.

За даними слідства, у серпні 2017 року представник консорціумів "АЛВІ РОД"  (про нього ми вже згадували вище) та "Укрбуддор" на бізнес-форумі в Полтаві познайомився з Головком і Пісоцьким, після чого керівники ОДА взяли в підприємця 200 тисяч доларів хабаря за неперешкоджання веденню бізнесу на Полтавщині.

Окрім того, губернатор отримав у представника хабар у вигляді оплати відпочинку чиновників ОДА в Іспанії. У жовтні сам Головко, його заступник Пісоцький і директор департаменту ОДА Іщенко здійснили цю подорож, яка вартувала 70 тисяч євро.

Як з'ясували детективи, також на вимогу Головка були придбані 12 мобільних телефонів iPhone 10 та комп'ютер MacBook Pro. 6 телефонів забрав голова ОДА, 6 телефонів і ноутбук – Пісоцький.

За даними НАБУ, наприкінці 2017 року Головко отримав від представника компаній на день народження ще один хабар: автомобіль Mercedes G 63 AMG 2017 року випуску (у комплектацію AMG від "АЛВІ РОД" входили численні банки шпрот і хамон - у всіх закутках автомобіля). Автівка із тюнінгом обійшлася підприємцям у 320 тисяч євро.

Пізніше Головко повідомив представнику "АЛВІ РОД", що з 1 січня 2018 року компанії можуть приступати до ремонтних робіт, прибирання снігу тощо в Полтавській області, та пообіцяв допомогти виграти тендер на вказані роботи.

Згідно з даними слідства, 17 січня 2018 року Головко взяв у представника компаній в борг 100 тисяч доларів, але повернув лише частину цих коштів.

Як повідомили в НАБУ, в середині квітня 2018-го голова ОДА відмовився заплатити фірмі "Укрбуддор" за виконані нею роботи, натомість запропонувавши представнику компаній наступну схему з відкатом: консорціум "АЛВІ РОД" виставляє області рахунок на 80 мільйонів гривень, але отримує лише половину, решта йде до кишень Головка і його заступника Пісоцького.

Реальна вартість робіт, зазначають в бюро, склала 38 мільйонів гривень.

За даними слідства, представник будівельників спочатку відмовився, оскільки вважав схему злочинною, але йому дали зрозуміти, що іншого варіанту отримати гроші немає.

Провадження відкрили за заявою громадянина Азербайджану Альберта Уварова – директора міжнародного консорціуму «Алві род». Останній у 2018 році мав утримувати дороги області.

Уваров мав особисту зустріч із головою НАБУ Артемом Ситником. Але справі заважала прокуратура. Уваров доповів про це тодішньому президенту Петру Порошенку. Після цього було вирішено звільнити з посад Головка та Пісоцького.

Корупційні схеми обласної влади, які очолював Валерій Головко, мали системний характер. У своїй корупційній діяльності учасники схем використовували різні методи, не гребуючи відвертим вимаганням “подарунків” учасникам злочинного угрупування.

15 квітня 2019 року Валерій Головко подав позов до Полтавської ОДА та Президента України Петра Порошенка. Матеріали він направив до Касаційного адмінсуду.

Головко просив суд:

  • визнати протиправним та скасувати Указ Президента України «Про звільнення Головка Валерія Анатолійовича з посади голови Полтавської ОДА» № 76/2019 від 15.03.2019;
  • поновити Головка Валерія Анатолійовича на посаді голови Полтавської ОДА;
  • стягнути з Полтавської ОДА суму середнього заробітку Головка Валерія Анатолійовича за час вимушеного прогулу.

22 квітня 2019 року суд повернув позовну заяву, бо було порушене правило об’єднання вимог.

Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання_7

Далі Валерій Головко подав два позови. Перший — до Президента Петра Порошенка— направив у Касаційний адмінсуд, другий — Прем’єр-міністра Володимира Гройсмана — в Окружний адмінсуд Києва.

Інтереси Валерія Головка у судах представляв Легких Кирило Вікторович.

Корупційну справу Валерія Головка розслідувало НАБУ, а розглядали її районні суди Києва та Вищий антикорупційний суд.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура (після "вироків" Трухіну і Мамаю ми розуміємо, що це Спеціалізована корупційна прокуратура) двічі переводила справу з-під відомства НАБУ до Національної поліції.

Перший раз перевести справу до поліції вона спробувала влітку 2019 року. Відповідну постанову 21 червня виніс заступник керівника САП Володимир Кривенко. 

Однак, вже 7 жовтня 2019-го тодішній Генпрокурор України Руслан Рябошапка видав постанову, якою повернув справу знову до НАБУ.

Але на цьому поневіряння гучної кримінальної справи не закінчилося, цього року САП вдруге передала її поліції.

"Підставою "стала правова перекваліфікація справи з ч. 4 ст. 368 (одержання неправомірної вигоди) на ч. 4 ст. 190 (шахрайство) 9 травня 2020 року.

Підставою для перекваліфікації злочинів імовірно став хабар в особливо великих розмірах. Інших причин ми не бачимо.

Але НАБУ підслідні топ-чиновники, зокрема — голови обласних адміністрацій. Детективи НАБУ розслідують злочини передбачені статтями: 191, 206-2, 209, 210, 211, 354 (стосовно працівників юридичних осіб публічного права), 364, 366-1, 368, 368-5, 369, 369-2, 410. Статті 190 в цьому списку немає, то ж шахрайство посадових осіб має розглядати поліція. 

Тому керівник САП Назар Холодницький доручив здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні управлінню Національної поліції України.

4 червня матеріали кримінального провадження були скеровані до поліції, яка й повинна була здійснювати досудове розслідування.

І корупційну справу вже екс-голови Полтавської ОДА, члена команди «Народного фронту» Валерія Головка "розслідувало" відомство, яке підпорядковується одному з лідерів цієї партії Арсену Авакову.

Знову про корупційну справу Валерія Головка ми почули лише в жовтні 2022 року.

26 жовтня 2022 року НАБУ та САП повідомили колишнім голові Полтавської обласної державної адміністрації Валерію Головку, його заступнику Андрію Пісоцькому та раднику про підозру у одержанні неправомірної вигоди та шахрайстві.

Дії осіб кваліфікували за ч. 4 ст. 368 та ч. 4 ст. 190 КК України.

  • 28 жовтня 2022 року Колишньому заступнику голови Полтавської ОДА Андрію Пісоцькому ВАКС обрав запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 3,9 млн грн.
  • 31 жовтня 2022 року колишньому голові Полтавської ОДА Валерію Головку ВАКС обрав запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 6 202 500 гривень.
  • 10 листопада 2022 року Апеляційна палата ВАКС за результатами розгляду апеляційної скарги прокурора САП збільшила розмір застави з 6 до майже 10 млн грн колишньому Голові Полтавської обласної державної адміністрації, викритому на одержанні неправомірної вигоди та шахрайстві.
  • У березні ВАКС продовжив строк дії обов'язків покладених на ексголову Полтавської ОДА Валерія Головка до 22 квітня 2023 року.

Варто зауважити, що у 2022 році представляти інтериси Валерія Головка в суді знову взявся Кирило Вікторович Легких.

Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання_9

"Останній Бастіон" звернувся до правоохоронних органів із заявою про те, що член комісії з обрання Директора НАБУ Кирило Вікторович Легких має прямий конфлікт інтересів, оскільки він виступав та виступає до цього часу представником у суді Валерія Головка, розслідування справи якого проводиться детективами НАБУ, директора якого Кирило Легких відбирав.

Легких жодним чином не заявив про наявність у нього конфлікту інтересів. І незрозуміло, яким чином його взагалі було призначено до цієї комісії, враховуючи прямий конфлікт інтересів.

06 березня, попри те, що член комісії з обрання Директора НАБУ Кирило Вікторович Легких має прямий конфлікт інтересів, Уряд призначив нового директора Національного антикорупційного бюро. Ним став Семен Кривонос.

Заява "Останнього Бастіону" про наявність у члена комісії з обрання Директора НАБУ Кирила Легких конфлікту інтересів розглядалася Департаментом стратегічних розслідувань Національної поліції України.

Відреформовані Арсеном Аваковим члени ОЗУ МВС не знайшли під час перевірки : "сукупності факторів, які б свідчили про порушення вимог щодо запобігання корупції та врегулювання конфлікту інтересів з боку Кирила Легких".

Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання_11
Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання_13

Враховуючи те, що Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України не знайшов у Кирила Легких конфлікту інтересів, ми розуміємо, чому НАБУ досі не передало справу Валерія Головка до суду.

19 квітня 2023 року Вищий антикорупційний суд продовжив строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42018000000000499 від 25.05.2018 за підозрою Валерія Головка у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 368 та ч. 4 ст. 190 КК України, Андрія Пісоцького та Олександра Літвінова у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених - ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 368 та ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 190 КК України, до 9 місяців тобто до 26.07.2023 року включно.

"До Вищого антикорупційного суду надійшло клопотання детектива Національного антикорупційного бюро України (далі - НАБУ) ОСОБА_3 , погоджене заступником Генерального прокурора - керівником Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_10 , про продовження строку досудового розслідування (далі - Клопотання) у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 52018000000000499 від 25.05.2018 (далі - Кримінальне провадження), в якому детектив просить:

- продовжити строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42018000000000499 від 25.05.2018 за підозрою ОСОБА_11 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 368 та ч. 4 ст. 190 КК України, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 - ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 368 та ч. 5 ст. 27 ч. 4 ст. 190 КК України , до 12 місяців.

В обґрунтування поданого Клопотання детектив зазначає, що детективами НАБУ здійснюється досудове розслідування, а прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора (далі - САП) - процесуальне керівництво у Кримінальному провадженні.

Здійснити слідчі та процесуальні дії до закінчення строку досудового розслідування, у тому числі продовженого, не виявилося за можливе у зв`язку із винятковою складністю Кримінального провадження, значним обсягом вже проведених слідчих та процесуальних дій, кількістю учасників кримінального провадження (3 підозрюваних), необхідністю отримання відповідей на запити, завершення проведення призначених судових експертиз.

Описані вище слідчі (процесуальні) дії дозволять підтвердити або спростувати показання допитаних свідків, наведені на свій захист доводи підозрюваних, а здобуті докази можуть бути використані в суді для доведення фактів, що підлягають доказуванню у кримінальному провадженні. Зокрема, завершення та проведення запланованих слідчих (процесуальних) дій надасть змогу: здобути докази щодо суб`єктивної сторони інкримінованих злочинів; здобути докази, що точно підтверджуватимуть кваліфікацію вчинених діянь, зокрема, щодо всіх дій та дійсних намірів кожної із причетних осіб; встановити всіх осіб, причетних до злочину, що імовірно вчинено, зокрема, серед посадових осіб Полтавської обласної державної адміністрації; отримати належні та допустимі докази, доступ до яких наразі не отримано, зокрема, документи на носіях інформації із системами.

З огляду на викладене, найкоротший строк, достатній для потреб досудового розслідування, становить 12 місяців", - йдеться в клопотанні НАБУ.

Із вказаної ухвали ми також дізнаємося, що востаннє справу Головка намагалися закрити у липні 2021 року, але тоді постанова слідчого про закриття була скасована процесуальним керівником.

Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання_15

Валерій Головко й надалі продовжує сподіватися на те, що йому вдасться уникнути відповідальності за вчинені злочини, і Кирило Легких може цьому посприяти. Адже адвокат Валерія Головка брав участь у відборі директора НАБУ, і той йому тепер має віддячити.

Головко запевняє, що його справу мають закрити в суді, і він уникне покарання. Впевненості Головку, ймовірно, додає відібраний за участі Кирила Легких директор НАБУ Семен  Кривонос.

Семен Кривонос
Семен Кривонос

Валерій Головко впевнений у своїй безкарності та продовжує розвиток свого бізнесу у Полтаві.

Його бізнес- проект "Головка Чорноморка" зазнав фіаско і він вирішив закрити свій "ресторан".

Але на цьому колишній очільник Полтавської ОДА не зупинився.

Демонструючи, що він чорт Валерій Головко на головах у людей спорудив прибудову до трьох квартир у будинку по вул. Гоголя 21 у Полтаві, та відкрив там "Фіш-бар "Баркас".

Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання_19
"Фіш-бар "Баркас"

Мешканці будинку скаржилися на дії будівельників, які здійснювали перепланування, валяли стіни та зводили прибудову. Прибудова перекриває тротуар, та заважає вільному проходу мешканців будинку.

Не менше впевнений у своїй безкарності і колишній підлеглий Валерія Головка та ще один фігурант корупційної справи НАБУ Олексій Басан, якого у березні 2018 року Валерій Головко призначив керівником новоствореного ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області».

До цього Олексій Басан обіймав посаду старшого оперуповноваженого УСБУ у Полтавській області.

Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання_21

Для здійснення контролю за діяльністю колишнього СБУшника Олексія Басана, заступником директора з фінансових питань було призначено бізнес-партнера Валерія Головка Легкіх Віктора Петровича.

На початку 2018 року було проведено тендер на утримання місцевих доріг, переможцем якого став Консорціум «Алві Род» Альберта Уварова. Окрім цієї компанії на тендер ніхто не зміг заявлявся.

Проте Головко та Басан вирішили, що краще розпорядиться грошима, для чого було оголошено повторний тендер (UA-2018-04-17-000116-b).

Тепер розглянемо, хто ж став переможцем нового тендеру на 50 млн грн.

Переможець ТОВ «Будівельна компанія «Старт –Інвест» (код 41922954) була зареєстрована за два місяці до тендера - 7 лютого 2018 року.

Переможець виграв з різницею сто гривень.

17 квітня було оголошено сам тендер, а вже 7 травня склад засновників компанії повністю змінюється, і замість Пащенко І.В. та Шинкара Б.Р., власником стає Столярчук Валерій Євгенович. Директором призначили Фрідманна Ігоря.

Його дружина, Фрідманн Наталія Анатоліївна, працює секретарем судового засідання відділу організаційного забезпечення Полтавського окружного адміністративного суду.

Ще у 2018 році "Останньому Бастіону" стало відомо, що загальний показник відкатів для тендерів, які проводить ДП «Агентство місцевих доріг», становить 8-12%.

У зв'язку з цим "Останній Бастіон" звертався до правоохоронних органів, але наші звернення дуже довго ігнорувалися, а схеми Валерія Головка та Олексія Басана продовжували працювати.

Національна поліція, під головуванням однопартійця Валерія Головка Арсена Авакова, вперто ігнорувала заяви "Останнього Бастіону" про злочини, вчинені ОЗУ Валерія Головка.

Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання_23

Після численних публікацій та звернень "Останнього Бастіону", у 2019 році аудитори виявили у роботі держпідприємства порушення, зокрема: відсутність попереднього досвіду роботи, кваліфікації і результатів діяльності, неналежне фінансово-економічне обґрунтування виконання заходів бюджетної програми, затримки у проведенні тендерних процедур та ряд інших серйозних порушень.

У звіті аудиторів йдеться про «неякісно виконані проектні роботи, які по декілька разів проходили експертизи» і «подальше ускладнення з отриманням дозволів на початок ремонтних робіт у Державній архітектурно-будівельній інспекції України, затримки у проведенні тендерних процедур». «При цьому, об'єкти, по яких виконувались ремонтні роботи, не введено в експлуатацію через незавершення в повному обсязі проектів».

«Встановлено, що Агентством у 2018 році загалом на розроблення проектно-кошторисної документації по об’єктах капітального і поточного середнього ремонтів та проведення експертизи за кошти Субвенції здійснено видатки у загальній сумі 30825,17 тис. грн (в обсягах відповідно 30597,65 тис. грн та 227,52 тис. грн), що не відповідає п.п.2 п.2 Порядку №1085, та як наслідок зазначені видатки у сумі 30825,17 тис. грн мають ознаки нецільового використання», – відзначають аудитори.

Полтавські підприємці, які займалися ремонтом доріг  звинувачували керівника ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області» Олексія Басана у тому, що він перетворив проведення тендерів на механізм власного збагачення.

Підприємці повідомляли: «Якщо ми маємо бажання прийняти участь в публічній закупівлі, ми повинні з ним це погодити, та погодитися на його умови – підготовка документів (його юристами ) 20 000 грн, сплатити кошти за інше підприємство, яке буде приймати участь у закупівлі, якщо буде необхідно, сплатити кошти за Антимонопольний суд, який підтвердить, що ми законні переможці, асфальтобетон необхідно брати тільки на його АБЗ в Яреськах та після отримання коштів сплатити йому 8 відсотків від суми тендеру».

Зазначеним переліком поборів справа не вичерпується.

«Як пояснив нам пан Басан, – продовжують підприємці – в нього є певні проблеми після перевірки контролюючого органу за минулий період, і якщо ми хочемо працювати з його агенцією, ми повинні сплатити ще 10 000 доларів для вирішення питань, які зазначені в рішенні контролюючого органу. В разі нашого погодження на всі ці вимоги його юристи проведуть закупівлю і ми зможемо почати працювати на певній дорозі».

У підприємстві не погодилися виконати умови Олексія Басана, і це мало відповідні наслідки:

«Ми подавали документи самостійно, але він радів та сміявся з нас. Жодної закупівлі, підписаної з нами та такими як ми, не буває. Договори укладають з підприємствами, які зовсім з інших районів та міст, а полтавські підприємства, які не платять йому кошти, змушені закриватися та звільняти свої працівників».

Але це не завадило Олексію Басану очолювати ДП «Агентство місцевих доріг» до 2022 року, та "освоювати" бюджетні кошти.

За цей час Олексій Басан встиг попрацювати під керівництвом Валерія Головка, Олега Синєгубова та Дмитра Луніна.

І всіх влаштовувала корупційна складова в роботі Агентства місцевих доріг та відкати від Олексія Басана.

Сам Олексій Басан, як і інші члени ОЗУ Валерія Головка, встиг обзавестися елітною нерухомістю.

Директор Агентства місцевих доріг оселився по сусідству з тещею екскерівника департаменту будівництва, містобудування і архітектури та ЖКГ Полтавської ОДА Тимофія Голбана (ще одного члена ОЗУ Валерія Головка).

Багатоквартирна елітна новобудова на вул. Стрітенська, 22, зібрала під одним дахом талановитих знавців будівельної справи. У цьому будинку кількаповерхові квартири, мансарду, паркомісця мають ексдиректор одного з департаментів Полтавської ОДА, його теща і дружина улюбленого підрядника. І це далеко неповний перелік.

Варто зауважити, що Тимофій Голбан теж був фігурантом корупційної справи Головка-Пісоцького. Але підозру від НАБУ він так і не отримав. Подейкують, що Голбан є банальним стукачем НАБУ, і це допомагає йому уникати відповідальності.

Вартість придбаної Басаном квартири складала щонайменше 1,7 млн грн. 

Також варто зазначити, що брат колишнього СБУшника Олексія Басана Денис проживає у Москві та має бізнес на росії і нерухомість в Іспанії.

Але це не заважало Олексію Басану бути співробітником СБУ.

На росії Денис Басан сплачує податки, займаючись ресторанним бізнесом та продажем продуктів харчування. На його ім’я зареєстровано ряд профільних фірм: «Мясо и Овощи», «Гарант вкуса», «Здоровая еда».

Проблеми в Олексія Басана розпочалися у 2022 році.

27 вересня 2022 року НАБУ та САП повідомили директору державного підприємства із утримання доріг у Полтавській області про підозру у зловживанні службовим становищем та нецільовому використанні 29 млн грн із державного дорожнього фонду.

Загалом витратили 29 млн грн із бюджету. Експертиза, проведена в межах розслідування, встановила завищення вартості з розробки проєктно-кошторисної документації з капремонту зазначених доріг внаслідок такого поділу предмету закупівлі на понад 5,52 млн грн.

Дії Олексія Басана кваліфікували за ч. 2 ст. 210 (Нецільове використання бюджетних коштів, здійснення видатків бюджету чи надання кредитів з бюджету без встановлених бюджетних призначень або з їх перевищенням) та ч. 2 ст. 364 (Зловживання владою або службовим становищем) Кримінального кодексу України.

Слідство встановило, що у 2018 році посадовець всупереч встановленому законом порядку, за відсутності передбаченого бюджетом фінансування та без належного обґрунтування організував закупівлю послуг з розробки проєктно-кошторисної документації з капітального ремонту трьох автомобільних доріг загального користування місцевого значення в Полтавській області.

Проектування замовили в чотирьох пов’язаних між собою приватних компаній, заздалегідь підібраних очільником держпідприємства, які не мали відповідного досвіду та спеціалістів. Аби приховати корупційну схему й надати їй видимості законної, посадовець одноосібно поділив предмет закупівлі на 22 ділянки. Це дозволило йому придбати відповідні послуги у наперед визначених компаній без оголошення відкритих торгів, за процедурою допорогових закупівель.

Останній Бастіон кілька років поспіль намагається звернути увагу влади та правоохоронних органів на злочинну діяльність Олексія Басана.

Адже зміна влади в області та зміна керманича країни ніяк не вплинули на корупційний шлях Басана на посаді директора агенства місцевих доріг Полтавської області. Попри численні порушення та корупцію в Агентстві місцевих доріг, котрі визнав навіть Олег Синєгубов, Олексій Басан продовжує втілювати в життя корупційні схеми на старій посаді.

Розслідування НАБУ зачепило лише одну із численних корупційних схем Олексія Басана.

29 вересня Вищий антикорупційний суд обрав Олексію Басану запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання.

«Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду у справі № 991/4156/22 застосував до очільника одного з держпідприємств Полтавщини запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання. Окрім цього, на підозрюваного покладено низку процесуальних обов'язків. Він зобов'язаний: утримуватися від спілкування з особами, зазначеними в ухвалі суду; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України», – зазначили тоді у пресслужбі суду.

7 жовтня Вищий антикорупційний суд відмовився відсторонити Олексія Басана від посади директора державного підприємства «Агентство місцевих доріг Полтавської області», оскільки його вже увільнили від роботи.

Детектив НАБУ просив відсторонити Басана від посади, оскільки він, виконуючи свої службові обов'язки, налагодив та підтримує відносини з особами, які займають керівні ланки у різних правоохоронних органах, органах державної влади регіону. Це свідчить про те, що підозрюваний для уникнення кримінальної відповідальності, може використати свої владні повноваження та зв'язки для незаконного впливу на свідків та інших учасників у цьому ж кримінальному провадженні. Також Басан  може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а саме: створювати умови щодо затягування досудового розслідування та перешкоджати встановленню істини у справі.

Однак, під час судового засідання суддя встановив, що згідно з розпорядженням Полтавської обласної військової адміністрації від 30 вересня 2022 року Басана увільнено від роботи у зв'язку з призовом на військову службу. Водночас обов'язки директора ДП «Агентство місцевих доріг Полтавської області» покладено на іншу, підконтрольну Басану, особу.

18 жовтня Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду розглянула апеляційну скаргу прокурора на ухвалу від 29 вересня та застосувала до Олексія Басана запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 3,7 млн грн.

25 січня 2023 року прокурорами САП за матеріалами досудового розслідування НАБУ скеровано до суду обвинувальний акт за обвинуваченням керівника одного з державних підприємств на Полтавщині у нецільовому використанні майже 29 млн грн та мільйонних зловживаннях під час будівництва доріг в області.

Як повідомили "Останньому Бастіону" у пресслужбі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, наразі суд вже перейшов до стадії дослідження доказів у справі.

Чергове судове засідання у справі Олексія Басана мало відбутися 19 квітня, але суд цього дня зняв справу з розгляду та призначив наступне судове засідання у справі Олексія Басана на 26 травня.

Полтавські корупціонери хочуть уникнути покарання_25

"Великий будівничий" автомобільних доріг, як і Валерій Головко повністю впевнений у тому, що зможе уникнути справедливого покарання за вказані злочини.

За гроші, вкрадені на будівництві та обслуговуванні автомобільних доріг Полтавщини, Олексій Басан наразі будує собі шикарний маєток на березі річки у селі Терешки Полтавського району.

Хочемо зауважити, що у 2017 році Полтавським ВП ГУНП в Полтавській області розслідувалося кримінальне провадження стосовно незаконної передачі у приватну власність земельних ділянок з числа земель водного та лісового фондів.

Детальніше про це та про роль у корупційних оборудках голови Терешківської громади Віталія Турпітька "Останній Бастіон" розповість незабаром.

Члени корупційного ОЗУ Валерія Головка, навіть отримавши підозри від НАБУ та САП продовжують всіх запевняти, що зможуть уникнути заслуженого покарання. Валерій Головко, Андрій Пісоцький та Олексій Басан, справи яких "правоохоронці" розслідують роками та не можуть довести до логічного завершення, продовжують вести розкішний спосіб життя та витрачати вкрадені бюджетні кошти.

НАБУ та НАЗК повинні ретельно дослідити спосіб життя колишніх чиновників, які наразі перебувають під слідством.

А директор Національного антикорупційного бюро України Семен Кривонос має довести свою незаангажованість та професіоналізм, посадивши корупціонерів за ґрати.

Автор : Іван Правдін
Читайте також:
Кримінал
У наступному засіданні 13 лютого суд буде вирішувати, чи зупиняти розгляд справи Костянтина Юсубова
13:37
Кримінал
Його підозрюють у заволодінні коштами селищної громади на Львівщині.
11:21
Кримінал
Мирослава Носу підозрюють у привласненні бюджетних коштів на суму понад 1,5 мільйона гривень
вчора, 22:00
Кримінал
Підозрюваний та його спільник, підприємець, розробили схему, яка передбачала постачання продукції АТ «Укрзалізниця» за завищеними цінами.
вчора, 15:53
Опінії
Запитання до Кривоноса: чому досі не розслідувана справа члена Наглядової ради «Укрзалізниці»?
вчора, 10:27
Політика
Цемент від менеджерів Олексія Чернишова для Нафтогазу.
16 січня, 15:00