ВРУ замислила ініціювати процедуру відкликання депутатів місцевих рад

ПОЛІТИКА
15.10.2020, 12:57
ВРУ замислила ініціювати процедуру відкликання депутатів місцевих рад
Фото: Rivne Media

Автор відповідного законопроєкту прагне, аби депутата могли відкликати за пропозицією його виборців.

На сайті Верховної Ради опублікували проєкт Закону №4208 «Про внесення змін до законодавчих актів Україні щодо вдосконалення порядку відкликання депутатів місцевих рад, а також сільських, селищних та міських голів за народною ініціативою».

Автором є «слуга народу» Сергій Гривко, який пише, що проєкт спрямований на утвердження принципів безпосередньої демократії та народовладдя у виборчій системі України, на утвердження на практиці положення статті 5 Конституції України («носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ») та запроваджує надання громадянам права (можливостей) самостійно розв'язувати питання відкликання обраних в місцеві представницькі органи депутатів, а також голів громад (незалежно від способу їх обрання).

Яка ситуація зараз?

Автор вказує, що зараз згідно з законами України «Про статус депутатів місцевих рад» та «Про місцеве самоврядування в Україні» відкликання депутатів місцевих рад, а також сільських, селищних, міських голів (обраних шляхом висування місцевою організацією політичної партії) за народною ініціативою допускається виключно за участі відповідної політичної партії.

Зокрема, згідно з приписами зазначених законів, після збору необхідної кількості підписів виборців про відповідне відкликання – партія (її вищий керівний орган) або самостійно приймає рішення про відкликання (невідкликання) депутата / сільського, селищного, міського голови, або на підставі звернення територіальної виборчої комісії своїм рішенням «погоджує» (або знову ж таки «не погоджує») відповідне відкликання.

Таким чином, спостерігається ситуація, коли остаточне розв'язання вказаного питання залежить виключно від політичної волі партії, і виборці (незалежно від кількості їх голосів, а також незалежно від причин незадоволення обранцем у місцевій владі) позбавлені можливостей та юридичних механізмів самостійно відкликати обраних в представницькі органи (ради) депутатів, а також голів громад.

Що пропонує народний обранець?

Автор пропонує внести зміни до Законів «Про статус депутатів місцевих рад», «Про місцеве самоврядування в Україні», зокрема:

- На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрано підписи в кількості, що становить не менше 120% від кількості голосів, поданих за нього на місцевих виборах, за результатами яких він був обраний депутатом.

- На підтримку пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, обраного у єдиному багатомандатному виборчому окрузі, має бути зібрана така кількість підписів, що становить не менше 120% від виборчої квоти, яка була визначена згідно із Виборчим кодексом України під час проведення виборів, за результатами яких він був обраний депутатом.

- Вищий керівний орган політичної партії розглядає пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.

- Депутат місцевої ради має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії протоколу зборів місцевої організації, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання, та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.

- Якщо при ініціюванні відкликання сільського, селищного, міського голови за народною ініціативою дотримано вимоги Закону, кількість підписів виборців, які підтримують пропозицію про відкликання з посади, відповідає вимогам законодавства, то територіальна виборча комісія приймає рішення про звернення до відповідної місцевої ради щодо відкликання сільського, селищного, міського голови за народною ініціативою.

Автор пропонує, аби закон набрав чинності наступного дня після опублікування.

Ризики

Експерти наводять такі можливі ризики в разі схвалення даного проєкту:

1. Чи не стануть рішення про відкликання політично мотивованими засобами тиску.

2. Хто рахуватиме 120%, як визначити, що депутата відкликають його прихильники, а не опоненти (скажімо депутат виграв вибори з перевагою в 10 голосів, а відкликають його опоненти, що опираються на свій електорат).

3. Не прописана процедура захисту депутатом своїх прав. Звичайно це робиться через суд, але поки справа дійде до розгляду, новий депутат може багато чого наробити в окрузі.

Автор : Микола Шевчук
вибір редакції
Читайте також:
Опінії
Таємне голосування можна поєднати із контролем свого голосу. Але проблема фальсифікації не актуальна, бо існує серйозніша хиба демократії.
20 жовтня, 18:49
Політика
Крайня форма інфантильності — не нести відповідальності за весь історичний час незалежності. Україна досі пожинає плоди цього врожаю.
12 червня, 20:32
Позиція
Україна — наша рідна домівка. А тому, ми маємо за неї відповідати як за свою оселю (квартиру, дім), де наводимо лад.
17 березня, 17:20
Опінії
Демократія не будується, а «існує» або «не існує». Демократія — це не якась там вигадана «форма суспільного устрою без насилля й брехні».
26.10.2023, 16:56
Блоги
Перестаньте все валити на всюдисущий "дух корупції"! Або трешовий свіжак з останнього опитування від "Демініціатив"...
12.09.2023, 19:47
Політика
Українська держава опинилася у заручниках обставин. Суспільство хоче змін, але до цих самих змін не готове, а тому верховодять популісти.
13.08.2023, 18:45